Sizinle paylaşmak için

Lizbon Gezilecek Yerler: Sürprizlerle dolu Lizbon

Lizbon Gezilecek Yerler: Sürprizlerle dolu Lizbon

Lizbon Gezilecek Yerler listesi oldukça uzun ve sürprizlerle dolu. “Mikonos, Londra, Çeşme, değil, aradığım başka bir şey; yeni yerler görmek lazım” diyorsanız sizi mutlu edecek bir önerim var: Afrodizyak mutfağıyla akılları baştan alan samimi Avrupalı Lizbon !

 

Sürpriz Program

 

Beklenmedik, sürprizli programları severim, o yüzden arkadaşım “Lizbon ve Madeira Adası’ gitmek istiyorum, beraber gidelim mi?” dediğinde geri çevirmedim ama itiraf edeyim, ne Lizbon daha önce gitmeyi planladığım bir tatil destinasyonuydu, ne de Madeira Adası hakkında fikrim vardı. Kendimi arkadaşımın programının ellerine bıraktım. Seyahat günü uçakla yaklaşık 4 saat süren yolculuk sonrasında Lizbon’daydık. Lizbon hakkında söylenen en belirgin şey, sıcaklığın ideal derecelerde olmasıydı. Atlas Okyanusu kıyısındaki şehir, Avrupa’nın en yumuşak iklimine sahip. Yaz neredeyse altı ay sürüyormuş; lafın özü tam bir deniz şehri!

 

Lizbon gezilecek yerler : Keşif Başlasın

 

Havaalanından şehre doğru ilerlerken bir sayfiye yerine gelmiş hissi hakim olmaya başlıyor; sakin, ılıman, yavaş, samimi…

Fakat şehir merkezi sükunetini ve samimiyetini kaybetmeden bir Avrupa kentinde olduğunuzu hemen hatırlatıyor; tarihi binalar, karakteristik sokaklar, evler, geniş ve temiz caddeler,  meydanlar, büyük, düzenli ve yeşil parklar, butik dükkanlar, sokak müzisyenleri, yol kenarlarına taşan kafeler ve saygılı insanlar.

2.5 milyon nüfusa sahip Lizbon, M.Ö. 1200’lerde Fenikeliler tarafından kurulmuş, 450 yıl da Arap egemenliğinde kalmış. Geçmişi deniz keşifleriyle dolu Portekiz’in de başkenti. Atlas Okyanusu ile Tejo Nehri arasında sıkışan şehri keşfetmek için otele geçmeden rehberimizin peşine takılıyoruz.

Lizbon şehir turumuz, Jeronimos Manastırı, şehrin en popüler yapılarından Belem Kulesi ve ardından Portekizli Kaşifler Anıtı ile başlıyor.

 

Belem Semti

 

Belem semti Lizbon’ un özgün semtlerinden biri. Belem’ de “Pastéis de Belem” den başlayarak Belem Kulesine yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüşle semti gayet rahat keşfedebilirsiniz. Bu yürüyüş esnasında Jeronimos Manastırı, Keşifler Anıtı ,Praça do Império , Belem Kulesi Parkı gibi parklardan bazılarını da göreceksiniz. Güzel, güneşli bir Lizbon gününde yapılması gereken bir yürüyüş oldu bu.

 

Jeronimos Manastırı

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Jerónimos Manastırı Santa Maria de Belém semtinde bulunan tarihi manastır UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor ve manuelin (Portekiz gotik tarzı) mimari tarzda inşa edilmiş.

Çok büyük bir yapı, müze, kilise ve bazilikadan oluşuyor. İçeriye girmek için ya sabah erken ya da akşamüzeri sabah erken gitmenizde yarar var, daha az sıra oluyor. Kiliseye giriş ücretsiz. Kilisede Vasco da Gama’nın mezarını mutlaka ziyaret edin.

 

Belem Kulesi

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Belém Kulesi, Gotik stilinin devamı olan Manuelin tarzında 16. Yüzyıl’ın başlarında Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına yapılmış. Tajo irmağının Atlantik okyanusuna açılan bölgesinde bulunuyor.

 

Keşifler Anıtı

 

Lizbon gezilecek yerler

 

15. ve 16. yüzyılda coğrafi keşiflerde bulunmuş Portekizlilere ithafen yapılmış, bir geminin burun kısmına sıralanmış ünlü denizcilerin ufka doğru baktıkları görkemli anıt. Anıtın üzerindeki kişiler arasında Gemici Henrique, Vasco de Gama, Ferdinand Magellan, Bartolomeu DiasPedro Alvares Cabral gibi isimler bulunuyor. Anıt, 1940 yılında PortekizDünya Fuarı için yapılmış, sonra 1960 yılında daha dayanıklı malzemeden yeniden inşa edilmiş.Bu görkemli anıtın tepesine asansörle çıkarak terasından Lizbon’u seyredebilirsiniz.

 

Maat

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Bina Tagus Nehri yanında. Stirling ödüllü mimar Amanda Levete öncülüğünde, 15,000 adet üç boyutlu, camlı, beyaz seramik karoların nehir üzerinde bir yansıtıcı şeklinde, dalgalanan cephe oluşturacak dalgalı roofscape tasarlanmış. Müzeyi gezdikten sonra yapının tepesinde 2000 yaşındaki São Jorge Kalesi eşliğinde manzaranın keyfini çıkarıyoruz.

 

Belem Pastanesi

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Akşamüstü yorgunluk atmak için semtin en meşhurlarından Belem Pastanesi’nde, şehrin en meşhur tatlısı Pasteis de Nata’ i yemek için mola veriyoruz. İçi kremalı, dışı çıtır milföy hamurlu ve bana biraz şekerli gelse de lezzetli bir tatlı.

 

Alfama

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Şehrin kalbi Rossio Meydanı ve hala Müslüman Portekiz’in ruhundan izler taşıyan Alfama semtiyle devam ediyoruz. Lizbon’ un en eski semti Alfama’ nın aynı zamanda şehre tepeden bakan güzel bir panoraması var.

Eski ve çamaşır asılı evleri, dar sokakları, tipik dükkanlarıyla ruhunu korumuş bir semt Alfama. Şehrin merkezi Baixa, ünlü meydanı Praça do Comercio ile şık alışveriş bulvarı Liberdade’yi ve tüm şehri kucaklayan Eduardo VII Parkı da duraklarımız arasında.

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Daha çok yer görme telaşıyla gittiğimiz yerlerde uzun uzun vakit geçiremesek de Eduardo VII Parkı civarlarında bir dükkanda plastik bardaklarda servis edilen vişne likörünü sokak müzisyenleri eşliğinde içmeyi başardık.

Zaten Lizbon’ a gidip, karakteristik bir dükkandan likör alıp kapı önünde ayaküstü içmeden dönmek olmazmış!

 

Lizbon gezilecek yerler : Diğer keşifler

 

Lizbon gezilecek yerler arasında şehrin merkezi Baxia, Rua Agusta, ve Paris’ in meşhur Şanzelize tarzı bulvarı Avenida da Liberdade geliyor.

 

Lizbon gezilecek yerler

Rua Agusta

 

Bairro Alto Semti ise gece hayatının merkezi, aynı zamanda fado müziğinin de doğduğu yer. En ünlü fado mekanı, Travessa da Queimada sokağındaki Café Luso. Burada canlı fado müziği dinleyerek bir akşam geçirebilirsiniz.

Chiado dünyaca ünlü mağazalara ve butik dükkanlara ev sahipliği yapıyor.

Eyfel’ in mimarları tarafından yapılan ve iki semti birbirine bağlayan tarihi Santa Justa Asansörü’ nün dünyada örneği yok.

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Restoran cenneti olarak bilinen Portas de S. Antoa, Sao Jorge kalesi, Vasco de Gama ve 25 Nisan Köprüsü de Lizbon gezilecek yerler arasında.

 

Motivasyonumuz yemek, adres “Ramiro”

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Ayaklarımız biraz zonkluyor ama keyfimiz yerinde;  akşam yemeği yiyeceğimiz Ramiro’yu düşünerek yeniden motive olmayı başarıyoruz. Biliyorsunuz, Lizbon bir deniz kenti. Yani Vasco da Gama gibi deniz kaşiflerinin ve geçimini denizcilikle kazanan insanların şehri. Dolayısıyla mutfağında aklınıza gelecek, gelmeyecek tüm deniz ürünleri var.

Ramiro da şehrin en meşhur gastronomik mekanı ve rezervasyonla gitmek mümkün değil. Franchise vermeyi de reddediyorlar. Bu yüzden kapısında kuyruklar oluyor. Ve inanın beklediğinize değiyor. Masaya yemeklerden önce servis edilen tereyağlı, sarımsaklı kızarmış ekmekler, krem peynirden biraz daha kıvamlı geleneksel köy peyniri ve beyaz şarapla başlıyor serüven. Ardından bol sarımsaklı tereyağında kızarmış küçük deniz karidesleri lezzette tavan yapacağınızın sinyallerini veriyor ve öyle de oluyor.

Sonra ardı ardına midyeler, türlü türlü karidesler, adını bile bilmediğiniz deniz hayvanları, ıstakozlar diziliyor masaya. Tam lezzet patlaması yaşadığınızı düşünürken kapanış ekmek arası biftekle yapılıyor! Anlaşılacağı üzere, Lizbon gezilecek yerler dışında, afrodizyak mutfağıyla da insanı fazlasıyla mutlu edecek bir şehir.

 

Lizbon’ da Ulaşım

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Lizbon’ da ulaşım çok rahat. Her biri farklı simgeyle ifade edilen dört hattan oluşan metro ağı var. Metro dışında “Electricos” denilen tramvaylarla, özellikle de 40 dakika kadar süren ve şehrin belli başlı tüm turistik noktalarından geçen, 28 numaralı nostaljik tramvayı kullanabilirsiniz.

 

Avrupa’nın En Ucu

 

Lizbon’da şehir merkezinin dışında mutlaka gidilmesi gereken günübirlik yerler de var. İkinci günün programını da bu yerler oluşturuyor. Listenin başında Sintra Kasabası var.

 

Sintra Kasabası

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Yine Unesco tarafından dükkanları, kafe ve restoranlarıyla dünya mirası listesinde yer alan bu kasaba, Lizbon karakteristiğini yansıtan hediyelik eşya dükkanları, kafe ve restoranlarla dolu. Kasabada görülebilecek diğer önemli yer olan Vila Orta çağ Kraliyet Sarayı, mağrip, gotik, manuelin ve Rönesans mimarilerinin bir senteziymiş. Görkemli Sintra Kalesi ise biraz uzak bir noktada, tüm heybetiyle tepeden bakıyor kasabaya.

 

Cabo da Roca Burnu

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Alışveriş, saray gezmesi ve kafe molasından sonra Avrupa’nın en batı noktası Cabo da Roca Burnu’na doğru yola koyuluyoruz. 150 metrelik falezlerin üzerinde Atlas Okyanusu’na karşı Avrupa’nın en uç noktasında havayı solumak insanı müthiş iyi hissettiriyor. Okyanusu hep yüksekten izledik şimdi biraz da gidip bizzat ayakları sokma zamanı!

 

Cascais

 

Lizbon gezilecek yerler

 

Bunun için rotamız Lizbon’un en şık ve popüler sayfiye bölgesi, şirin balıkçı limanı Cascais. Cascais’ a giderken devasa golf otellerinin olduğu bölgelerden ve sörf yapmak için ideal kıyılardan geçtik. Muhteşem manzaraya sahip şeridinde ise harika romantik oteller vardı.

Tarihi yapıları ve eski mimaride evlerin arasından yükselen palmiye ağaçları, yeni yapıları ve okyanusa açılan plajlarıyla Cascais da Lizbon gibi sürprizli bir yer. Ayaklarımızı okyanusa sokup küçük bir tur yaptıktan sonra aklımız Cascais’ da kalarak bu güzel balıkçı limanından ayrılıyoruz. Dünyanın en büyük casinolarından birinin yer aldığı Estoril’ den geçerek  Lizbon’a doğru yola çıkıyoruz.

 

Aklınızda bulunsun:

  • Pahalı bir şehir değil, bilakis fiyatlar gayet makul. Gönlünüzce gezip alışveriş yapabilirsiniz.
  • Lizbon’dan alınabilecek en iyi şey şarap ve peynir.
  • Pazar müzeler ücretsiz.
  • Portekiz mutfağı hem ucuz, hem kaliteli, hem lezzetli. En meşhur yiyecekleri, mangalda sardalya ve balık keki. Lizbonlular Morina balığını da çok seviyor.
  • Şaraplarıyla ünlü Portekiz’de en çok Porto şarabı tüketiliyor. Gece hayatı gayet renkli. Eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Eğlenceye doymadıysanız, sabah 7’de açılıp öğlen 12’de kapanan kulüpler var.
  • Portekizliler başta biraz soğuk gelebilir ama ilk adımı attıktan sonra gayet misafirperver insanlar.

 

 

Yazar: Zeynep Ünayan

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın