Sizinle paylaşmak için

Kapadokya gezilecek yerler ve ailece yapabileceğiniz şeyler

Kapadokya gezilecek yerler ve ailece yapabileceğiniz şeyler

Kapadokya gezilecek yerler Herşey yer sarsıntıları ile başladı. Erciyes ile Hasan Dağı birer ateş topuna dönüştü sanki, etekleri yavaş yavaş turuncuya boyandı. Sıcaklık tüm bölgeyi sardıktan bir süre sonra ateşin öfkesi geçti, geride yalnızca sessizlik ve tüf tabakaları kaldı. Binlerce yıl önce sessizliğe gömülen bu bölge yıllar boyunca yağmur, rüzgar, sel ve çamurla yıkandı, biçimlendi ve bu küller bize muhteşem bir doğa güzelliği hediye etti; büyüleyici Kapadokya bölgesini…

Kapadokya ve peri bacaları ile ilgili anlatılan birçok ilginç öykü olsa da, pek bilinmeyen gerçek bir öykü daha var bu bölgenin turizm açısından dikkat çekmesi ile ilgili.

1950’li yılların başlarında Eisenhower, Nato Genel Komutanlığı’ndan ayrılırken Nato üyesi ülkelere ziyaretlerde bulunurken,  Türkiye’de özellikle Göreme’yi gezmek istemiş. O zamanlar henüz turistik olarak keşfedilmemiş olan, hatta korunmasız fresklerin gözlerinin oyulduğu bu bölge, Eisenhower’ın ülkesine dönerek, bir televizyon programında “Büyülendim” açıklaması yapmasıyla turizme açılma yolundaki ilk önemli adımı atmış.

 

“Kapadokya, neden seninle böyle geç kavuştuk?”

 

Kapadokya’ ya uzun süredir gitmek istiyorduk. Tuna’ nın okulunun bahar tatiline girmesi vesile oldu. 4 gece 5 günlük bir gezi programı hazırlayarak Kayseri ve Nevşehir’ i de programa dahil ediyoruz. İlk gün Kayseri’ de havaalanından kiraladığımız arabayla gezilecek görülecek yerlerden bazılarını gördükten sonra akşama doğru Ürgüp’ e hareket ediyoruz.

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Ürgüp Esbelli Evi

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Kalacak yerde karar kılmak grupla gittiğimizde beni daha bir zorluyor. Acaba birlikte gittiğimiz kişiler oteli beğenirler mi, rahat ederler mi diye düşünceler kafamı kurcalıyor. Bu gezimizde yengem ve dayım bizimleydi, onların huylarını biliyoruz, gayet uyumlu geziyoruz beraber. Dayıma birkaç otel gösterdikten sonra Esbelli Evi’nde karar kılmıştık. Otele vardığımızda bu kararımızın ne kadar yerinde olduğunu anlıyoruz.

Otelin sahibi Süha Bey, dayımla aynı okul mezunu: Bornova Anadolu Lisesi, eskinin İzmir Maarif Koleji. Bize müsait odalarını tek tek gezdiriyor, Colorband Suite’ i seçiyoruz, ev rahatlığında, zevkli döşenmiş ve temiz odamızın tadını çıkarıyoruz.

Balona binmeye ne gerek var, işte aşağıdan da izleriz!

 

Saat sabah 5’ te telefonun alarmı çalıyor. Bu sefer, bu saatte kalkmak nedense hiç işkence gibi gelmiyor. İple çektiğimiz bir aktiviteyi yapacağız. 5:45 gibi Butterfly Balloons’ dan gelen araba bizi otelden alarak merkezlerine götürüyor. Süha Bey önceki gece bize hangi şirketle uçacağımızı soruyor. “Butterfly” deyince seçimimizi onaylıyor ve içimiz daha bir rahat ediyor. Ne de olsa büyükçe bir sepet, sepetin içinde 15 kişi ve bir balon, insana bilmeyince çok da güvenli gelmiyor.

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Butterfly Balloons güzel bir sistem kurmuş. Ofisleri sanki samimi bir kafe havasında. İçeriye girdiğimizde bizi dört dörtlük bir kahvaltının beklediğini görüyoruz. Kahvaltımızı ettikten sonra, yine araçla balonun havalanacağı yere gidiyoruz.

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Balonu gözümüzün önünde görünce daha bir heyecanlanıyoruz. Devasa birşey. Ekip hazırlıkları yapıyor. Derken hazırlıklar tamamlanıyor, içine biniyoruz .

Önce şöyle bedenlerimizi hareket ettiriyoruz, amaç kontrol, biz sallanınca o da beşik gibi sallanıyor mu, sallanmıyor mu . Pilot konuşmaya başlıyor. “Bu benim ilk uçuşum”. Esprisine inanmamayı tercih ediyoruz. Şakacı kişiliğini bir yana koyuyor ve bize kendisinden bahsediyor, 15 yıldır bu işi yaptığını öğrenince rahatlıyoruz.

Balon uçuşu ile ilgili bizim de güvenlik endişemiz vardı. Ancak ekip oldukça profesyonel. Rüzgar, yağmur ve sisli havalarda uçuş yapılmıyor.Balonu uçuran pilotlar ve şirketler SHGM tarafından sürekli kontrol ediliyor.Kapadokya dünyadaki tüm ticari sıcak hava balon uçuşlarının yüzde 75’ini karşılıyor.

 

Kapadokya gezilecek yerler

Yukarıdan aşağıya selam…

 

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Balona binmemiz, balonun havalanışı ve yukarıda geçirdiğimiz dakikalar çok güzel. Eşsiz güzellikteki peri bacalarının yanından adeta dokunur gibi geçmek, onları kuşbaşı görmek, onlarca renk cümbüşlü diğer balonları  görmek, bir de tabi güneşin doğuşunu ve o anda ortaya çıkan gökyüzündeki türlü renkleri izlemek. Balona binmeye gerek var işte, yoksa anlatması bile zor olan bu duyguyu nasıl hissedeceğiz?

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Meraklısına balonla ilgili bazı ansiklopedik bilgiler:

  • Sıcak hava balonu üç ana parçadan meydana geliyor: balonun kendisi yani kubbe, sepet ve burner, yani yakma birimi.
  • Sıcak hava balonlarının çalışması  basit bir ilkeye dayanıyor: “hava ısındıkça yükselir”
  • Bir cismin yerden yükselebilmesi için havadan daha hafif olması gerekir. Sıcak hava da soğuk havadan daha hafiftir. Bundan yola çıkan Fransız Montogolfier Kardeşler ipek bir balonu, sıcak havayla doldurup serbest bıraktıklarında balonun yükseldiğini gördüler.
  • 5 Haziran 1783’te de ilk sıcak hava balonunu uçurmayı başardılar. Bu, insanın uçurduğu ilk araçtı ve 2,5 km yol almıştı.
  • Balonun ana gövdesini oluşturan ve yanmaz kumaşlardan üretilen kısım, sıcak hava ile dolduruluyor. Balonun ana gövdesinin alt kısmında da yolcuları ve havayı ısıtan yakıtın yer aldığı bir sepet var. Gövdenin üstünde bulunan ve paraşüt valfi olarak bilinen bir delik ile balonun içindeki hava kontrol ediliyor.
  • Balonun alçalıp yükselmesini sağlayan ise havayı ısıtan mekanizmanın ateşleyici bölümü ve deliği açıp kapatabilen ipler.
  • Balon yükselirken ateşleyiciyi çalıştıran ip çekiliyor. Alçalma işleminde ise ip yardımı ile delik açılıyor ve sıcak havanın balonun dışına çıkmasına izin veriliyor.
  • Gövdedeki hava soğuduğunda balon yeniden alçalıyor.
  • Balonun yatay eksendeki hareketi ise rüzgar sayesinde.

Balonla seyahatimizi tamamladığımızda aşağıda bizi şampanyalı bir kutlama bekliyor, ama önce hep beraber ayaklarımızla balonu söndürme töreni!

 

Dervent Vadisi

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Bu vadinin özelliği peri bacalarının yoğunluğundan ziyade, onların farklı şekillere bürünmeleri. Ben diyeyim deve, siz deyin pire. Hayal kurmak serbest olduğundan dolayı bir diğer adı Hayal vadisi. Peri bacaları oldukça ilginç, sakın es geçmeyin. Ailecek “peri bacalarını neye benzettin” oyunu oynayabilirsiniz, çok zevkli oluyor. Çocuklarla tepeye tırmanma oyunu da oynayabileceğiniz diğer bir oyun. 

 

Zelve Açık Hava Müzesi

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Kapadokya’ da en beğendiğimiz yerlerden biri olan Zelve Açık Hava Müzesi Hristiyanların önemli dini merkezlerinden ve yerleşim yerlerinden biriymiş. Papazlara ilk dini seminerler burada verilirmiş. Zelve’ deki 3 kilise : Üzümlü, Balıklı ve Geyikli. Aslında burada 3 vadi ve vadileri birbirine bağlayan tüneller var. Ayrıca eskiden insanların içinde yaşadıkları birçok kaya bulunuyor. Manastırlar, kiliseler ve yerleşim yerlerinin dışında bu tünelleri de görebilirsiniz.

Şu anda heyelan sonucu tünel ağzının kapatıldığı bir mağarada tavana kök salmış ve aşağı doğru büyümüş, baş aşağı duran bir de ağaç varmış.

Kapadokya’nın en ilgi çekici yerlerinden biri olan bu vadiye rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyin, çünkü tırmanarak farklı yerler keşfetmek ve yukarıdan manzarayı izlemek isteyeceksiniz.

 

Paşabağı

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Göreme-Avanos yolunun sağında, yoldan 1 km. içerideki yerleşim yeri,
eskiden Keşişler Vadisi, bugün Paşabağı olarak adlandırılan bu alan, kendine özgü peri bacalarıyla dolu. Çok gövdeli ve çok başlı olan bazı peri bacalarının içlerine şapel ve oturma mekanları oyulmuş.

 

Çanak çömlek patlasın, Avanos’a uğransın

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Kızılırmak’ ın ikiye böldüğü Avanos, Ürgüp, Göreme gibi Kapadokya bölgesinin üç önemli odak noktasından biri. Avanos’ ta ilk yerleşim izleri Hititler’ e kadar uzanıyor ve yöreye özgü çanak çömlekçilik de o dönemlerden günümüze geliyor.

“Nerede su varsa orada hayat var” diyoruz ve Kızılırmak kenarındaki her kesime hitap eden cafelerden birine, daha doğrusu Tuna’ ya hitap eden Mado’ ya oturuyoruz. Standart Mado hizmetininden daha iyi bir hizmet almamızdan memnun, buradan ayrılıp, demir köprüden geçerek nehrin karşı tarafındaki ilçe merkezine yürüyoruz.

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Her biri değme birer seramik sanatçısı olan Avanoslu çömlek ustalarının atölyelerinden birine girdiğimizde eğlence başlıyor. Ustanın çömlek yapım şovunu izledikten sonra Tuna elini çamura buluyor ve enteresan bir kalemlik yaparak yaratıcılığını konuşturuyor. Usta eski bir bölge adetini anlatıyor: “Avanos ve köylerinde halı dokumayı bilmeyen kızlar ve çömlek yapamayan erkekler evlenemezler. Evlenmek için öncelikle bu zanaatleri yapabilmeniz gerekir burada. Bu yüzden ben biraz geç evlendim”.

Su kenarındaki Avanos’tan aklımızda kalanlar, çömlek ustalarının mahareti, Tuna’ nın yaptığı kalemliği kırmadan İzmir’ e götürme çabamız, yavru bir kangal köpeğini kucağımıza alıp sevmemiz ve özellikle emir üzümünden yapılan beyaz şarap.

 

Göreme Açıkhava Müzesi

 

Kapadokya gezilecek yerler

Bu atmosfer Tuna’yı da sarmış, o da uzaklara dalmış…

 

Kırkbeş metre yüksekliğe varan konik sütunlar halinde yükselen, yöre halkının şiirsel adlandırmasıyla peri bacaları, kolayca kazılmaları nedeniyle sakinlerine yıllarca ev sahipliği yapmış. Romalıların zulmünden kaçan Hıristiyanlar peri bacalarının ilk konukları olmuş. Bu olağanüstü güzellikteki bölgeye inşa ettikleri kaya kiliselerini ve öteki yapıları fresklerle bezemişler. Tüflerin emme özelliği de olmadığı için bu freskler günümüze dek parlaklığını koruyabilmiş.

 

Avanos’tan sonra Göreme Açık Hava Müzesi’ ne gidiyoruz. Bu yapıların bulunduğu dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Göreme Açık Hava Müzesi’ nde halk ve din adamlarının gizlendikleri kiliseler, manastırlar, mezar odaları ve mahzenler ve içerideki freskler hayranlık uyandırıyor. Burası gayet modern, bakımlı ve temiz bir müze, ülkemizin örnek açık hava müzesi.

 

Güvercinlik Vadisi

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Güvercinlik Vadisi’ ne, kaldığımız Esbelli Evi’ne giderken uğruyoruz. Uçhisar’ da yer alan vadi, Kapadokya’nın süper panoramik bir diğer yeri. Erciyes’i görme hevesiyle,  doğa harikalarına hayran kalarak, bir de güvercinlere yem vererek buradan ayrılıyoruz.

 

Üç güzeller

 

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Ürgüp’ün girişi bizi 3 güzellerle karşılıyor. Üç güzellerle ilgili birkaç efsane var, ben dramatik olanını anlatacağım.

Üç güzeller efsanesine göre; Kapadokya’da bir kral, bir de prenses yaşamaktadır. Kralın kızı prenses bir çobana aşık olur ve kralın izni olmasa da evlenirler. Prenses ve çobanın bir de çocukları olur. Prenses, kral torununu görürse belki yumuşar diye babasını ziyaret eder. Fakat kral, yumuşamak ne kelime, prenses, çoban ve çocuklarının peşlerine asker göndererek yakalanıp öldürülmeleri emretmiştir. Artık kaçmaları imkansız olan prenses, çoban ve çocukları için “Allah’ım, bir mucizeni göster, bizi bu eziyetten kurtar” diye yakarır. Ve efsaneye göre yakarışı duyurularak prenses, çoban ve çocukları taşa çevrilirler. En önde duranın çoban, arada duranın çocuk, en arkada duranın da prenses olduğuna inanılmaktadır.

Üç güzelleri görmeye giderken arabanızı yol kenarına park edebilirsiniz. Yalnız vızır vızır geçen arabalara dikkat edin.

 

Yeraltı Şehirlerinden hangisine gidelim?

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Derinkuyu mu Kaymaklı mı derken biz Kaymaklı’ ya girmeyi tercih ettik. Kaymaklı’ ya giren son 5 kişi bizdik. İçimden “klostrofobik insanlar için tehlikeli bir ortam” dedim. Ve bunu söylememle sanki o anda bir sihir oldu ve  klostrofobik bir insana dönüştüm. Eni 80 cm’lik ilk koridordan geçemeyip geri döndüm. Benimlele beraber herkes aynı fikirdeydi ki, beni takip ettiler ve 5 kişi kendimizi dışarıda bulduk.

Çok mu şey kaybettim, bilmiyorum, asla da öğrenemeyeceğim. Sadece bu dünyada yaşamak için insanoğlunun verdiğini mücadeleyi takdir ettim ve yerin altında yaşamadığım için halime şükrettim.

 

Ihlara Vadisi

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Kapadokya’ya gelip de Melendiz Çayı boyunca uzanan Ihlara Vadisi’nde yürüyüş yapmamak olmaz diyoruz ve Ihlara Vadisi’ne doğru yola çıkıyoruz.

14 km. uzunluğundaki vadi Ihlara’dan başlıyor, Selime’ de bitiyor. Vadinin yüksekliği yer 100-150 m’ yi buluyor. Vadide kayalara oyulmuş barınaklar, mezarlar ve kiliseler var. Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılı. Keşiş ve rahipler için uygun bir inziva ve ibadet yeri, savaş ve istila gibi olağanüstü zamanlarda ise gizlenme ve korunma yeri olmuş.

Bozkırın ortasında böylesine yeşil bir vadi göreceğim aklıma gelmezdi. Kesinlikle tam bir günü hakeden bu cennet gibi yerde, su sesi eşliğinde yalnızca doğanın sesini dinleyin ve yapacağınız yürüyüşle derdinizi tasanızı unutun.

Dere kenarında çay bahçeleri ne yazık ki bir çok yerdeki gibi doğaya uyum sağlayamamışlar. Ama ille de çay, kahve keyfi yapacağım derseniz, uyum muyum boşverin, oturun keyifle çayınızı yudumlayın.

 

Nevşehir

 

Nevşehir’ e kadar gelmişken il merkezini görelim diyoruz. Karnımızı Nevşehir Konağı’ nda doyuruyoruz. Bir de İzmir’den sipariş verilen kabak çekirdekleri var, almadan dönmek olmaz.

Kapadokya yöresine ait sütle kavrulmuş kabak çekirdeği diğer kabak çekirdeklerinden farklı olarak daha sarımsı renkte. Çerezcimizi bulduktan sonra içeride mis gibi kokan diğer kuruyemişlerden de alıyoruz ve yol boyunca atıştırarak Aksaray üzerinden Ürgüp’ e dönüyoruz. Yolumuzun üzerinde Ağzıkarahan Kervansarayı var.

 

Ağzıkarahan Kervansarayı-Aksaray

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

13. yüzyıl Selçuklu eseri olan Ağzıkarahan Kervansarayı, köşk mescidi, hamamı, imareti, yazlık ve kışlık yerleri, gözetleme kuleleri ve çeşmeleri ile zamanının tüccarları için ipek yolu’ ndaki kervanların haydutlara karşı güvenli bir sığınağı ve dinlenme yeri olmuş. Gelin görün ki, şu anda terk edilmiş bir hali var, bakımsız. Dikkat çekmeyen ama günümüze kadar ulaşan dış hamamı ise 20 metre kadar ötesinde.

 

Sinasos (Mustafapaşa)

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

1923 nüfus mübadelesi öncesinde Ortodoks Hristiyan rumların yaşadığı, ortodoks inancında önemli yere sahip bazı kiliseleri içinde barındıran bu kasabada yaşayan Rumlar, kasabalarından ayrılmadan önce, mübadeleye tabi tutulan başka hiçbir yerde örneği görülmeyen bir şey yapmışlar: İki fotoğrafçı tutarak kasabalarının fotoğraflarını çektirmişler ve bunları bir albümde bir araya getirerek ölümsüzleştirmişler. Sinasos: Mübadeleden Önce Bir Kapadokya Kasabası 

 

Kapadokya gezilecek yerler : Sıralarına oturmak isteyeceğiniz bir okul

 

Sinasos’ un hemen meydanında bulunan Şakirpaşa Medresesi’ nin kasabanın en önemli Osmanlı eseri olduğu söyleniyor ancak içerideki bazı tavan süslemeleri Selçuklu motiflerini taşıyor. Mustafapaşa gezilecek yerler arasında ilk görülecek yapı olan medrese, Kapadokya Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim amaçlı kullanılıyor. Tarihi dokusu bozulmadan harika bir restorasyon geçirmiş, zannedersiniz İtalya’da bir güzel sanatlar akademisi. Okula girdiğimiz andan itibaren burada okuyan çocukların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Eminim eğitim de layıkıyla yapılıyordur. Bu çocukları geleceğin başarılı sanatçıları olarak göreceğimizden emin, okuldan çıkıyoruz. Hemen karşısında Sinasosun en eski camisi var. Medresenin hemen bitişiğinde bulunan, bir halı atölyesi olarak kullanılan kervansaray ise günümüzde bir halı müzesi ve mağazası olarak bizi ağırlıyor.

Yine son derece başarılı bir restorasyon geçirdikten sonra butik otel olarak hizmet veren Büyük Sinasos Konağı’ ndaki bebek müzesini de gezmeden ayrılmayın.

 

Soğanlı Vadisi ve Soğanlı Köyü

 

Kapadokya gezilecek yerler

 

Kapadokya gezilecek yerler içinde birazcık uzakta kalmasından dolayı pek yer almayan bir  köy ve vadi. Belli ki Kapadokya’ nın dışında kaldığı için rutin tur programlarına  dahil değil, iyi ki de değil. Bu yüzden daha sessiz, sakin ve bozulmamış Soğanlı Köyü. Vadide, mağara evleri, güvercinlikler, nispeten daha az zarar görmüş kilise süslemeleri ile kalabalıktan uzak, bir siz bir de tarih baş başasınız. Kimsecikler olmadığından, konsantrasyonunuz bozulmadan, “Ben o zamanlarda yaşasaydım nasıl olurdu, hangi kaya evde yaşardım, hangi işi yapardım?”  gibi  hayaller kurabilirsiniz.   

Yapacağınız gezintiden sonra Soğanlı Lokantası’ nda mola verip, yiyeceğiniz güveçte menemen ve güveçte tandır size günün geri kalanı için enerji verecek. Gelmişken el emeği göz nuru bebeklerden almazsanız olmaz.

 Kapadokya’da nerede iyi yemek yenir?

 

Kapadokya hizmet sektörünün kalitesi açısından beni şaşırtan bir yer oldu. Bu yörede işletmelerdeki hizmetin bu kadar gelişmiş olacağını tahmin etmiyordum. Bu açıdan şanslıydık. Yemeklere gelince yörenin lezzetlerin daha iyi sunulabileceğini düşünüyorum.

 

Ziggy Cafe

 

Ağırlıklı olarak Türk yemekleri yapan, mezelerinin de oldukça güzel olduğu bir yer- Tevfik Fikret Caddesi, No:24, Ürgüp

 

Lil’a Restoran

 

Museum Hotel kalınmasa da, başlı başına Kapadokya gezilecek yerler listesine girer. Museum Hotel’in içinde yer alan Türkiye’nin tek Relais & Chateaux restoranı. Çok özel lezzetler vat. Etlerin kalitesi, sunum, hepsi harika. Sizi üzmeyecek bir yer.

 

Turasan

 

Tadımla başlayacağınız keyfinizi yan taraftaki mekanlarında devam ettirebilirsiniz. Servis, müzikler hizmet gayet iyi. Servis verenler sabırlı. “Şarabı açtıktan sonra kaç günde içmeliyiz, bitiremeyip bir kaç gün içmezsek ne olur?” gibi sorularımızı sıkılmadan yanıtladılar. Meraklısına söyleyelim, 3. gün sirke olurmuş , gönül rahatlığıyla salatalarınızda kullanabilirsiniz. Yunak Mahallesi Tevfik Fikret Cad. No: 6A-B

 

Zeytin Kafe

 

Mantı ve testi kebabının başı çektiği, fiyatların da makul olduğu sıcak, güleryüzlü bir aile işletmesi.

 

Aravan Evi- Ayvalı Köyü

 

Ayvalı Köyü’ nü sırf Aravan Evi’ nde yemek yemek için bile Kapadokya gezilecek yerler listenize alın. Köy ortamında, tertemiz bir sofrada, bayılacağınız sarmalar, çömlekte et gibi lezzetler için gidin. Yolunuzun üzerinde olmasa da bir şekilde oldurun, pişman olmayacaksınız.

 

Önemli not: Kapadokya’ ya gitmeden, olmazsa olmaz Müzekartı mutlaka edinin, ne kadar çok tasarruf ettiğinizi görünce acayip mutlu oluyorsunuz.

tags: Kapadokya gezilecek yerler , Kapadokya gezilecek yerler , Kapadokya gezilecek yerler, Kapadokya gezilecek yerler , Kapadokya gezilecek yerler , Kapadokya gezilecek yerler

 

 

 Bir Cevap Yazın