Sizinle paylaşmak için

Günlük cilt bakımı nasıl yapılır: Haftanın 7 gününe özel tavsiyeler

Günlük cilt bakımı nasıl yapılır: Haftanın 7 gününe özel tavsiyeler

Günlük cilt bakımı, kişisel bakımımızın bir parçası, ihmale gelmez. Bazen full motivasyonla bu görevimizi yerine getirir, bazen de üşenerek aksatırız. Ama aksattığımız zaman ceremesini cildimiz çeker.

PAZARTESİ SENDROMU: YORGUN BİR CİLT

Pazartesi sendromu yaşamayan nadir insanlardansanız şanslısınız demektir. Ancak çoğumuz yaşadığımız Pazartesi Sendromundan dolayı Pazar gününü, işyerinde ya da evde yapılacakları düşünüp kederlenerek geçirir ve uykumuzu bile alamayarak Pazartesiye başlarız. Bunun sonucunda ise gözde kızarıklık, kuruluk ve göz altı şişlikleri yani uykusuzluktan kaynaklanan hormon salınımının aksamasıyla gerçekleşen olası problemlerle baş etmek zorunda kalırız.

Geçenlerde okuduğum bir yazıda University Hospitals Case Medical Center’ın araştırmalarına göre düzenli olarak beş saatin altında uyku düzenini oturtmuş kadınlarda, günlük uyku ihtiyacını karşılayanlara oranla daha fazla kırışıklık gözlendiği yazıyordu.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

 

Günlük cilt bakımı

 

Cildinizi pazartesilerin zulmüne karşı güçlendirin. Günlük cilt bakımı için özellikle şişliklerin önüne geçecek göz kremi (metal başlıklı roll on’ lar ideal), aydınlatıcı özellikteki meyan kökünü barındıran nemlendiriciler kullanır ve C vitamini alırsanız, bunlar cildinizin sağlıklıymış gibi görünmesini sağlar.

 

SALI: PUSUYA YATMIŞ SİVİLCELER

Haftanın en stresli gününde misiniz? Üç bin kişi arasında yapılan araştırmaya göre işlerin en ağır olduğu zaman salı günleri saat 11:45 civarlarıymış. Ve vücudunuzdaki gerilim arttığında yağ üretimi de maksimum seviyeye çıkıyormuş.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

Eğer cilt yüzeyindeki kir ve bakterinin güçlü sanarak aldığınız temizleyiciyle ortadan kalktığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çoğu sabun, ciltteki asit mantosu katmanını aşındıran “alkalin” içeriğini barındırır. Bunun yanında aşırıya kaçılan yüz yıkama işlemi, yağ bezlerinin kontrolden çıkmasına neden olur. Bunun yerine günlük cilt bakımı için “benzoil peroksit” ya da “salisilik asitle” zenginleştirilmiş ürünler kullanarak cildinizdeki yağı, bariyere zarar vermeden ortadan kaldırabilirsiniz.

 

ÇARŞAMBA: DERİN ÇİZGİLER

Diğer bir araştırma çarşamba günleri 15:30 civarlarının en yorgun göründüğümüz zamanlar olduğuna dikkat çekiyor. Haftanın ortasına ulaştıkça ofisteki yaşlanmaya neden olacak etmenlerin de etkisi artıyor. Düzenli olarak bilgisayar monitörüne bakmak ve telefonla konuşmak kaz ayaklarının ve kaş arası çizgilerinin görünümünü artırıyor. Bunun yanında, fotokopi makineleri, varsa masa lambaları az miktarda da olsa cilde dolgunluğunu veren kolajen tabakasına zarar verecek UV ışını yayıyor.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

 

Günlük cilt bakımı

 

Kullandığınız teknolojik cihazların parlaklığını kısın ve ofisteki monitörünüz için gözlerinize zarar vermeyecek ekran koruyucu sipariş edin. Ardından günlük cilt bakımı için retinollü kreminize sarılın. A vitamin, kolajen üretimini artıran içeriktir.

 

PERŞEMBE: ŞEKER DÜŞKÜNLÜĞÜ

Pazartesi günü ocak ayının ilk günüyse, perşembe martın ortalarıymış gibi gelir insana. Hafta sonu telafi etmek istercesine Pazartesi yediklerimize dikkat ettikten sonra haftanın ortasında yine eski düzene dönülür. Toplantı odasındaki kurabiyelerle, ofiste çekmecedeki atıştırmalıklarla haftamız gayet güzel geçmektedir. Ancak ne yazık ki bunların bedelini yine cildimiz öder. “Glikasyon” adı verilen proseste şeker, cilt hücrelerinin protein formlarına tutunur. Bunun sonucu kırışıklıklar, sarkma ve parlaklığını yitirmiş bir cilt olur.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

 

Günlük cilt bakımı

 

Eğer karbonhidrat olmazsa olmazınızsa, peptidlerle zenginleştirilmiş bir serum tercih edin. Günlük cilt bakımı için seçtiğiniz ürünün içerik listesinde “peptide” kelimesini arayabilirsiniz. Bu içerik sertleşen liflerin onarımını sağlar ve cildi pürüzsüzleştirir.

 

CUMA: SAKİNLEŞMİŞ CİLT

Cuma günü haftalık stresin azalması, tansiyon yavaş yavaş düşer ve bu gözlerinizde kendini belli eder.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

Cuma keyfinizi, çok detaylı bir bakım ritüeliyle bölmeyin. Sadece CC ya da BB krem uygulayın. Her ikisi de cildinizi nemlendirecek, koruyacak ve canlı bir parlaklık verecek. Eğer gece dışarı çıkma planınız varsa, nemsizliği önlemek için çok fazla su tüketin.

CUMARTESİ: HAFTA SONU IŞILTISI

Cumartesi günleri aileyle güzel vakit geçirme günüdür. Hafta ortasında yapmaya vakit bulamadığımız çamaşır yıkamak gibi işlerimiz varsa bunları da bir araya sıkıştırabiliriz.

İnflamasyon ve stres az olduğunda cilt, işlevini daha etkin şekilde yerine getirir ve cilt bakım ürünleri daha kolay emilir.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

Öncelikle peeling yapın. Bu, diğer cilt bakım ürünün emilmesini kolaylaştırır. Ardından dışarı çıkmadan nemlendirici kağıt maskelerden birini yüzünüze uygulayın ve 15 dakika dinlenin. Bu işlemle cildiniz spa’dan yeni çıkmış gibi gözükecek.

PAZAR: ERTESİ GÜN YÜZÜ

Bir önceki gece aileyle, arkadaşlarla yenilen yemek, ya da dışarıda geçirilen zaman sizi stresten uzaklaştırmış olabilir. Fakat, eğer alkol aldıysanız bu, ciltteki nemi emer ve serbest radikallerin oluşumunu artırır. Bu da kırışıklıkların artması, cilt renginin solgunlaşması anlamına gelir.

Peki, nasıl günlük cilt bakımı yapalım?

Antioksidanlar en büyük kurtarıcınızdır. C vitamini ya da mantar gibi içerikler barındıran bir serumu cildinize uygulayın.

 

 

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın