Sizinle paylaşmak için

Uykusuzluk nedenleri ve uykusuzlukla baş etmenin yolları

Uykusuzluk nedenleri ve uykusuzlukla baş etmenin yolları

Uykusuzluk nedenleri sizi bulup gece boyunca yatakta dönüp durmanızı ve ertesi gününüzün kötü geçmesini sağlayabilir. Benim gibi sizin de başınıza geliyordur. Durup dururken gözünüze uyku girmez, halbuki bir gece önce kafanızı yastığa koymanızla uykuya dalmanız bir olmuştur.

Uykusuzluk nedenleri ile, gece yeterince dinlenmediğimiz zaman, ertesi gün bitmek bilmez. İşimize konsantre olamayız, günümüz çok da iyi geçmez .Uykusuzluk sadece işlerimizi değil, sağlığımızı da etkiler.Uykusuzluğa neden olan etkenlerin tespiti de bazen oldukça zor olur. Uyku düşmanları kimi zaman kendilerini oldukça iyi gizleyebilirler. Yatmadan önce içilen bir fincan kahve kadar basit ve görünür olmayabilirler. Uzmanlara göre uyku düzenimizi olumsuz etkileyen pek çok önemsiz gibi görünen faktör vardır. Pencere panjurlarından süzülen hafif bir ışık bile uyku kalitenizin bozulmasına neden olabilir, bizim evde olduğu gibi. Eşim Reha panjurdan içeri ışık girmemesi konusunda oldukça hassas. Ama nasıl olduysa panjurda tam kapanmayan milimetrik bir aralık var ve bu Reha’nın uykusunu kaçırmaya neden oluyor. Mesela eşim Reha etrafınızda bulunan ama gerekli önemi vermediğiniz detayların uykunuzu olumsuz etkilediğini anlayamamış olabilirsiniz.

Uykusuzluk nedenleri

1.Susmayan Düşünceler

Uykusuzluk nedenleri

İstediğiniz tek şey bir an önce uykuya dalıp rahatlamak olabilir. Ancak kafanızdan binbir düşünce geçer. İşin kötüsü daha birini kovamamışken diğeri gelip çöreklenir. Olaylar,konuşmalar,düşünceler,insanlar inanılmaz bir hızla beyninizden geçip gider. Uykusuzluk nedenleri olan sorular, gün boyunca cevabını bulamamış ve beyninizin az konsantre olduğu bir zamanı bekleyip teker teker su yüzüne çıkmıştır. Bu da uykuya dalmanızı imkansızlaştırır.

Peki, ne yapmalıyım?

Yatağa girmeden önce yapılacak işlerinizin listesini yazın ve bunu okuyun. Böylece kafanızdaki karışıklık giderilecek ve belki de işlerin büyütülecek denli çok olmadığını anlayacaksınız. Böylece endişe kaynakları ortadan kalkacak.

Önerilen diğer yöntem bir nevi koyun saymaya benziyor: Gözlerinizi kapatın ve 100’den geriye doğru sayıp her rakamı gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Bu yatıştırıcı yöntem sizi sakinleştirip uykunuzu getirecektir.

2.Oda Sıcaklığı 

Yazın kavurucu sıcaklarında uykuya dalmakta zorlanan herkes, sıcaklık ve uykusuzluk arasında bir bağlantı olduğunu bilir. Bunun nedeni, akşam saatlerinde vücudun soğumaya başlaması ve bunun biyolojik olarak uyku saatinin geldiğine işaret etmesidir. Ancak uyuduğunuz ortam aşırı sıcaksa, vücudunuz uykuya uygun ısıya ulaşamaz. Bu da uykusuzluğa sebep olur. Son araştırmaların ilginç bir sonucu daha var: Aşırı sıcak ortamlar kabuslara ve rahatsız edici rüyalara yol açabiliyormuş.

Peki, ne yapmalıyım?

Yatak odası ısınızın 20 dereceyi geçmemesine özen gösterin. Vücudunuzun doğal soğuma mekanizmasına yardımcı olmak üzere yatmadan önce sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Tam tersi gibi gözükse de sıcak banyolar vücudu soğutur. Çünkü banyodan çıktıktan sonra vücut sıcaklığı hızla düşmeye başlayıp, uyku sıcaklığına yaklaşır. Banyo yapmaya haliniz yoksa ayağınıza bir çift çorap giyin. Sıcaklık ayaklardaki damarların açılmasını sağlayarak vücut sıcaklığını düşürür ki ben yazın bunu yaparım.

3.Yanlış Yatak ve Yastık

Uykusuzluk nedenleri

Yattığınız yatak vücudunuza gereken desteği vermiyor ve taşımıyorsa, geceleri bir kıpırdasanız uyanırsınız. Yatağınız 10 yıldan eskiyse, sabahları sırt ve bel ağrısıyla uyanıyorsanız, bir türlü uykunuzu tam alamadığınızı hissediyorsanız yatağınızı değiştirme zamanınız gelmiş demektir.

Peki, ne yapmalıyım?

Kendinize en uygun yatağınızı seçebilmek için, onu satın almadan önce iyice araştırın. Aldığınız yatağın üzerinde rahat edeceğinizden emin olun. Yatağın, vücudunuzun her noktasını desteklediğini hissetmelisiniz. Çift kişilik yataklarda her kişi için ayrı süspansiyona sahip olanları tercih ederseniz, eşinizin sağa sola dönmeleri sizi rahatsız etmez.

Yastığınızın da yatak kadar önemli olduğunu unutmayın. Kafanızı yastıktan kaldırdıktan sonra yastık normal haline dönmezse, yeni bir yastığa ihtiyacınız var demektir. Yastıkta doğal mazemelerle doldurulmuş olanları tercih ederseniz daha iyi olur.

4.Tuvalet İhtiyacı

Uykusuzluk nedenleri ve tuvalet ihtiyacı ilk duyduğunuzda tuhaf gelebilir. Ama bazen insanın gece yarısı tuvaleti gelir ve yataktan kalkmaya üşenir. Tuvaletinizi sabaha kadar tutabileceğinizi düşünerek ısrarla uykuya dalmaya ya da uyanmamaya çalışıyorsanız hata ediyorsunuz. Nörologlara göre mesaneniz beyninize tuvaletinizin olduğu sinyalini gönderiyorsa tıbben uyumanız mümkün değildir.

Peki, ne yapmalıyım?

Hızlıca tuvalete gidip gelmek uykunuzu açmayabilir. Tam tersine, vereceği rahatlıkla daha güzel uyuyabilirsiniz. Gece tuvalet nöbetlerinin sayısını azaltmak için akşam sekizden sonra likit alumina dikkat edin. Özellikle kola, soda gibi içeceklere ara verin.

5.Gizli kafein tüketimi

Akşam saatlerinde kahve tüketmiyorsanız, diğer kafein içeren maddelerle aranız nasıl? Çikolata, migren ilaçları, kilo kontrolünde kullanılan ilaçlar, soda, soğuk algınlığı ve alerji ilaçlarını da kafein içerir. Normal şartlarda kafein, dolaşım sistemini beş saatte terk ederken, aşırı duyarlılığı olan kişilerde bu süre on saate kadar uzayabiliyor. Kafeine aşırı duyarlılığınız varsa aman dikkat!

Peki, ne yapmalıyım?

Aldığınız ilaçların dozunu ayarlayın ve doktorunuzdan uyarıcı madde içerip içermediğini sorarak öğrenin. Ciddi uyku sorunlarınız varsa öğleden sonra iki itibariyle kafein içeren maddelerin tüketimini durdurmanızda fayda var.

6.Fazla Dolu veya Boş Mide

Uykusuzluk nedenleri

Sizin de benim gibi ağır bir akşam yemeğinden sonra veya karnınız açken uyumanız çok mu zor oluyor? Bunun nedeni vücudunuzun ya sindirimle ilgileniyor olması ya da sürekli salgılanan mide asidiyle. Aç kaldığınızda kan şekerinizin de düştüğünü unutmamalısınız. Düşük kan şekerinin verdiği stres, size kabus olarak geri dönebilir. Yani uyumayı başarsanız bile uykunuz huzursuz rüyalarla bölünebilir.

Peki, ne yapmalıyım?

En fazla iki saat içinde uyumayı düşünüyorsanız, ağır bir yemek yerine hafif bir atıştırmayı tercih edin.

7.Adet Dönemi

Kadınlarda adet döneminin getirdiği huzursuzluk yetmiyormuş gibi, hormon değişikliklerinin de uyku düzeninizi olumsuz etkileyebildiğini biliyor muydunuz? Uyku getiren progesteron hormonunun seviyesi yumurtlama sonrasında yavaşça düşerek uykuya dalmanızı zorlaştırır. Adet öncesi sancı çeken kadınların da diğerlerine göre daha fazla uykusuzluk çektikleri saptanmış. Yapılan araştırmalar adet dönemindeki kadınların yüzde ellisinin uykusuzluk yaşadıklarını ortaya koymuş.

Peki, ne yapmalıyım?

Ilık banyolar ve nefes egzersizleri iyi sonuç vermezse, uykusuzluk sorununuzu doktorunuza anlatıp, adet öncesi ve süresince kullanabileceğiniz bir yatıştırıcı ilaç önermesini isteyin.

8.Geç Saatlerde Egzersiz

Uykusuzluk nedenleri

Dozunda ve rutin olarak yapılan egzersizler uyku düzeninizi olumlu olarak etkilese de, akşam geç saatlerde spor yapmak sizi uykusuz bırakabilir. Fiziksel egzersiz vücudun adrenalin seviyesini yükseltip, vücudunuzu ısıtır ve vücudun uykuya dalması için tam tersine soğumaya ihtiyacı vardır.

Peki, ne yapmalıyım?

Egzersiz saatinizi akşamüstü saatlerine ayarlarsanız, uykunuz olumlu etkilenir. O saatlerde spor için uygun değilseniz, uyumadan en az üç saat önce egzersizlerinizi sonlandırmış olmaya çalışın.

9.Gürültü

Çalan bir araba alarmı muhtemelen herkesin uykusunu böler. Ancak bazıları en ufak bir tıkırtıya karşı dahi hassastır. Damlayan bir musluk, ses yapan bir kalorifer, buzdolabının çıkardığı ses pekala uykunuzu kaçırabilir. Komşularınızın gürültüsünün sizi o kadar da rahatsız etmediğini de düşünseniz, yüksek sesle dinledikleri müzik, yaptıkları tartışma ve benzeri şeyler siz farkında olmasanız da belli bir derecede sizi negatif uyarır.

Peki, ne yapmalıyım?

Sesleri duymanızı engellemek için kulak tıpası kullanabilirsiniz. Tabi bunu tercih etmiyorsanız, sizi rahatsız eden sesleri örtecek bir ortam da yaratabilirsiniz. Düşük seviyede müzik çalarak, belli ses ayarına sahip bir makineyi çalıştırarak da bu etkiyi elde edebilirsiniz. Bu seslere odaklanmak diğer sesleri örter ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın