Sizinle paylaşmak için

Oyun oynamanın çocuklara faydaları nelerdir, çocuk için oyunun anlamı nedir?

Oyun oynamanın çocuklara faydaları nelerdir, çocuk için oyunun anlamı nedir?

Oyun oynamanın çocuklara faydaları sandığımızdan fazladır. Oyun , çocukların içinde bulunduğu dünyayı tanıma, çevresindeki insanları anlama aracıdır. Oyunun her yaştaki insanın hayatında önemli bir yeri vardır. Yetişkinler için dinlenmek, boş zaman etkinliği ve eğlencedir oyun. Çocuklarda ise bedensel, ruhsal gelişim ve eğitim için oyun, beslenme ve uyku kadar önemli bir ihtiyaçtır.

 

Oyun

 

Çocuklar oyun yoluyla bilişsel, sosyal ve psikolojik anlamda birçok öğrenme deneyimi yaşarlar, duyduklarını, gördüklerini ve kendi zihnine kaydettiklerini yaşama geçirme ve deneme fırsatı bulurlar.

Kısaca çocuklar oyunla yaşamı deneyimler ve bu sihirli dünyanın egemeni de yine kendileridir. Araştırmalara göre çocuklara oyunun ne olduğu sorulduğunda; Yeni arkadaşlar, temiz hava, sağlık, eğlence, spor, arkadaşlarla konuşma, basketbol, tenis, futbol, farklı beceriler, mutluluk, heyecan, keyif vb. cevaplar alınmış.

 

Oyunun faydaları

 

1.Oyun oynamanın çocuklara faydaları: yaratıcılığı geliştirmek

 

Oyun çocuğun özgürlük ve yaratıcılığını kullanma ve geliştirme alanıdır. Çocukların rutin faaliyetleri dışında bir araya gelerek oynadıkları oyunlar onlar için, eğitim hayatları boyunca da adeta bir tür doğal terapidir. Bunun için özgürce oynayabilmeleri çok önemlidir.

 

2.Farklı duyguları yaşatır

 

Oyun oynamanın çocuklara faydaları arasında onlara fiziki ve bilişsel gelişimi kazandırmak dışında tatmin duygusu yaratmak, korkuyu, hüsranı, iğrenmeyi, şok olmayı yaşatmak da gelir.

 

3.Çocuğun öğrenmesini kalıcı kılar

 

Ayrıca oyun çocuğun nöral bağlantılarını güçlendirdiği için daha kalıcı öğrenmesini sağlar, oyun oynayan çocuklar strese karşı dirençli, dil kullanımı, roller ve sosyal yapı konusunda daha bilinçli, esnek ve yaratıcı olurlar.

 

4.Diğer kişilerin haklarına duyarlı olmayı öğretir

 

Oyun oynamanın çocuklara faydaları bazen kendi ihtiyaç ve isteklerini kabul ettirmek bazen de diğer kişilerin hak ve ihtiyaçlarına duyarlı olmayı öğretmektir. Oyunda çıkan çeşitli çatışmalar, çocuklar için iletişim becerilerini ve problem çözme becerilerini geliştirmede eşsiz birer deneyim alanıdır.

 

5.Çocuğun kendi başına öğrenmesine fırsat verir

 

Oyun çocuk için, “Hayattaki rolünü deneme”, “Geleceğini ve kendini deneme” ve “Normal hayatla baş etme” anlamına gelir.Kimsenin öğretemeyeceği şeyleri , kendi başına öğrenme fırsatını bulur.

Gerçek hayatta yapamadıklarını oyun yoluyla gerçekleştirir. “Çocukların oyun hakkı ve oyuna erişim hakkı” olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Engelli çocuklar hatta kriz alanında yaşayan çocuklar için de en doğal iyileştirici “oyun”dur. Yeterli oyun oynayamayan çocuklar, anti sosyal davranış bozuklukları gösterirler.

Plansız yapılaşma, yeşil alanların azlığı, trafik ve güvenli olmayan sokaklar çocukların oyun alanlarını engellemektedir. Fiziksel ve sosyal mekanlar, çocukların gelişimine ve oyuna erişimine etki eder. Farklı oyun mekanları; Tırmanma, kayma, duyma, melodi oluşturma, görme, denge, zıplama, sallanma vb. birçok duyu ve harekete cevap verebilecek duyu parkları çocuklar için ideal oyun alanları olabilir. Ayrıca çocukların oynayacağı oyun ve oyuncakların, kendi gelişim ve ilgisine uygun olması oyundan sağlanan doyum ve kazancı etkiler.Unutulmamalıdır ki çocukların, kendi oyun dünyalarında seçimleri olacaktır.

Çocuklar daha çok eğlendirici ve başarılı oldukları oyunları oynamaktan hoşlanırlar, yeterli doyumu sağladıklarında ise farklı oyun ve oyuncaklara yönelirler.  Çocuklara doğru oyun alanları, oyun ve oyun imkanı sağlamak da biz yetişkinlerin en önemli sorumluluklarından biridir.

 

 

Esra Develik Çelebi, Psikolojik Danışman

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın