Sizinle paylaşmak için

Madeira gezilecek yerler: Okyanusta yemyeşil bir ada

Madeira gezilecek yerler: Okyanusta yemyeşil bir ada

Madeira gezilecek listemiz kalabalık . Madeira Atlas Okyanusu’ nda Portekiz’ e bağlı bir ada. Doğası yeşilin tonlarıyla gerçekten harika.

Madeira Adası

Portekiz havayolu şirketi TAP’in 09.20 uçağına yetişmek için erkenden yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1 buçuk saatlik uçuştan sonra Maderia’nın ilginç hava alanı Santa Cruz’ a ayak basıyoruz. Madeira hava alanından Lizbon başta olmak üzere birçok Avrupa şehrine her gün uçuşlar düzenleniyor.

O kadar güzel bir hava karşılıyor ki bizi Madeira’da, bu güzel karşılama için sarılıp öpmek istiyoruz kendisini. Bir uçtan diğer uca 737 kilometrekarelik ada, aynı adı taşıyan takımadanın adalarından en büyüğü. Ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun memleketi olarak tanınıyor ama henüz hak ettiği popülariteyi yakalamış değil.

Madeira adasında yeşilin her tonu

 

Deniz, güneş ve yeşilin buluştuğu Madeira, kış mevsiminde güneşli bir kaçamak yapmak isteyenlerin de tercihi. Yemyeşil yürüyüş parkurlarına ve golf sahalarına sahip olan ada, trekking’ciler, golfçular, doğa sporcuları için de orijinal bir destinasyon. Madeira, yıllarca Charlie Chaplin, Winston Churchill, Gregory Peck gibi ünlü isimleri ağırlamış.

 

Lavradores Pazarı

 

Madeira adası gezilecek yerler

 

Biz, iki gün boyunca adanın başkenti Funchal’da olacağız. Funchal’a doğru yol alıyoruz. Kısa süre sonra kendimizi şehrin merkezindeki Lavradores adlı daimi pazarda buluyoruz.Tam bir egzotik meyve bitki cenneti olan daimi pazarda da bol bol egzotik meyveler, bitkiler ve envai çeşit deniz ürünü var. Kısa süreli olarak aklımızı kaçırıyor ve egzotik meyveler arasında kendimizi kaybediyoruz. Hatta tabir-i caizse gaza gelip (belki de getirilip!) İzmir’e getirmek üzere egzotik meyve alıyoruz. O meyveleri iki gün hangi yöntemlerle sakladığımız ve sonrasında başlarına gelenler ise ayrı bir yazı konusu.

 

Santa Maria ve Old Town

 

Pazardan sonra Santa Maria semtindeki Old Town’dayız. Ben diyeyim Bodrum barlar sokağı, siz deyin Alaçatı… Belediye genç sanatçıların yeteneklerini sergilemeleri için harika bir projeye imza atmış. Bar, kafe ve restoranlarla dolu Old Town’daki her kapı bir sanatçı tarafından resmedilmiş.

 

Madeira adası gezilecek yerler

 

Yoruluyor ve acıkıyoruz; neyse ki yolun sonu bizi başka bir güzelliğe çıkarıyor, 1614 yapımı Forte de Sao Tiago askeri kalesi okyanusa bakan manzarasıyla muhteşem. Kalenin bir bölümü modern sanat müzesi haline getirilmiş.Biraz kaleyi gezdikten sonra yemeğimizi de yan taraftaki Restaurante do Forte’ de yiyoruz.Okyanus kıyısındaki egzotik bitki ve meyvelerle dolu bir adanın restoranlarındaki mönüde ne olur dersiniz; elbette muzlu balık! Farklı tatları seven biriyseniz harika bir kombinasyon.

Madeira gezilecek yerler

Picos dos Barcelos

 

Madeira gezilecek yerler

 

Madeira Adası’na tepeden bakabileceğiniz Picos do Barcelos, Monte Kilisesi ve Eida de Serrado’dan aşağı inen teleferik mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 

Madeira gezilecek yerler

 

Madeira adası gezilecek yerler

 

Yemeğin ardından yürüyerek marinaya geliyoruz; teleferiğe binip şehre tepeden bakacağız. Okyanus kenarında heybetli dağların ve yemyeşil bir doğanın içine yerleşmiş şehirde evler de dağların eteklerine serpiştirilmiş. Teleferikle Monte semtine varmış oluyoruz. Şehre bir de buradan panoramik bir bakış atıp esas sürprize geliyoruz.

 

Madeira adası gezilecek yerler

 

Eğlencenin adı: Sepetle Gezinti

 

Madeira adası gezilecek yerler

Madeira Adası’nda inanılmaz güzel bir gelenek var. Yokuş aşağı kaydıraklı sepet gezisi! Monte’den Livramento’ya kadar, 2 kilometrelik asfalt yokuşu sepet arabalarla iniyorsunuz. Araba dediysem tekerleği falan yok, bildiğiniz kaydırak! Çığlıklar ve kahkahalarla tamamlıyoruz sepet gezisini. Bitmesin istiyoruz; tadı damağımızda kalıyor.

 

Cabo Girao Falezi

 

Madeira gezilecek yerler

 

Baş Döndüren Güzellik Madeira’da maceradan maceraya koşuyoruz tam anlamıyla. Sepet arabalarla “geleneksel ralli” nin ardından okyanusa 580 metreden bakmak için Cabo Girao falezine gidiyoruz. Bir süreliğine kuş olup Madeira semalarına çıkmak gibi bir his…

Bu kadar güzellik başımızı Funchal’in popüler restoranlarından Espetada de Santo Antonio’ya gidiyoruz. Şarapları ve mutfağıyla damak tadına düşkün olanları fazlasıyla mutlu edecek bir yer. Madeira’ da muzlu çatalkuyruk balığı, tuzda kurutulmuş morina ve kremalı morina, kılıçbalığı (espadarte) ve dana şiş mutlaka denenmesi gereken lezzetler.

Biz burada defne dalında dana şiş yiyeceğiz. Masalardaki askılara asılan dev dana eti şişler, defne yaprağı ve sarımsak sosta marine edilmiş olarak geliyor masaya. Bu arada şişleri beklerken masaya ev yapımı kızarmış patates, beyaz soğan, tereyağlı köy ekmeği ve şarap servis ediliyor. Şişler gelince lezzet Voltran’ı oluşuyor. Yüz üzerinden yüz puanla ayrılıyoruz Espetada de Santo Antonio’dan.

 

Madeira gezilecek yerler

 

OKYANUSTA YÜZMEK

 

Ve Funchal’deki ikinci günümüz. Programda tekneyle okyanus turu ve yunuslarla yüzme var. Caniçal marinasından başlayıp sadece denizden ulaşılabilinen koyları dolaşıp denize gireceğiz. Okyanusta yunusları izlemenin ve denize girmenin keyfi bir başka doğrusu. Yaklaşık yarım günü okyanusta geçirdikten sonra hızımızı alamıyor, adanın en yüksek üçüncü tepesi 1818 metredeki Picodo Arieiro’ya çıkıyoruz.

 

Picodo Arieiro

 

Madeira gezilecek yerler

 

Bol bol fotoğraf ve dağ havasından sonra durmuyoruz, Madeira’nın tipik evleriyle ünlü Santana Kasabası’na doğru hareket ediyoruz. Kasaba da doğanın nimetlerinden fazlasıyla nasibini almış. Bahsi geçen tipik evler ise bir masal dünyasına çeviriyor atmosferi. Bol bol fotoğrafın ardından Sao Vicente ve Ribeira Brava kasabalarından geçerek otele dönüyoruz. Dolu dolu iki gün geçiriyoruz Madeira’da ama yetmiyor ve kalbimiz Madeira’ da kalarak dönüşe geçiyoruz.

 

Bu restoran ve kafeler tavsiyemdir:

  • Golden Gate Grand Cafe, şehrin en popüler kafesi.
  • Jaquet, yerel tatların, taze deniz ürünlerinin sunulduğu şehrin en samimi restoranı.
  • Doca Do Cavacas, salaş ancak karakter sahibi bir balık restoranı. Deniz kenarında da masaları var. Balıkçılar bile buraya geliyor.
  • Cica Bar, bir Madeira’lı gibi eğlenmek isteyenlerin adresi.Tarihi çarşının yakınındaki barda yerel içkiler ve sandviçler satılıyor.
  • Blandy’s Wine Lodge, şaraplarıyla ünlü bir mabed. İster tadım, ister detaylı şarap turları için gidilebilir.

 

 

Yazar: Zeynep Ünayan

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 Bir Cevap Yazın