Sizinle paylaşmak için

Cilt bakımı için en iyi 10 doğal bitkisel yağ

Cilt bakımı için en iyi 10 doğal bitkisel yağ

Cilt bakımı için doğal yağlar denediniz mi bilmiyorum ama yüz, vücut, saç ve tırnaklara çok iyi geliyorlar. Yaza hazırlık yapmaya başlarken doğal yağları cilt bakım rutininize dahil edin ve yarattıkları mucizeleri görün.

Bazıları katı, bazıları ise sıvı halde elde edilen bu yağlar cildiniz ve saçlarınızın derinliklerine nüfuz ederek etkilerini kısa sürede gösteriyor ve rahatsız edici bir his ve doku da bırakmıyorlar.

 

1.ZEYTİNYAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Antik çağ medeniyetlerinin zeytinyağını günlük bakım rutinlerinin önemli bir parçası haline getirmelerinin bir nedeni var. Harika bir nemlendirici ve herhangi bir nedenden dolayı kızaran cildi, sorunlu bölgeye uyguladığınızda anında yatıştırma özelliğine sahip.

Yine soğuk sıkım zeytinyağından birkaç damla ile ellerinizi ovaladığınızda el kremine hiç gerek olmadığını anlayacaksınız.

Göz makyajınızı bir türlü çıkaramıyorsanız zeytinyağını bir parça pamuğa damlatın ve  makyajınızı silin. Bu taktik, üzerinde “waterproof” ya da “longwear” yazan tüm ürünler için geçerli.

 

2.ARGAN YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Argan yağı, yağları tekrar gündeme getiren kahraman. Faslı kadınlar bu yağı ciltlerinde, saçlarında ve tırnaklarında kullanıyorlar. E vitamin ve ferulik asit kaynağı olan yağ, serbest radikallerle savaşarak büyük bir zırh görevi görüyor.

Eğer cilt tipiniz ekstra kuru ve nemsizse gece kreminizin içine birkaç damla argan yağı damlatın. Cildinize çok iyi gelecek.

 

3.HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Çok amaçlı kullanılan hindistan cevizi yağı, virüs, bakteri ve alerjik reaksiyonları önleyen yapısıyla oldukça etkileyici bir yağ. Saçların tamamına ve saç derisine sürdüğünüzde nemlendirici maske görevi görür, hatta saçlarınızın uzamasına yardımcı olur.

Yine güneşten kavrularak kızarmış cildinize sürerek yatışmasını sağlayabilirsiniz. El kremi olarak da kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı, az bir miktarıyla cildinizi yumuşatır.

 

4.MAKADAMYA YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Bu içerik günlük cilt bakımı için rutin olmayı hakeden bir yağ. Yağ asitleriyle dolu olup, hem kabaran saç tellerinizi yatıştırmak hem de onları UV ışınlarından korumak üzerine oldukça başarılı. Eğer korkunuz kabaracak saç tellerinizse mercimek büyüklüğünde makadamya yağını avuçlarınızın arasında ısıtın ve saçlarınıza sürün.

 

 

5.BADEM YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Potansiyel yaşlanma karşıtı özelliğiyle badem yağı, kullandığımız birçok ürünün içeriğinde var. Araştırmalar badem yağının cerrahi müdahele sonucunda oluşan izleri hafiflettiğini gösteriyor.Bu yağı ellerinizin içine bir iki damla sürerek kullanabilirsiniz.

 

6.AVOKADO YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

İçinde bulunan yüksek orandaki E vitaminiyle bu yağ, cildiniz ne zaman sertleşse ve tahriş olsa imdanıza koşacak. Çabuk emilme özelliğiyle bilinen avokado yağı, aynı zamanda cildinizde satenimsi bir yumuşaklık bırakacak.

 

7.KAYISI YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Çabuk emilen ve hassas ciltlere iyi gelmesiyle bilinen kayısı yağı, cildi eski formuna kavuşturmak ve yeniden şekillendirmek için ideal. 

 

 

8.NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Meyve aleminin süper kahramanı narın yarattığı etkiyi narın çekirdeğinden de bekleyebilirsiniz. Tam bir antioksidan kaynağı olan yağ, aynı zamanda yorgun cilt ve saçlar için yenileyici ve nemlendirici özellik taşıyor. 

 

9.JOJOBA YAĞI

Cilt bakımı için

 

Keşfedildiği ilk yıllarda balina yağının yerine kullanılan jojoba yağı, hem kolayca emiliyor hem de cildinizde yapışkan bir his bırakmıyor. Yağ, aynı zamanda alerjik reaksiyonları önlüyor ve tıkanmış gözeneklerdeki sebum sorununun önüne geçiyor.

 

10.SHEA YAĞI

 

Cilt bakımı için

 

Derinin yeniden canlanması için gereken A ve D vitaminlerini, kendini yenilemesine yarayan e vitaminlerini, elastikiyetini korumasına yardım eden F vitaminlerini içeriyor.

Ayaklar, topuklar, dizler, dirseklerdeki sert deriyi yumuşatma özelliği var. Tahriş azaltıcı özelliğiyle, cilt kızarıklığı (pişik dahil), yara izleri, egzema, yanık, ciltteki pullanma ve döküntüler, meme ucu çatlaklarının tedavisi ve hamilelikte oluşacak çatlakların önlenmesinde kullanılıyor.

Shea ultraviyole ışınlara karşı doğal bir güneş koruyucu ve SPF 3 civarında bir koruma sağlıyor. Aynı zamanda çok iyi bir dudak nemlendiricisi olan Shea yağı adeta cilt bakımı için yaratılmış bir yağ. 

 

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın