Sizinle paylaşmak için

Evliliklerin yürümesi için gereken 9 şey

Evliliklerin yürümesi için gereken 9 şey

“ Evliliklerin yürümesi için niyet önemli, insanın yürütmeye niyeti varsa evliliğini yürütür ” diye annemin konuşması kalmış aklımda . O zamanlar ya çok fikrim olmadığından ya da hiç ilgi alanıma girmediğinden evlilikle ilgili konuşulanlarla pek ilgilenmezdim. O günlerden evlilikle ilgili aklımda bu laflar kalmış.

Bir arkadaşım bir keresinde “Ben eşimle çok farklıyız. Zıt kutuplar gibiyiz, ama iyi anlaşıyoruz” demişti. Bunun nasıl mümkün olabileceğini o zaman anlayamamıştım. Aslına bakarsanız ben bir ilişkide eşler birbiriyle ne kadar benzeşiyorsa o kadar uyumlu olacaklarını düşünüyorum, bana göre uyum da bir ilişkide huzuru beraberinde getiriyor.

Evlilik güzel, aile olmak, anne olmak, eş olmak, bir evinin olması ve aile denilen küçük bir grubun parçası olarak sorumluluklar almak. Ama bir o kadar da zor . Bazı evlilikler bir ömür boyu sürse de bazı evliliklerin bir ömrü oluyor. “Evlendim, tamam artık” demek yetmiyor. Evliliklerin yürümesi için eşlerin sorumlulukların yerine getirmesi, taşın altına ellerini koyması şart.

 

1.Eşinizi anlayabilmek için önce onu iyi tanıyın

 

Evliliklerin yürümesi

 

Evlenmeden önce birbirinizi iyi tanıyın. Çiçek, böcek aşk tamam da, biraz akıllı olun, bu sizin geleceğiniz. Ülkemizde bu konularda yayınlayan bir araştırma bulamadım, o yüzden örnek Amerika’ dan. Stanford Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmada, evlenmeden birkaç yıl arkadaşlık edenlerin mutlu çiftleri oluşturduklarını gözlemlemişler.

Evlenmeden önce kişilerin birbirleriyle en az bir yıl arkadaşlık etmelerinin, evliliklerindeki mutluluklarında yararı olduğunu söyleyebiliriz.

 

2.Ortak zevkleri paylaşmaktan mutluluk duyun

 

Evliliklerin yürümesi

 

Mutlu evliliklerin büyük bir bölümü, ortak zevk ve ilgi alanları üzerine kurulur. Tabi ki ayrı şeylerden zevk alan eşler de vardır. Ama dikkatli baktığımızda bunların ortak zevklerinin kişisel zevklerinden fazla olduğu görülür.

Evlenmeden önce, ona gerçekten nelerden hoşlandığınızı söyleyin ve onun da nelerden hoşlandığını anlayın.Zevklerinizin uyması iyiye işarettir.

 

3.Evlilik konusunda istediğiniz herşeyi açıkça konuşun

 

Evlilik hakkında merak ettiğiniz ya da sizi endişelendiren birşey varsa, bunu söyleyin. Bu düğün günü, ya da evlendikten birkaç gün sonra şaşırıp kalmaktan çok daha iyidir.

 

4.Evlenmeden önce onun ailesini tanıyın

 

Evliliklerin yürümesi

 

Sizi ailesine tanıtmayan erkeğe ya da ailesi hakkında konuşmak istemeyen kıza karşı temkinli olmakta fayda var. Eğer mümkünse, eşinizi aile yaşamında mutluluğu yakalamış kişilerden seçin. Böylece sürmekte olan mutluluğa siz de dahil olursunuz. Ve eğer eşinizin ailesine evlenmeden önce saygı göstermeye başlarsanız, ileride bunun faydasını görürsünüz.

 

5.Çocuk ve para konusu dahil herşeyi açıkça konuşun

 

Aslında her iki taraf da evlenmeden önce karşılıklı bu konuda birbirinin ne düşündüğünü bilmek ister. İlerideki günler için oldukça önemli olan çocuk, para ve benzeri konuları konuşmadan parmaklarına yüzük takarlarsa sonradan bu konudaki fikir ayrılıkları onları beraber yaşayamayacakları bir noktaya getirebilir.

 

6.Kültür düzeyi ve dünya görüşü size uygun olsun

 

Evliliklerin yürümesi

 

Bu “ayrı dünyaların insanı olmak” meselesi. Yapılan araştırmalarda kültürel düzeyleri, yaşam tarzları birbirine benzer çiftlerin, benzemeyen çiftlere göre daha iyi anlaştıkları sonucu çıkmış.

Böyle çiftler aşağılık duygusu altında ezilmiyor ya da birbirine üstünlük taslamıyorlar, aynı şeylerden zevk alıp, aynı idealler peşinde koşuyorlar.

 

7.Birbirinize dürüst olun

 

“Kaçak Gelin” filmindeki Julia Roberts misali, karşınızdaki yumurtayı nasıl yemeyi seviyorsa siz de öyle seviyormuş gibi yapmayın. Evlenmeden önce onun hoşlandığı şeylerden zevk alır görünürseniz, bu evlendikten sonra bir işkence halini alabilir. Olmadığınız biri gibi davranmayı sonsuza kadar devam ettiremeyeceğiniz için, bir süre sonra bu ilişkinize zarar vermeye başlayacaktır.

 

8.Evliliklerin yürümesi için fedakarlık gösterin

 

Evlilik zorlu bir sınav. Evliliğinizin yürümesi için fedakarlıkta bulunmanız, çevrenize olabildiğince uyum sağlamanız ve karşınıza çıkan sorunları sakin bir şekilde halletmeniz gerekir. Evlilikte sürekli karşınızdakine direnç gösteremezsiniz, bu ilişkiyi yıpratır.

 

9.Bir yastıkta kocamak üzere evlenin

 

Evlilik bir deneme tahtası değil. Kervan yolda düzülür misali bu yola girdiğiniz için evlenmek zorunda olduğunuzu düşünerek evleniyorsanız, yanılıyorsunuz. Evleneceğiniz kişinin doğru kişi olduğunu hissederek evliliğe adım atın.

 Bir yastıkta kocamanız dileğiyle… 

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.


Related Posts

Evlilikte tartışma evliliğinizin sonu mu olur?

Evlilikte tartışma evliliğinizin sonu mu olur?

Evlilikte tartışma önemsiz bir konudan çıkmıştı, Elif ve Zeki yalnızca iki haftalık evliydiler. Tartışma önemsiz bir konudan çıkmıştı, ama sonunda Elif o kadar çok sinirlenmişti ki, kendini yatak odasına kilitlemişti. Bu, Zeki’ yi o kadar kızdırmıştı ki, yatak odasının kapısını kırıp içeri girmişti. Ardından durup […]

Aşk, evliliğimizde ne zaman bitti?

Aşk, evliliğimizde ne zaman bitti?

Aşk ve evlilik. Evet, aşk evliliği bizim evliliğimiz. Önümüzdeki hafta, karım ve ben evliliğimizin 15. yılını kutlayacağız. Evlilik bir süreç, bir yolculuk. Karıma söylemek istediklerimi, ona aşk mektubu yazarak göstermek istedim. Aşk mektubunu karım neden okuyamadı? Aşk ve evlilik Sevgili karıcığım, seni ilk evlendiğimiz zamankinden […]Bir Cevap Yazın