Sizinle paylaşmak için

Seferihisar gezilecek yerler ve ailece yapabileceğiniz şeyler

Seferihisar gezilecek yerler ve ailece yapabileceğiniz şeyler

Seferihisar gezilecek yerler… İlkokul 3. sınıfın yazından beri tüm yazlarımız Seferihisar’a yarım saat mesafedeki Ürkmez’ de geçiyor. Seferihisar’ a o zamandan beri gideriz.

Seferihisar’ daki salyangozlar o kadar eski değil, 2010’dan beri Cittaslow’ u temsilen, Seferihisar’ın yaşam felsefesini özetliyorlar. İtalya’ da bir komite hızla şehirleşen ve küreselleşen dünyaya ayak uydurmayı reddeden; mimarisini, geleneklerini ve kültürünü koruyan ve nüfusu 50 binin altında olan yerleşimlere “yavaş şehir” anlamına gelen Cittaslow ünvanını veriyor. Seferihisar, Türkiye’ deki ilk Cittaslow ve her yıl İtalya’dan bir komite gelip denetim yaparak bu standartları karşılayıp karşılamadığını kontrol ediyor.Şu anda Türkiye’ de ilgili kriterlere uyarak Cittaslow ünvanı alan 14 ilçe var.

 

Seferihisar Gezilecek Yerler

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslına bakarsanız biz, Ürkmez’ de yazlıkta sıkıldığımız zaman, değişiklik olsun diye, yemek yemek ve gezmek için Seferihisar’ a gidiyoruz. Yani durum tam tersi, bizim site Cittaslow, biz Seferihisar’ a gezmeye gidiyoruz. Genellikle yaptığımız klasik  turumuzun programı önce Sığacık’a gitmek, kale içine girmek, Sığacık’ ın dar sokaklarında yürümek, beğendiğimiz yerde oturup birşeyler içtikten sonra çocukların oyun parkındaki trombolin, top havuzu ve benzeri oyun alanlarında oynamasını izlemek ve genellikle beraber oynamak, sonrasında limandaki balık lokantalarından birinde yemek yemek ve arabaya yürüyerek dönerken dondurmacıda sıra bekleyerek dondurma almak. Özet geçmekle olmaz, detaylı anlatayım…

 

Sığacık’ ta bir öğleden sonra

 

Seferihisar gezilecek yerlerSeferihisar gezilecek yerler

 

Sığacık, Seferihisar merkez’e 5 km. uzaklıkta bir sahil beldesi.Kanuni Sultan Süleyman zamanında buraya bir kale yaptırmış; şu anda belde kale içi ve kale dışı olarak 2 bölümden oluşuyor. Kalenin dışında kalan evler diğer sahil beldelerinde görebileceğiniz klasik betonlaşma örnekleri. Ancak kale kapılarından birinden adım atar atmaz işler değişiyor, bizi arnavut kaldırımlı sokaklar, 500 yılı devirmiş cumbalı ve ahşap panjurları olan eski evler karşılıyor. Sağımıza solumuza, evlerin cumbalı pencerelerinden sarkan sakız sardunyalarına bakınırken, güneş de daha batmamışken, “yazın sıcakta terleyen kışın soğukta üşümez” diyoruz ama biraz ileride ortamı güzel bir kafe görüp, dayanamıyor ve soğuk birşeyler içmek için oturuyoruz.

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

Sığacık’ ta güç geçmiyor ki yeni bir kafe açılmasın. Bizim ortamını beğendiğimiz ve içtiklerimizden memnun kaldığımız yerler arasında La’dude Art Café ve Fehu Kahve Evi var. Denize karşı bir şeyler içmek isterseniz sahildeki Teos Pansiyon’un kafesine oturabilirsiniz. Seferihisar gezilecek yerler listemiz pazarla devam ediyor.

 

Seferihisar Pazarı: Üreticiden tüketiciye

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

Sığacık’ ın kale içinden daha ünlü bir yeri varsa o da Sığacık Pazarı. Pazar günleri erken saatlerde açılan bu pazarın en önemli özelliği bir üretici pazarı olması. Arada bir aracı olmaksızın, ürünler doğrudan üreticileri tarafından satılıyor. Seferihisar ve civardaki yerlerde ne yetişiyor, üretiliyorsa o gün tezgahlarda. Ünlü kurutulmuş mandalinası, çeşit çeşit ege otları, taze mevsim sebzeleri, zeytinyağları, sığacıklı kadınların ellerinden çıkma nefis börekler, çörekler, gözlemeler. Buradaki lezzetler damak çatlatan cinsten, es geçmeyin derim.

 

Teos Antik Kenti

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

Tarih ve arkeolojiye meraklıysanız, zeytin ağaçları arasındaki Teos Antik Kenti sizi bekliyor. Tarihi milattan öncesine dayanan bu kent, 1960’ lı yıllarda yapılan bir kazıda gün yüzüne çıkmış. Ortaya çıkarılan pek çok eser milli müzelere taşınmış olsa da antic kentin öne çıkan yeri, zamanında Dionysos adına inşa edilmiş olan büyük tapınak. Burada amfitiyatro, akropol ve agora kalıntılarını görebilirsiniz.

 

Sığacık limanı: Denize sıfır balık keyfi

 

Seferihisar gezilecek yerler

 

Günü bitirmenin en güzel yolu tabi ki Sığacık limanındaki restoranların birinde balık yemek. Denize sıfır yan yana birkaç restorandan en eskisi Liman Restoran. Balıkların hepsi taze, diğer deniz ürünlerini de güzel yapıyorlar.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.1 thought on “Seferihisar gezilecek yerler ve ailece yapabileceğiniz şeyler”

Bir Cevap Yazın