Sizinle paylaşmak için

Makarnayı daha fazla yememizi gerektiren 5 neden

Makarnayı daha fazla yememizi gerektiren 5 neden

Makarnayı daha fazla mutfaklarımızda pişirmeye başladık. Çok da iyi yaptık . Domatesli, sarmısaklı, fesleğenli harika bir sos ve rendelenmiş parmesan peyniri ile servis yapılan makarna, yanında bol limonlu yeşil salata ve bir kadeh kırmızı şarap…Birçoğumuza  göre harika bir mönü…Kalorisi çok mu fazla?

Bilinenin aksine şişmanlatan makarna değil, içine konulan yağ ve kremalı soslar. Domates, balık ya da sebze sosuyla yağsız olarak pişirilen makarna hem lezzetli, hem de besin açısından sağlıklı bir yemek.

Dikkat etmeniz gereken şey, makarnayı yağa, peynire ve kremalı soslara bulamamak.

 

1.Az kaloriye sahip

Makarnanın kalori değeri birçok besine göre oldukça düşüktür. Sade olarak pişirilmiş bir porsiyon makarnanın kalori değeri 370’dir. Buna karşın 100 gram ekmek 280 kaloridir. Ekmek tek başına tüketilemeyeceğine göre makarnadaki kalori oranının fazla olmadığı gerçek.

 

2.Kolesterol oranı sıfır

Bir tarım ülkesi olmasına karşın Türkiye’de makarna tüketiminin düşük olmasının en önemli nedenlerinden birisi de halk arasında yaygın olan yanlış inançtır. Oysa, şişmanlatıcı olduğu düşünülen makarna, düşük yağ oranı ve yüksek karbonhidrat seviyesiyle artık diyetlerimizde bile yer alıyor. Kolesterol oranı ise sıfırdır.Makarnayı daha fazla yemeyelim de ne yapalım?

 

3.Bol vitamin içerir

Makarna A, B1, B2 vitaminlerinin yanısıra, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve proteinler açısından zengin bir besin.

 

4. Protein içerir

Peynir soslu bir makarnanın 100 gramındaki protein değeri 16,10 gram iken, 100 gram etin protein değeri 16,30 gramdır. Peynirli makarna hem pratik, he de lezzetli olması bakımından benim de en sevdiğim ve sık yaptığım makarnalardan biridir.Makarnayı daha fazla yapma sebeplerimin başında ise pratik olması gelir.

 

5.Kolay sindirilir

Karbonhidratlar grubunda yer alan makarna metabolizmada çok çabuk parçalandığı ve hemen enerjiye dönüştüğü için sindirimi de çok kolaydır. Bu nedenle sporcular, sanatçılar gibi acil enerjiye gereksinim duyanlar için ideal bir yemektir ve makarnayı daha fazla tüketirler. Yapılan araştırmalar makarna kullanımının yoğun olduğu ülkelerde mide ve bağırsak kanserine daha az rastlandığını gösteriyor.

Makarnayı daha fazla mutfağımıza alalım

 

Makarnayı daha fazla

 

Makarnanın iyisi saf durum buğdayından elde edilenidir. Kimi zaman pişirdiğimiz makarnanın yumuşak, yapışkan ve lezzetsiz olduğunu fark ederiz. İşte bu makarnalar daha hafif buğday unundan hazırlanan cinsleridir.

Makarna makineleri ile artık mutfaklarımızda bile makarna yapabildiğimiz günümüzde makarnayı daha fazla tüketmemiz bence yeterli nedenimiz var, sizce ?

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın