Sizinle paylaşmak için

Çocuğunuzun arkadaş seçimini yönlendirmenizin 7 yolu

Çocuğunuzun arkadaş seçimini yönlendirmenizin 7 yolu

Çocuğunuzun arkadaş seçimini etkilemeniz bazen gerekli olabilir...Telefon geldiğinde, kalbi duracak gibi olmuştu. On üç yaşındaki kızıyla, yeni arkadaşı bir dükkanda hırsızlık yaparken yakalanmışlardı. Dükkanın müdürü onları tanıyordu, bu yüzden polise bildirmemişti, ama… Bir süredir, böyle bir şeyin olmasından korkuyordu. Çünkü kızı her geç kaldığında, nerede olduğuyla ilgili kötü bir açıklama yapıyordu. Daha sonra, yeni arkadaşın dükkan hırsızlığı konusunda oldukça usta olduğu öğrenildi…

Bu öykü, çocukları yeni ve tanımadıkları arkadaşlar edinen tüm anne babaların korkularını yansıtıyor. Çocuklarımız sorumsuz ya da küstah görünen biriyle arkadaş olduklarında endişeleniriz. Ama çoğu anne baba, aralarındaki 
ilişkinin bozulmasından korkarak, çocuklarının yaşamlarına karışmaktan çekinirler. Kimileriyse
 kıyameti kopartırlar ve
 bu yalnızca çocuklarının davranışlarının daha kötüye gitmesine neden olur. Öyleyse, çocuğumuzun arkadaş seçimini yönlendirmemiz için ne yapmamız gerekir?

 

Çocuğunuzun arkadaş seçimini nasıl etkileyebilirsiniz?

 

Çoğunlukla anne babalar, çocukları ergenlik dönemine girdiklerinde, onların üzerindeki etkilerinin azaldığını düşünürler. Oysa çocukların kulaklarında sürekli anne babalarının sesinin çınlaması gerekir. Müzik ya da giyim tarzı gibi önemsiz ayrıntılar için arkadaşlarına danışan çocuklar, davranış ya da eğitim gibi sorunlar söz konusu olduğunda yine anne babalarına koşuyorlar. İşte, çocuklarınızın arkadaş seçimini etkilemek için, uzmanların ve anne babaların önerilerinden birkaçı:

 

1.Çocuğunuzu izleyin

 

Özellikle ergenlik çağına girmiş olan çocuklarınızın nerede ve kiminle olduklarını bilmeniz çok önemlidir. Her sabah çocuğunuza, o gün neler yapacağını sorun. Bir arkadaşının evinde olacağını söylerse, sorgulamanızı derinleştirin. Fazla belli etmeden, arkadaşının evini arayıp, çocuğunuzun orada olduğundan emin olun.

 

2.Arkadaşlarıyla tanışın

 

Arkadaşlarıyla tanışmanın yararı vardır. Birçok anne baba, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerini sona erdirmeleri gerektiğini düşünürler. Çünkü erişkinler arkadaşlığı, kişisel bir seçim olarak görürler.

Öte yandan aşırı tepki göstermek, çocuğunuzun kötü arkadaşlığını pekiştirmesine neden olabilir.

 

3.Değişim çocuğunuzda olmalı

 

Anne babalar, çocuklarının davranışlarında değişiklik yapacaklarına, arkadaşlarını değiştirmeye çalışırlar. Oysa karşı çıkmanızı destekleyecek geçerli nedenleriniz varsa, karşılıklı görüşme yapmak ve tartışmak en iyi yoldur. Bu arkadaşlığın neden olduğu yanlış etkenlere dikkat çekin: eve geç dönmek ya da dersleri aksatmak gibi, ve aile kurallarının herşeyden önce geldiğini belirtin.

 

4.Arkadaşının anne babasıyla tanışın

 


Anne babalarla tanışmak, “Ama anne, öbür çocuklara izin veriyorlar!” diye başlayan, gençlere özgü protestolara da son verebilir. “Biz öbür çocuklar hakkında tartışmıyoruz. Senin hakkında konuşuyoruz” demelisiniz. Israrın sürdüğü durumlarda anne babaların yapmaları gereken, “Pekala, arkadaşının annesini arayıp soralım” demek olmalıdır. Bu, tartışmaya bir son verebilir.

 

5.Zararlı ilişkileri sonlandırın

 

Elbette birçok anne baba, çocukları için en iyi “mahalle”yi ya da en iyi “okul”u seçerek, onları iyi bir ortamda büyütmek için ilk adımları atar. Nerede yaşıyor olursanız olun, çocuğunuzu uygun ve anlamlı çalışmalara yöneltin.

Arada sırada kötü bir arkadaş ilişkisini bitirmeniz gerekebilir. Bunu arkadaşlıkta güven ortamını zedelediğinde yapmalısınız. Küçük çocuklar bazen kendilerine, kibritle oynayan ya da farklı tehlikeli işlere bulaşan arkadaşlar bulurlar. Anne baba olarak yapılması gereken çocuğunuza zarar verebilecek türdeki arkadaşlık ilişkilerini sonlandırmaya yöneltmek olmalı.

 

6.Hızlı hareket edin

 

Ergenlik çağındaki gençler farklı tehlikelere atılabilirler. Alkol, sigara ya da uyuşturucu bağımlısı kişileri kendilerine arkadaş edinebilirler. Anne babanın işi ele alması gereken nokta burasıdır. Ancak, çocuğunuza güvenli bir ortam yaratmak, onu yalnızca fiziksel tehlikelere karşı korumakla olmaz.

Eğer çocuğunuz yeni arkadaşlar edindiyse ve notlarında gözle görülür düşüş varsa, işler çığırından çıkmadan bunun nedenini anlamaya çalışın. Aynı biçimde çocuğunuzun nereye gittiğini ya da kiminle çıktığını anlatmamaya başladığında dikkatli olun. Eski arkadaşlarıyla görüşmeyi bıraktığında ya da eski alışkanlıklarından vazgeçmeye başladığında da ailelerin bunun nedenini bilmesi ve anlaması gerekir.

 

7.Destekleyebileceğiniz kurallar koyun

 

Anne babalar yalnızca destekleyebildikleri kurallar koymalıdırlar, “Geçen hafta eve geç geldiğin için, üç hafta sonu dışarı çıkmayacaksın” gibi.

 

Çocukların arkadaşlıklarını tamamen denetimsiz bırakmak doğru olmaz. Çocuklarımızla kurduğumuz iyi ilişkiler onların bizimle daha çok şey paylaşmalarını sağlar. Bazı arkadaşlıklardan zarar görebileceklerini biz onlardan önce fark edebiliriz. Bu durumda onlara yasaklar getirmek yerine, endişelerimizi, niçin endişelendiğimizi anlatmak, çok zarar görmesine izin vermeden, deneyerek kendisinin doğruyu görmesini sağlamaya çalışmak daha doğru olur.

 

Çocuğunuzun arkadaş seçimini

Fotoğraf: 5 yıl öncesinden, Tuna sevdiği arkadaşlarıyla beraber …

 

 

Kaynakça: Reader’s Digest

Çocuğunuzun arkadaş seçimini Çocuğunuzun arkadaş seçimini

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın