Sizinle paylaşmak için

Ev yangınlarını önlemenin yollarını çocuklara öğretmek

Ev yangınlarını önlemenin yollarını çocuklara öğretmek

Ateş yaşamımızda önemli bir yer tutar. Ateşi hemen her alanda, yemek yaparken, ısınırken kullanırız. Ancak denetim altında tutamazsak ateş felaketleri de beraberinde getirir. Yanıklar, yaralanmalar ve hatta ölüm bile bu hallerde sizin ve en sevdiklerinizin çok yakınındadır. Dört yangından üçü evde meydana gelir ve genellikle de ihmalkarlıktan veya teknik arızalardan kaynaklanır. Ev yangınlarını önlemenin söndürmekten daha kolay olduğunu unutmayın.

 

Anne baba olarak ev yangınlarını çocuklarınıza anlatın:

 

  • Evinizde yangın söndürücüleri, yangın korunma ve yanık ilk yardım malzemelerinin yerine çocuklarınıza gösterin. Bunların ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda onları eğitin.
  • Bir yangın ya da acil durum durumunda evi nasıl ve nereden boşaltmanız gerektiğini onlara anlatın. Bunun nasıl yapılacağını belirli aralıklarla onlarla birlikte tekrar edin ve hatta uygulayın.
  • Acil bir durumda itfaiyenin (110) ve acil servisin (112) nasıl aranacağını gösterin. Bu numaraları magnetle buzdolabına asın, telefonlarına kaydedin, görünür bir yerde olmasına dikkat edin.

 

Anne baba olarak çocuklarınıza vereceğiniz öğütler:

 

  • Kibrit, çakmak ya da benzeri ateş çıkartan aletlerle oynamayın. Bunları kardeşlerinizden, arkadaşlarınızdan da uzak tutun ve onların da oynamalarına izin vermeyin.
  • Evinizde bulunan soba, ısıtıcı ya da benzeri ateşle çalışan gereçlerle oyun oynamayın. Bu gereçleri yakmaya ya da söndürmeye çalışmayın. Sıradışı bir durumda mutlaka büyüklerinize haber verin.
  • Ev yangınlarını fark ederseniz, hiçbir şey yapmadan hemen anne ve babanıza haber verin. Eğer evde yalnızsanız hemen güvenli bir yoldan dışarı çıkın ve bir büyüğe durumu haber verin.
  • Eğer bulunduğunuz yerde yoğun duman varsa ağzınızı ve burnunuzu bir bezle kapatın, yere yüzüstü uzanın ve kapı ya da pencereden çıkmaya çalışın. Kardeşleriniz varsa onların da aynı şeyleri yapmalarına yardımcı olun.
  • Evden çıkarken her kapalı kapıyı önce elinizin tersiyle yoklayın. Eğer sıcaksa kapıyı açmayın ve başka bir çıkış yolu arayın. Kapı soğuksa siper alarak dikkatlice açın ve dışarısının güvenli olup olmadığını anlamaya çalışın.
  • Elbiseleriniz tutuştuysa koşmak yerine yere uzanın ve alevler sönene dek sağa sola yuvarlanın ve ellerinizle yüzünüzü koruyun.
  • Evi bir kez terk ettikten sonra asla geri dönmeyin ve dışarıda önceden belirlenmiş bir buluşma noktasında anne ve babanızı bekleyin.

 

 

Kaynakça: Bütün Dünya, Dr. Altuğ Kut

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın