Sizinle paylaşmak için

Evlilikte tartışma evliliğinizin sonu mu olur?

Evlilikte tartışma evliliğinizin sonu mu olur?

Evlilikte tartışma önemsiz bir konudan çıkmıştı, Elif ve Zeki yalnızca iki haftalık evliydiler. Tartışma önemsiz bir konudan çıkmıştı, ama sonunda Elif o kadar çok sinirlenmişti ki, kendini yatak odasına kilitlemişti.

Bu, Zeki’ yi o kadar kızdırmıştı ki, yatak odasının kapısını kırıp içeri girmişti. Ardından durup birbirlerine bakakalmışlardı, çünkü ikisi de bir sonraki adımlarının ne olacağını bilemiyorlardı. Bu beş yıl önceydi. Bugün ise artık az çok benzer tartışmalar yaşıyorlar.

 

Evlilikte tartışma

 

Birçoğu itiraf etmekten kaçınsa da tüm evli çiftler tartışır. Evlilikte tartışma hiç yoksa, evlilikler ya bitmiş ya da duygusal bakımdan zayıflamış demektir. Eğer insan karşısındakini umursuyorsa onunla tartışır.

Uzmanlara göre saldırganlık, anlaşmazlık ve karşı çıkma insanların belli başlı özellikleri arasındadır. Oysa evlilikte tartışma yaşayan yeni evli çiftler, evliliklerinin sonuna yaklaştıklarını düşünürler ve bu olayı felaketin başlangıcı olarak görürler. Aslında bu iki farklı kişinin zevklerini, tercihlerini gereksinimlerini kaynaştırmaya çalışmalarının , öteki deyişle başlangıcın başlangıcıdır.

Aralarındaki anlaşmazlıktan çekinerek geri adım atarlarsa, gelecekte kendilerine zarar verebilecek bir kavga biçimi geliştirebilirler. Öte yandan evlilikte tartışma en derin konuya dek ilerletildiğinde, evli çiftler kendilerini birbirlerine çok daha yakın hissedebilirler. Onları rahatsız eden şeyin, sağlıksız cinsel yaşamları olduğunu fark edebilirler. Belki de kimi kez bunun nedeni, evliliklerinin dışında yer alan bir olaydır. Mesela iş yerindeki bir sorundan ötürü yöneticisine sesini yükseltemeyen erkek, kendi gerginliğini karısına bağırarak yansıtabilir, ya da tam tersi.

Öfkemizi göstermenin, içimize atmamızdan daha iyi olduğunu düşünürsek, aklımıza şöyle bir soru takılabilir. Öfkemizi göstermenin en iyi yolu nedir?

Çocukluğumuzda bize fiziksel saldırı yerine sözle tartışmayı seçmemiz gerektiği öğretilmiştir. Sözlü saldırı, fiziksel saldırıdan çok daha etkili olabilir. Ancak burada önemli olan, saldırgan sözcükler kullanmak değil, karşılıklı tartışılacak konular açmaktır. “Avaz avaz konuşmak da bir iletişim biçimidir. Yapıcı tartışmalar vardır, yıkıcı olanlar vardır ve bu iki uç nokta arasındakiler de…Eğer tartışmanızın yapıcı olup olmadığından emin olamıyorsanız, “tartışma sonrası testini” deneyebilirsiniz. Her iki taraf, yapıcı bir tartışmadan sonra, kendisini daha iyi hisseder. Ortam durulur, işler tatlıya bağlanır. Ortada açıklığa kavuşmamış bir sorun kalmaz.

Kötü kavgalar, kadının ya da erkeğin ya da her ikisinin dürüst olmayan davranışlara başvurmalarından çıkar. 

 

Güç gösterisi

 

Evlilikte tartışma

 

Kimi insanlar üstünlüklerini kanıtlamak için kavga ederler. Herkesin ortasında çekinmeden kavga eden ya da eşini boşanmakla tehdit eden kişiler bu yola başvuruyorlar demektir.Genellikle bu tür davranışlar gösterenler kendilerine güvenmeyen kişilerdir.

 

Bitmesine izin verilmeyen tartışmalar

 

Evliliklerin yürümesi

 

Kısa bir süre önce Aslı ile Cemal izinlerinin bir haftasında anne babalarının yanına gidip kalmak konusunda ciddi bir şekilde tartıştılar. En sonunda bu süreyi dört günlük bir ziyaretle sınırlandırdıklarında ise Aslı, hala yedi gün gitmemekle neleri kaçırdıkları hakkında söylenip duruyordu.

 

Destek arayışı

 

Evlilikte tartışma

 

Bir çiftin yapabileceği en yanlış şeylerden biri, dışarıdan destek almak amacıyla, tartışmalarına üçüncü kişileri karıştırmaktır. Bu tür durumlarda ana konuya odaklanmaktan oldukça uzaklaşırlar, üçüncü kişilerin fikirleri onlar için önem taşımaya başlar.

 

Çocukların önünde tartışmak

 

Evlilikte tartışma

 

Şaşırtıcıdır ki, tüm evlilik danışmanları, tartışmanın yapıcı olması koşuluyla çocukların önünde kavga etmenin zararlı olmadığını savunurlar. Öte yandan yine de akılda kala sorular vardır. Anne babaları sık ve şiddetli biçimde tartışan çocuklarda güvensizlik duygusu uyanır, özellikle de anne babaları çocuklarını kendi saflarına çekmeye çalışırlarsa.

Yine de ara sıra denetimden çıkmayan bir tartışmaya tanık olmak çocuklar için eğitici bir deneyim olarak kabul edilebilir. Bir aile danışmanına göre çocukların tartışma olgusunu ve tartışmaların sona erdiğini bilmeleri, öfkelerini dışarı vurmayı öğrenmeleri ve insanlarla barışık olmaları bakımından önemlidir.Ayrıca aile içindeki bazı sıkıntılı durumları, deneseniz de çocuklarınızdan gizleyemezsiniz.

 

En önemli yerinde kesilen kavgalar

 

Evlilikte tartışma

 

Çoğu insan, her ne pahasına olursa olsun, kavgaya girişmemeyi ya da birkaç öfkeli sözden sonra tartışmayı sona erdirmeyi yeğler. İşin aslı, kavgayı kesmek ya da ertelemek, yapılacak yanlışlardan biridir. Duyguları bastırmak işe yaramaz, özellikle de öfkeyi.

 

Kavga biçimleri değişkendir; evlilikteki ilişkinin değişmesiyle birlikte, farklılıklar gösterirler. Eşleri baskı altında bırakan her türlü durum, kavganın türünü değiştirebilir. Yeni bir iş, taşınma, yaşamdaki küçük ya da büyük değişiklikler..Bununla birlikte çelişkileri çözme biçiminiz; önleyici, sinirli, dürüst ya da her ne olursa olsun aynı kalır. Çünkü tartışmak kendinizi ve yaşamla ilgili duygularınızı yansıttığınız yollardan bir tanesidir. Yapıcı bir biçimde tartışmak, evliliğin yolunda gitmesi açısından önemlidir.

 

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.


Related Posts

Evliliklerin yürümesi için gereken 9 şey

Evliliklerin yürümesi için gereken 9 şey

“ Evliliklerin yürümesi için niyet önemli, insanın yürütmeye niyeti varsa evliliğini yürütür ” diye annemin konuşması kalmış aklımda . O zamanlar ya çok fikrim olmadığından ya da hiç ilgi alanıma girmediğinden evlilikle ilgili konuşulanlarla pek ilgilenmezdim. O günlerden evlilikle ilgili aklımda bu laflar kalmış. Bir […]

Aşk, evliliğimizde ne zaman bitti?

Aşk, evliliğimizde ne zaman bitti?

Aşk ve evlilik. Evet, aşk evliliği bizim evliliğimiz. Önümüzdeki hafta, karım ve ben evliliğimizin 15. yılını kutlayacağız. Evlilik bir süreç, bir yolculuk. Karıma söylemek istediklerimi, ona aşk mektubu yazarak göstermek istedim. Aşk mektubunu karım neden okuyamadı? Aşk ve evlilik Sevgili karıcığım, seni ilk evlendiğimiz zamankinden […]Bir Cevap Yazın