Sizinle paylaşmak için

Longleat Labirenti: Hem büyüklere hem çocuklara!

Longleat Labirenti: Hem büyüklere hem çocuklara!

Longleat labirenti, 16.000 çalıdan oluşan dünyanın en uzun labirenti. İngiltere’ nin Güney batısında bulunan labirent 4 dönümü üzerine oturuyor ve labirentte 2.7 kilometrelik patika yol ve birçok çıkmaz yol bulunuyor.

 

Longleat Labirentinde hedef: eğlence

 

Labirentteki yollar yine labirentin içindeki 6 adet köprüyle birbirinden ayrılıyor. Tüm labirent, köprüler merkezdeki kulenin etrafını çeviriyor. Burayı ziyaret edenlerin amacı ise labirente girdikten sonra ortadaki gözlem kulesine ulaşmak. Kulağa oldukça eğlenceli gelen bu aktivitede kuleye ulaşmak 20 ile 90 dakika arasında zaman geçiriyorsunuz. Kuleye kısa sürede ulaşmak için biraz yön bulma yeteneği, biraz da şans gerekiyor, çünkü labirentte birçok çıkmaz yol  var.

 

Longleat labirenti

 

Longleat labirenti, 1541 yılından beri Bath Markizi’nin sahibi olduğu 32 dönümlük toprak üzerinde. Markizin aynı zamanda evinin de bulunduğu arazideki peyzaj düzenlemesi, zamanının ünlü peyzaj mimarı Capability Brown tarafından yapılmış. Kendisi aynı zamanda Alnwick Kalesinin de peyzajını yapan kişi.

 

Safari Parkı

 

Longleat labirenti

 

32 dönümlük bu arazide Longleat labirentinden başka pek çok alışılmadık şey karşınıza çıkıyor. 1966 yılından beri halkın ziyaretine açık olan “Safari Parkı” da bunlardan biri. Araçla gezintilerin yapıldığı safari parkında 500 vahşi hayvan serbestçe dolaşıyor.

Safari Parkının internet sitesindeki bilgiye göre aslanların parka gelmesiyle beraber civarda yaşayan halk can güvenliği bakımından ilk başta oldukça endişelenmiş. Buna rağmen tehlike bertaraf edilmiş ve safari parkı büyük bir başarı hikayesi olmuş. Bu başarı hikayesi, dünyanın diğer yerlerindeki safari parkları tarafından örnek alınarak, model haline gelmiş.

Şu anda arazinin mülkiyeti Bath’in yedinci markizi olan Alexander Thynn’e ait. Alexander Thynn yörede eksantrik yaşam tarzı tanınıyor. Sevgilileri, evinin çeşitli duvarlarındaki erotik duvar çizimleri ile ünlü markizin aynı zamanda labirentlere olan ilgisi , onun mevcut labirentlere yenilerini eklemesine neden olmuş. Ekledikleri labirentler arasında Ay labirenti, Güneş labirenti, Kral Arthur labirenti ve Aşk labirenti bulunuyor.

 

Longleat Malikanesi

 

Longleat labirenti

 

Aynı yerde bulunan Longleat Malikanesini de ziyaret etmenizi öneririz. Burayı gezmek, sizi 450 öncesinin İngiliz Krallığı’ na götürecek. 1580 yılında tamamlanan malikane, 11 metre tavan yüksekliğine sahip. Tarihi boyunca sayısız ziyafet ve şölene ev sahipliği yapan malikane 15 kuşak boyunca Thynne ailesine ait.

Arazide yer alan tarihi malikane, bitki labirenti ve safari parkı ziyarete açık, özellikle labirent hem büyüklere hem küçüklere eğlenceli bir oyun alanı.

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın