Sizinle paylaşmak için

Kukla Günleri 2018′ de kaçırmamanız gereken oyunlar

Kukla Günleri 2018′ de kaçırmamanız gereken oyunlar

Kukla Günleri , İzmir ’ de bundan yıl 12 yıl önce başladı. Oğlum Tuna o zaman 2 yaşındaydı ve kukla için daha çok küçüktü. Tuna 3 yaşına geldiğinde onu yavaş yavaş kuklalarla tanıştırmaya başlayalım dedik. “ 10 dakikadan fazla dikkatini sürdürmesi zor olur, nasıl yapalım” derken hafta sonu gittiğimiz Bornova Forum Alışveriş Merkezi’ nde Pepe’nin Kulübesini gördük.

Pepe açık alandaki alışveriş merkezinin sokaklarında yürüyor, içine girdiği kulübeyle etrafında birçok çocuk toplanıyor, Pepe bazen bir müzisyen, bazen bir sihirbaz, bazen de bir ressam olup çocukların resmini yapıyordu. Çocuklar da Pepe de çok eğleniyordu. O gün biz de çok eğlendik ve sonraki yıllarda Mart ayı geldi mi, ben kendimi, Kukla Günleri’nin programına bakıp gideceğimiz gösterileri işaretlerken buldum.

Çocukluğumun Kuklaları

 

Kukla Günleri

 

Çocukluğumda, belki televizyondaydı, ama hayatımızın içinde kukla vardı. Şirin ve komik, Miss Piggy ’nin platonik aşkı Kermit vardı, İbiş vardı, Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu vardı. Ülkemizde eğlence ve eğitimde kendine fazla yer bulamayan kuklalar ne kadar güzel ki İzmir’ de bu yıl 12. yılını kutluyor ve Kukla Günleri 2018’de dünyanın en büyük kukla festivali oluyor.

 

Kukla Günleri ile İzmir’de “her yer kukla”

 

2009’dan bu yana ne gelişmiş diye bakmak istedim. Gelişme büyük. Festivalde 2009 yılında 6 ülkeden 12 grupla 39 gösteri sunulurken, 2018 de bu rakam 26 ülke 50 grup 58 gösteriye çıkmış. Anlayacağınız Mart ayında İzmir’ de her yerde kukla var.

Kukla Günleri Festivali, çocuklarımızın gelişimini oldukça önemsiyor. Bu yıl onuncusu gerçekleştirilecek Kukla Oyunu Yarışması bunun kanıtı. Kuklaların eğitim sisteminin bir parçası haline gelmesini de amaçlıyor ki oğlumun okuduğu okul dahil İzmir’ deki pek çok okul eğitim kalitesini arttırmak için kuklanın avantajlarından yararlanıyor.

“58 gösteriden hangisini seçelim peki?” diyorsanız Kukla Günleri Festival yetkilileri bu konuda hazırladıkları broşürde detaylı bilgi veriyorlar. Bu bilgiler arasında oyunun süresi, hitap ettiği yaş grubu, dili (bazı oyunlar sözsüz olabiliyor) ve ülke bilgileri yer alıyor. Oyunların 1-2 dakika süren videoları bile var. Yine de karar veremezseniz, aklınıza takılan konular olursa, bu konuda festival yetkililerini arayarak danışabilirsiniz, çok yardımcı oluyorlar.

Kukla Günleri : Bizim favori oyunlarımız hangileri?

 

Kukla Günleri gösteri itibariyle çok geniş bir yelpaze sunuyor. Gösterilerde farklı teknikler birleştiriliyor. Canlı aktörler, gölge tiyatrosu, ipli kuklalar, el kuklası, holografik kuklalar ayrı ayrı bazen de birlikte bizimle buluşuyor.

Bana kalırsa tüm kukla gösterileri harika, ama hepsine gitmek sırf zaman açısından bile mümkün değil. Fiyatlara gelince tek oyunu 25 TL’ ya , 5 oyunu kombine biletle 100 TL‘ ya izleyebilirsiniz.

Ormanda Eğlence – Burgas Devlet Kukla Tiyatrosu, 3 yaş+

Kukla Günleri

 

40 dakika, sözsüz ve müzikli olan bu oyunun konusu ormanda düzenlenen bir yetenek yarışması ve yeteneklerini sergileyen hayvanlar. Ayıların break dans, kurbağaların bale yaptığı bu gösteri geçtiğimiz yıllarda da gösterilmişti. Tuna’ ya izlediğim zaman, 3-6 yaş arasındaki bütün çocuklar bolca gülüp, eğlenceli vakit geçirdiklerini hatırlıyorum.

Kukla Sirki – Viktor Antonov Rusya, 5 yaş+

 

Kukla Günleri

 

45 dakika, sözsüz ve müzikli olan bu oyunun konusu bir sirkte geçiyor. Akrobatlar, palyaçolar, illüzyonistler, dansözler sırayla sahneye gelip hünerlerini sergiliyor, tabi türlü komikliklerle ve siz kahkahalara boğuluyorsunuz.

 

Çirkin Ördek Yavrusu – Uçaneller Kuklaevi, 5 yaş+

Kukla Günleri

 

Farklılıklarını da değerli ve güzel olduğunu anlatan bir çocuk hikayesinden derlenmiş olan oyunu, 4 ulusal ve 2 uluslararası ödüle sahip Türk kukla sanatını temsil eden Uçaneller Kuklaevi bizimle buluşturuyor.

 

İçimdeki Işık – Holoque İspanya, 5 yaş+

 

Kukla Günleri

 

15 dakikalık sözsüz bir oyun olan “İçimdeki Işık”, diğer oyunlardan farklı olarak sanatçının son derece ilginç olan holografik kuklalarla yarattığı sihirli bir gösteri.

Denizci Jai – Zipit Company İspanya, 5 yaş+

 

Kukla Günleri

 

Özellikle denizi ve denizciliği sevenler bu oyunu kaçırmasın. Üç komedyenin liman liman gezerek Denizci Jai’nın öyküsünü anlattığı bu oyunda denizci Jai, bir deniz fenerinde yaşar. Marie Claire söylediği şarkılarla onu kendine aşık eder. Bu oyun,Jai’nın denizlerde yelkenlisi ile aşkı Marie’ yi aramasının eğlenceli hikayesi.

 

Bedava gösteriler de var

Kukla Günleri Festivalinde kuklaların sadece salonlarda değil, Kemeraltı girişinde ve Kıbrıs Şehitleri’ nde, Göztepe metro çıkışı , Forbes Caddesi, Sevgi Yolu, Karşıyaka Çarşı gibi yerlerde, yani sokaklarda da ücretsiz olarak sizinle buluşmayı beklediklerini hatırlalım. Kuklalara çocukların olduğu kadar biz büyüklerin de ihtiyacı var.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın