Sizinle paylaşmak için

Cilt bakımı ve cildinizin stresle başa çıkmasının yolları

Cilt bakımı ve cildinizin stresle başa çıkmasının yolları

Cilt bakımı herşey gibi düzenli yapıldığında size karşılığını verir. 30’ lu yaşlarımın sonunda pahalı ürünler satan bir cilt bakımı mağazasına girmiş ve satış görevlisi ürünle ilgili onlarca faydalı etki sıraladığında  “Aslında bu ürünlerin söylendiği kadar etkili olduklarına inanmıyorum, ama yine de kullanıyorum” demiştim. O da bana belki de kullandığınız için cildiniz daha genç gözüküyor” diyerek cevap vermişti. Oldukça satış odaklı bulduğum bu cevap beni ikna etmemişti tabi. O günden bu güne aldığım en iyi karar cilt bakımına harcadığım gereksiz parayı sağlıklı beslenmeye ve spora kaydırmak oldu.

Ben daha çok cildin içten beslenip, dıştan desteklendiği fikrindeyim. Kilolarca nemlendirici sürüp hiç su içmezsen cildin yine nemsiz kalır. Yine de cildimizi içten beslemenin yanında dıştan da birtakım ürünlerle desteklememizde fayda var. Doğru cilt bakımı yapmak bizi her zaman “yaşımıza göre güzel” yapar.

İş ve özel hayattan kaynaklanan telaş, endişe ve yorgunluğun, cildimizi olumsuz etkilediği aşikar. Stres, diğer birçok negatif etkisinin yanında, alerjik durumlara da neden olur ve tam bir cilt katilidir. Kullanacağınız ürünlerin cildinizi yatıştırmaya, içten beslemeye ve canlandırmaya yönelik olmasına özen gösterin. 

 

SABAH 09:00’DAN GECE YARISINA KADAR ÇALIŞMAK VE CİLDİNİZE YAPTIKLARI

 

Sabahın köründen gecenin yarısına kadar tempoyu yüksek uyarı modunda tutmak vücudun stres hormonu salgılamasına; bu durum da cildin koruyucu bariyerinin zayıflamasına neden olur.  Nem dışarıya sızar, alerjik reaksiyona neden olacak etmenler ve toksinlerse içeri girer. Bu durum da kızarıklıklara ve ince çizgilerin oluşumuna neden olur. Kızarıklık, genişlemiş gözenekler, sivilceler cildinizin çok çalışmaya karşı verdiği reaksiyondur.

Bir acil durum cilt bakımı formülasyonu, lipit bariyerini onarır, irritasyonu yatıştırır ve UV ışınlarına, serbest radikallere karşı kalkan oluşturur. Nemlendirici alırken bu  ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir nemlendiriciye yönelin.

Akneler ve genişlemiş gözeneklerin esas nedeni ise hormonal değişimler ve düzensiz fast food ağırlıklı beslenme alışkanlıkları olabilir. Bunun için gözenekleri genişleten ölü derileri arındıran bir temizleyici seçin.

 

UYKU YETERSİZLİĞİ VE CİLDİNİZE YAPTIKLARI

Uyuyamıyorsunuz çünkü çok streslisiniz, uykusuz kalmak sizi strese sokuyor ve bu kısır döngü cildinizdeki canlılığı tamamen ortadan kaldırıyor. Uykusuzluk, lipit bariyerini zayıflattığı kadar, ciltteki hyalüronik asit seviyesini de aşağı çeker. Aynı zamanda bu durum göz çevresindeki mikro kılcal damarları ve hücre fonksiyonlarını da berbat eder. Sonuç: Kuruluk, pullanma, göz altı morlukları.

Uykunuzu alamadığınız için cilt problemi yaşıyorsanız göz çevrenize canlılık katacak; gece bu bölgenin kendi kendini onarmasını önleyen toksinlerden arındıracak bir göz serumu kullanın.

 

İLİŞKİNİZDEKİ SIKINTILAR VE CİLDİNİZE YAPTIKLARI

Yapılan araştırmalara göre boşanan kadınların yaşadığı psikolojik stres, DNA’ da hasara dahi neden olabiliyor. İlşkide yaşanan stres, zamana bakmaksızın eninde sonunda cildi yaşlandırıyor. Nemlendirici özelliği oldukça yüksek ürünler tercih ederek, nemsizliğin hücreleri yaşlandırıcı özelliğini bertaraf edebilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin içeriğinde irritasyonu önleyici ve cildinizi yatıştırıcı birtakım içerikler olmasına özen göstererek, kızarıklığı yatıştırabilirsiniz.

 

GECE HAYATI VE CİLDİNİZE YAPTIKLARI

 

Ani stres ya da sıkıntı yaşadığınız her durumda kendinizi dışarı atarak deşarj olmak ilk bakışta iyi bir fikirmiş gibi görünebilir. Fakat cildinizin gözünden baktığınızda durum hiç de öyle değildir. Biliyoruz ki tam anlamıyla bir şeker deposu olan alkol, cildi nemsiz bırakır ve onun dolgun kalmasına yardımcı olan kolajen bağlarını kırar. Ortamda tüketilen sigaraların dumanı da serbest radikal oluşumuna neden olur. Hali hazırda stresten dolayı bitkin durumda olan cilt, bu iki negatif unsurla iyice çıkmaza girer. İnce çizgiler, kuruluk, yaşlılık lekeleri bunun kaçınılmaz sonucu olur.Bu durumda doğru cilt bakım rutinini uygulamak gerekir. Cildin en üst katmanı kendini düzenli olarak yenileyen tek katmandır. Siz bu döngüyü destekledikçe cildiniz de kendine gelir ve daha iyi görünür.

 

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın