Sizinle paylaşmak için

Fazla su içmek zararlı mıdır? Günde kaç litre su içmeliyim?

Fazla su içmek zararlı mıdır? Günde kaç litre su içmeliyim?

Fazla su içmek zararlı mıdır? Bu, 3.5 yaşındaki yeğenimin bana geçen hafta sorduğu soru. Masada kendi bardağı var, küçük sürahisinden doldurup öyle su içiyor. Ona o kadar özeniyorum ki, ufacık tefecikliğine bakmadan günde en az 1 litre su içiyor. Az su içen teyzesine örnek oluyor.

 

Fazla su içmek

 

Geçenlerde Tuna’nın beşinci sınıfta yaptığı bir proje çalışması elime geçti. 5. sınıfta Fen dersinde “Su döngüsü” isimli bir proje hazırlamışlardı. Suyun yararlarını çocuklarımıza evde de erken yaşlardan itibaren anlatmamız gerekiyor.

 

Günde kaç litre su içmek gerekir?

 

Su, sağlık demek. Yaşam suda başlıyor. Çoğu zaman huzur veren, ara sıra ürküten, ama her zaman can veren su. İnsan vücudundaki su oranı yaşa ve cinsiyete göre değişiyor. Bu oran yetişkin bir kadında yüzde altmış beş iken, yeni doğan bir bebekte yüzde yetmiş beşi buluyor.

Haftalarca yemek yemeden yaşayabilmemiz mümkün, ama susuz en fazla birkaç gün dayanabiliriz. Yetişkin bir insan nefes alıp verişi ile 300 ml., deri yoluyla 500 ml., böbrekler yoluyla 1500 ml. ve bağırsaklar yoluyla 200 ml olmak üzere günde 2.5 litre su kaybediyor. Bu durumda sağlıklı bir insanın günde 2.5 litre su alması gerektiğini söyleyebiliriz. Fazla su içmek zararı yok, az su içmenin çeşitli zararları var. Vücut ısısının yükseldiği ateşli hastalıklarda ya da ishal, kusma gibi durumlarda günlük su alımının artırılması çok önemli.

 

Fazla su içmek zararlı değil, yararlıdır

 

Fazla su içmek

 

Kahve, çay ve alkolü normalden daha fazla tüketen kişilerin suyu da daha fazla tüketmeleri gerekiyor, çünkü bu tür içecekler vücuttan su kaybına neden oluyor. Kola, meyve suyu gibi alkolsüz ama şekerli içecekler suyun yerini tutamadıkları gibi, suyun emilimini de azaltıyorlar.

Yine lifli, posalı,tuzlu gıdaları, et ve diğer proteinden zengin besinleri fazla tüketen kişilerin de daha fazla su içmeleri gerekiyor. Meyve ve sebzeler, şekersiz meyve suları, süt, çorba gibi içecekler günlük sıvı gereksinimini karşılıyor.

 

Suyun yararları

 

 • Su, hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur.
 • Yemeklerin sindirimi ve emilimine yardımcı olur.
 • Kasların kasılmasına yardımcı olur.
 • Vücut hücrelerine oksijen ve besin maddelerinin taşınmasına yardımcı olur.
 • Vücudun atık maddelerden arındırılmasına yardımcı olur.
 • vücut ısı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Vücuda gerekli besin maddelerinin girmesini sağlar.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek performansın, konsantrasyonun ve reaksiyonun hızını artırır.
 • Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.
 • Çözücü rolüyle mineralleri ve vitaminleri taşır ve vücutta çözülmesini sağlar. Kayganlık veren bir madde olması nedeniyle birçok organın oluşma aşamasında gerektiği gibi çalışmasını sağlar.
 • Lohusalık döneminde sütün oluşmasında da önemli rol oynar.

 

Yeterince su içilmediğinde ne olur?

 

Su, derinin neminin korunması, vücutta biriken fazla yağların atıması için oldukça yararlı.Diyet yapanların daha da fazla su içmesi gerekiyor. Bu hem yağların ve öteki metabolizma atıklarının vücuttan uzaklaşmasını sağlıyor, hem de açlık hissini yok ediyor.

Bedenin temizlenmesi için toksinlerin dışarı atılması gerekir. Bu yüzden de bol su içmek gerekir. Vücudun gereksinimi olan günlük su miktarının alınamaması, özellikle de yemeklerin dışında su içilmemesi, toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırıyor. Kimi zaman da olanaksız hale getiriyor ve doğal olarak organizma bundan zarar görüyor.

Yüzde beşlik bir su kaybı derinin büzülmesine ve kasların zayıflamasına neden olurken, yüzde onbeşlik kayıp ölüme yol açabiliyor.

 

 

Kaynakça: Zeki Tunç, Bütün Dünya

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın