Sizinle paylaşmak için

Zararlı alışkanlıklar ve bunları bırakmanın yolları

Zararlı alışkanlıklar ve bunları bırakmanın yolları

Zararlı alışkanlıklar genç yaşta edinilmiş ve belli bir yaşa kadar sürüp gelmiş olabilir, ancak yaşınız ilerledikçe bu alışkanlıkları sürdürmek daha da zararlı hale gelebilirler.

1.Tırnak Yemek

Zararlı alışkanlıklar

Tırnaklarını kemiren bir kadının görüntüsünden daha kötüsü, ucu kemirilmiş ojeli tırnaklardır. Küçükken tırnaklarınızı yediğinizde belki anneniz sizi uyarıyordu, ama belli bir yaşa geldikten sonra bu alışkanlığın önüne sadece siz geçebilirsiniz. Stresli olduğunuz zamanlarda çocukluk alışkanlıklarınız bu şekilde ortaya çıkıyor olabilir. Zararlı alışkanlıklar listesinde olan tırnak kemirmek sadece kadınlara mahsus değil. Çalıştığım şirkette katıldığım toplantılarda sıkıntıdan tırnaklarını yiyen erkek üst düzey bir yönetici vardı. İnanın bana, son derece rahatsız edici bir görüntü oluşuyor ve insanlara konuşmak için malzeme veriyorsunuz.

Kadınlar bunu önlemek için manikür yaptırabilir ya da son zamanların modası “nail art”tan faydalanarak tırnaklarını bir sanat şaheseri haline getirebilir. Tırnaklarınızı bu kadar güzel ve bakımlı gördükten sonra, muhtemelen onları kemirmek istemeyeceksiniz.

2.Sık sık telefonu kontrol etmek

Zararlı alışkanlıklar

Zararlı alışkanlıklar dediğimizde teknolojik gelişmelerin bizi getirdiği durumu da listeye ekleyebiliriz. Artık telefonlarımızı elimizden düşürmüyoruz. Elimize geçen her fırsatta telefonumuza bakıp sosyal medyadaki gelişmeleri takip ediyoruz. Televizyon izlerken, arkadaşlarımızlayken, bazen sohbetten kopuyor ve kendimizi telefonu elimize almış halde buluyoruz. Avucumuzun içindeki dünyaya doğru yolculuğa çıkıyoruz. İzlediğiniz filmden telefonunuza bakmak için kopmayın. Filmi beğenmediyseniz kitap okuyun. Böylece kendiniz için daha faydalı bir hareket yapmış olursunuz.

3.Zararlı alışkanlıklar ve sigara

Zararlı alışkanlıklar

Hepimiz sağlığımız konusunda artık eskisinden bilinçliyiz. Sigaranın zararları konusunda da fikir sahibiyiz. Sigara içenlerin gitgide azaldığı, sağlığını düşünenlerin sayısının arttığı bir ortamda kararsız kalanların da sayısı azaldı. Ama örneğin diyet içeceklerin de zararlı olduğunu düşünürken, sigaraya ek olarak onları da içmeyi kesmek sizi hayattan nefret eder duruma getirebilir. O yüzden sigarayı bırakıyorsanız, diğer kötü alışkanlığınızı hemen kesmeyin.

4.Gece yemek yemek

Zararlı alışkanlıklar

30’lu yaşlara kıyasla, 20’li yaşlarda hayat, şimdikinden çok daha kolaydı. Mesela, gecenin bir yarısı yediğiniz dürümü metabolizmanızın eritmesi çok daha kolaydı. Ama 30’lu yaşlara geldiğinizde metabolizmanızın yavaşlaması, yediklerinizin vücudunuzda daha kolay depolanmasına sebep oluyor. Hele benim gibi 40’ı devirince kilo vermek aç kalmak demek oluyor.

Sağlığınız için ve alacağınız olası kiloların önüne geçmek adına akşam 8’den sonra yediklerinize dikkat edin. Özellikle tatlı tüketimini bu saatlerde iyice azaltın.

5.Herkese Duyurma Merakı

Zararlı alışkanlıklar

Teknolojinin zararlarından biri de bu olsa gerek. Attığımız her adımı, çektiğimiz her fotoğrafı, arkadaşlarımız arasında konuştuğumuz her konuyu herkesin duymasını, görmesini istiyoruz.

Erkek arkadaşınızla kavga ettiğinizde de, şirkette sinir bozucu bir durum yaşadığınızda da, bunu sosyal medya üzerinden paylaşma, duyurma ihtiyacı duyuyorsunuz. Gerçekleştirdiğiniz bu aksiyon sonucunda aldığınız “beğeni’’ sayısı da size popülerliğiniz hakkında ipuçları veriyor.

Erkek arkadaşınızın, ya da eşinizin de sizi sosyal medya üzerinden takip ettiğini düşünerek yaptığınız her tartışma hakkındaki düşüncenizi paylaşmamanızı tavsiye ediyorum. Onun düşeceği durumu da göz önüne almalısınız. Arkadaşlarınızın gözünde “kötü erkek arkadaş ya da eş ” pozisyonuna düşmeyi kim ister ki?

6.Giymediğiniz eşyalarla vedalaşamamak

Zararlı alışkanlıklar

Yıllar önce bir düğüne giydiğiniz, şimdi içine giremediğiniz, ama dolabınızda  duran elbiseyi her dolabı açtığınızda görmek canınızı sıkıyor değil mi? Eski eşyalardan kurtulamamanın en büyük sebeplerinden biri de “kıyamamak.” Belki bir gün yeniden giyecek olmak da eski kıyafetleri atamamanın sebeplerinden.Bir kıyafeti iki yıl boyunca giymediğinizde, zor da olsa onunla vedalaşın.Giymediklerinizi ihtiyacı olan birine verebilir ya da açık artırma sitelerinde satabilirsiniz.

7.Okuldaki alışkanlıklarınızı devam ettirmek

Zararlı alışkanlıklar

Üniversitede ya da lisedeyken, canınız istemediğinde ya da hasta olduğunuzda okula gitmemek gibi bir tercihiniz vardı. Okula geç kaldığınızda ya ilk derse alınmıyordunuz ya da girebilmek için izin kağıdı getirmeniz gerekiyordu. Aranızda iş hayatının okuldan çok farklı olduğunu hala kabullenemeyenler olabilir. Hiçbir zaman işe tam zamanında gidemiyor ya da kendinizi biraz kötü hissettiğinizde işten kaytarmanın yollarını aramaya başlıyorsanız, size bir haberim var. Yöneticiler gerçekten hasta olan, gerçekten trafikte kalıp işe yetişemeyenlerle, kaytaranları ayırt edebilir. Dolayısıyla işinizi kaybetmek istemiyorsanız, ona sıkı sıkı sarılın. İşe geç gelmek ya da işten erken çıkmak durumunda kaldıysanız, bunların mutlaka geçerli sebepleri olmasına dikkat edin.

8.Hiç kahvaltı yapmamak

Zararlı alışkanlıklar

Kahvaltı yapmamak vücudunuza yapacağınız en büyük kötülük .Çok aç olduğunuz için günün geri kalan kısmında daha fazla yeme ihtiyacı duyuyor ve bu yüzden metabolizmanızı da yavaşlatıyorsunuz. Sabah kalktığınızda kendinizi aç hissetmeseniz bile, protein açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.

9.Su İçmemek

Zararlı alışkanlıklar

Günlük hayatın yoğunluğu sırasında su içmeye çok vakit ayıramıyorsanız vücudunuzu susuz bırakıyor olabilirsiniz. Gün içinde yorgun hissetmenizin de en önemli sebeplerinden biri susuzluktur. Su, hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını sağlar. Bol su içerek metabolizmanızın hızını artırabilirsiniz. Çalışma masanızda mutlaka su bulundurun.

10.Makyajınızı çıkarmadan uyumak

Zararlı alışkanlıklar

Yorgun olduğunuzdan dolayı makyajınızı temizlemeye üşeniyorsanız, cildinize zarar veriyorsunuz demektir. Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Makyajla uyumayı alışkanlık haline getirmek zararlı alışkanlık olarak adlandırılabilir, çünkü bu, zamanla cildinizin yaşlanmasına sebep olur. Cilt hücreleriniz gündüzleri oluşan tahribatı onarmak için geceleri çalışırlar ve eğer ciltte makyaj olursa bu hücreler görevlerini tam yapamazlar ve bu da cildinizde kırışıklıklara ve cildinizin sarkmasına sebep olur. Her gece kendinize bir alarm kurun ve o alarm çaldığında ne yapmanız gerektiğini unutmayın.

11.Gereksiz para harcamak

Zararlı alışkanlıklar

Çok az giydiğiniz stilettolarınız dolabınızda dururken, yeni sezonda benzer bir ayakkabı beğendiniz diyelim. Onu aldığınız takdirde ciddi anlamda para ödeyeceksiniz. Alma krizine girmeden önce bir düşünün: “Gerçekten bu ayakkabıya ihtiyacım var mı ? Buna cevabınız hala evetse, bütçenizi etkilenmesini göze almışsınız demektir. Gereksiz harcamalarınızın önüne geçemiyorsanız, diğer harcama kalemlerinden kısarak dengeyi sağlayın. Ya da bağış yapmayı deneyin. Eğer kendinizi iyi hissederseniz, buna devam edin. Böylece zararlı alışkanlıklar yerine, faydalı bir alışkanlık kazanabilir, ihtiyacı olanlara bağış yaparak mutlu olursunuz.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın