Sizinle paylaşmak için

Alaçatı Ot Festivali ‘ ne gitmişken yapılacak 9 şey

Alaçatı Ot Festivali ‘ ne gitmişken yapılacak 9 şey

Alaçatı Ot Festivali ‘nin bu yıl dokuzuncusu yapılıyor. 5 Nisan Perşembe günü başlayan festivalin programı yine dolu dolu. Festivalde önceki senelerde yapılan ve çok popüler olan “En fazla ot çeşidini toplama” ve “En güzel ot yemeği”  yarışmaları yine var. Bu yıl, geçtiğimiz yıl  yemek yarışmasına katılan tüm yemeklerin tariflerinin derlendiği bir kitap da hazırlanıyor. “Festivalde ben oradaydım” demek istiyorsanız doğru Alaçatı’ ya…

 

Alaçatı Ot Festivali

 

1.Yel Değirmenlerini görün

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Tahıl öğütmede kullanılan yel değirmenleri günümüzde işlevlerini yitirmiş olsa da, Alaçatı Belediyesi sınırları içindeki restorasyonu yapılarak kafe olarak kullanılanları görün. Alaçatı Ot Festivali ’ ne gitmişken, Alaçatı manzarasını bir de buradan izleyin ve bir değişiklik yaparak kendinize sakızlı Türk kahvesi söyleyin.

 

 

2.Pazaryeri Camisi’ ne girin

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Eskiden Rum Kilisesi, günümüzde cami olan yapının avlusundaki ve beyaz çakıl taşları kullanılarak yapılan, geometrik desenli mozaik tabandaki çift başlı kartal, Alaçatı Belediye Meclisi’nin bir sembolüymüş. Başınızı kaldırıp bombeli ve yuvarlak bezeme alanının en üst noktasındaki siyah beyaz resimleme ile yapılmış kafatasına bakın.

 

3.Ayasaranda Tümülüsü’ ne gidin

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Deniz kıyısından biraz yüksekte, Sakız Boğazı ile Sakız Adası’ na bakan yerde etrafında, kireç taşı ile yapılmış duvarlar ve ev temelleri bulunana höyüğü görün. Bu yerleşim, bir köy olmaktan çok, birkaç ev ve ahırdan oluşan bir çiftlik gibi durur.

 

4.Alaçatı evlerini görün

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Birbirine bitişik, ön bahçesi olmayan, kapıları doğrudan yola açılan Alaçatı evlerini görün. Alaçatı evlerinin ilk katının odalarında sokağa bakan pencerelerden sarkan sakız sardunyalarının renkleri içinizi ısıtsın.

 

5.Sakız Ağaçlarının önünden geçin

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Kendini insan sağlığına adamış bir ağaç olan sakız ağacı, deri hastalıkları tedavisinde ve diş etleri tedavisinde kullanılıyor.

Sakız ağacı, pek çok ağacın aksine kışın yapraklarını dökmez , menengiç ağacınınkine benzer ufak kırmızı meyveleri vardır. Sakız ağacının asıl inemli görevi verdiği sakızdır. Bu sakız, gövde yaralandıktan sonra toplanır. İstanbul’da, Mısır Çarşısı’ nda Çeşme’nin değil, Sakız Adası’ nın sakızları satılıyor. Sakız reçelini ve sakız likörünü Sakız Adası’ na gidenler getiriyor. Alaçatı Ot Festivali ’ ne gitmişken Ege’yle özdeşleşmiş bu ağacın önünden geçin.

 

6.Sakızlı dondurma yiyin

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Çeşme’ de hala sakızlı dondurma yapan dondurma ustaları var neyse ki.

Sakızın tadını hiçbir şeye değişmeyenler, ağız tadının bozulmasına izin vermeyenler sakızlı lezzetler yaratmayı sürdürüyorlar.

Anneannemin yaptığı sakızlı muhallebinin tadı hala damağımda. Yapımı çok kolay olmakla birlikte , bir püf noktası var ki, dikkat edilmediğinde muhallebinin tadını etkiler: İyice kurutulmuş olan sakız, tamamen kuru bir havanda, iyice toz haline gelene kadar dövülüp muhallebiye öyle konur.

 

7. Alaçatı Ot Festivali ve “Kopanisti”

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Kopanisti, keskin kokusu ve acımsı buruk tadı ile en iyi rakı mezelerinden biri.

80 yıl öncesinde yoğun biçimde üretilip tüketilen kopanisti peynirini, bugün bulmak, ne yazık ki o kadar kolay değil.Bunun en önemli sebeplerinden biri, keçi sütünden elde dilen lorun artık zor bulunuyor olması.Özellikle de yağı alınmamış olanı…

Kopanisti müptelaları, İstanbul’ dan bu tada ulaşmak için sipariş veriyorlar.

 

8. Hacımemiş’ teki antikacıları gezin

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Yaşanmışlığı olan eski eşyalara meraklıysanız Hacımemiş’ teki antikacıları gezin. Hacımemiş sadece kafeleri değil, sanat galerileri, seramik ve cam işçiliği atölyeleri ile sizi kendisine hayran bırakacak.

 

9.Alaçatı Koyu’ na gidin

 

Alaçatı Ot Festivali

 

Alaçatı Ot Festivali ’ ne gitmişken şöyle bir kıyıya doğru uzanın. Alaçatı’ daki deniz, rüzgar sörfü yapmak isteyenler için kuşkusuz dünyanın en güzel ve ideal ortamına sahip. Sörf yapmasanız da, dünya sörfçülerini o koya çeken meşhur denizi, sığ sahili görün ve esen rüzgarı teninizde hissedin.

 

 

 

Kaynakça: Alaçatı- Agrilia’ dan Günümüze bir Mübadele Kasabası-A. Nedim Atilla-Nezih Öztüre

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın