Sizinle paylaşmak için

Hamilelikte ne yemeliyim?

Hamilelikte ne yemeliyim?

Hamilelikte ne yemeliyim? Birçok anne adayının, hele ilk hamileliklerinde bu konuda kafaları karışıktır. Bir yandan bebeklerinin sağlıklı olması için çabalarlarken, bir yandan da fazla kilo almak konusunda endişelenirler.

 

Hamilelikte ne yemeliyim ki kilo almayayım?

 

Anne adayları beslenmelerinde bu 8 konuya odaklanırlarsa normalden fazla kilo almadan da bebekler anne karnında sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişim gösterebilirler.

 

1.Doğru kaynaklardan yeterli miktarlarda protein alın

 

Hamilelikte ne yemeliyim

 

Protein hücre yenilenmesi için önemlidir. Çünkü protein yetersizliğinde büyüme ve gelişme yeterli seviyede olmaz. Bebeğin beyin de dahil bütün organlarının en iyi şekilde oluşması ve gelişmesi için, anne adayı her gün yeterli miktarda protein tüketmeli ve protein ihtiyacının yarısından fazlasını hayvansal protein kaynakları olan et, yumurta ve süt ürünlerinden karşılamalıdır. Geri kalan kısmı ise tahıl ürünleri, kuru baklagiller, fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlar olarak bitkisel protein kaynaklarından karşılayabilir.

 

2.Nükleotidlerden zengin beslenin

 

Bebeğin gelişmesinin sürekli ve maksimum düzeyde olmasında rolü olan nükleotidler; et ürünlerinde, süt ürünlerinde, kuru baklagillerde, tahıllarda, sebze ve meyvelerde bulunur. Yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı gereken nükleotidi almamızı sağlar.

 

3.Yağları doğru tüketmek için balık ve kuruyemiş yiyin

 

Hamilelikte ne yemeliyim

 

Yağ asitleri hücre yapısının zarlarında yer alır, bebeğin gelişmesinde önemlidir. Aşırı yağ tüketimi obeziteye yol açarken, yetersiz yağ tüketimi de vücut sisteminin yetersiz çalışmasına neden olur. Annenin metabolizmasının düzgün çalışması ve bebeğin sağlıklı büyümesi aynı zamanda yağların dengeli tüketilmesi ile ilişkilidir.

Anne adayının beslenmesinde özellikle omega-6 ve omega-3 yağ asitleri dengeli olmalıdır. Hamilelikte ne yemeliyim diyen anne adayları, bu dengeyi sağlayabilmek için haftada 2-3 defa ızgara, buğulama ya da fırında pişirilmiş balık yemeli. Balık, ızgara, buğulama ya da fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalı, kızartılmamalıdır.Kızartılan balık, yanmış kızartma yağları barındırır ve omega-3 yapısı ve işlevi de bozulmuş olur.

Balığın anne ve bebeğin sağlığı üzerine birçok faydası var. Kemiklerin güçlenmesi başta olmak üzere vücutta birçok görevde gerekli olan fosfor mineralinden zengindir. Kılçıkları ile birlikte tüketilen balıklar aynı zamanda günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında da önemli rol oynar.Balık A,D ve B12 vitaminlerini de içerir.

Beslenme programının içerisinde fındık, fıstık ve ceviz gib yağlı tohumlar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler olmasının da bebeğin beyin gelişimine faydası vardır.

 

4.Bağışıklık sistemi için A vitamini tüketin

 

A vitamin deri bütünlüğü sağlar, bu yüzden bağışıklık sistemimiz için de son derece gereklidir. Günlük A vitamin gereksiniminin düzenli karşılanması, deri bütünlüğünü koruyarak, mikroplara ilk engeli oluşturmada ve enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasında etkili olur.Balıklar ve süt ürünleri A vitamininin en zengin kaynaklarıdır. Sarı ve turuncu sebzeler ise A vitamin öncüsü olan beta karotenden zengindir. Bu besinlerin beslenme düzeninde yer alması, A vitamin ihtiyacının karşılanmasında yeterli olacaktır.

 

5.E vitamini tüketin

 

Hamilelikte ne yemeliyim

 

Bu vitamin, hücre zarlarına serbest radikallerin tutunmasını engelleyerek, hücre yapısını korur. Ayrıca E vitamini yetersizliğinde bağışıklığımız düşer. Sıvı yağlar, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar E vitamin kaynaklarıdır. Salatalara eklenecek birer tatlı kaşığı sıvı yağ ve ara öğünlerde tüketilecek 5-10 fındık, badem ya da 3 adet ceviz günlük ihtiyacı karşılamaya yardımcı olur.

 

6.Folik asit kaynaklarından faydalanın

 

Bu vitamin hücre yenilenmesinde önemli, anne adayının beslenmesinde ön sıralarda bulunan önemli bir vitamindir. Folik asidi yeteri kadar almak için, haftada 2-3 kez kuru baklagil ve her gün yoğurt, koyu yapraklı sebzeler ve limon tüketilmelidir.

 

7.Demir ihtiyacını karşılayın

 

Hamilelikte ne yemeliyim

 

Demir mineralinin yetersiz alınması, bebeğin ve anne adayının sağlığını olumsuz etkiler. Demir bütün vücuda oksijen taşınmasında görevli olan hemoglobinin ana mineralidir. Demirin yetersiz olduğu durumlarda, bebeğin beyin gelişimi başta olmak üzere sağlığı olumsuz etkilenir. Demirin zengin kaynakları olan etler beslenmede yeterince alınmalıdır. Demir zengini olan yumurta, kuru meyve, kuru baklagiller ve yeşil sebzelerin yanında C vitamin kaynağı tüketilmelidir. Böylece vücutta demirin kullanılabilirliği artar. Bebeğin gelişimi olumlu etkilenir.

 

8.4 besin grubundan faydalanın

 

Beslenmede her öğünde 4 ana besin grubundan olan et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri, sebze meyvelere yer vermek, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için yapılması gerekenlerdendir.

 

 

Nil Şahin Gürhan, Diyetisyen

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın