Sizinle paylaşmak için

Konuşma ile işyerinizde bir adım öne çıkmanın yolları

Konuşma ile işyerinizde bir adım öne çıkmanın yolları

Konuşma, sadece bir iletişim aracı değil, duygularımızını yanısıra düşüncelerimizi de çevremize ulaştırabildiğimiz en etkili yoldur.

Konuşma becerisi bazı insanlarda doğuştan gelen bir özellik. Ama iş hayatında ben iyi konuşamıyorum, çevremdekileri etkileyemiyorum diyerek geri çekilmek hiç de doğru değil. Çünkü çalıştığınız şirketteki güzel konuşan birçok kişi bu özelliği geliştirerek kazanmış, bununla ilgili oldukça fazla pratik yapmış, bu konu üzerine kafa patlatmıştır.

Birkaç konu başlığına dikkat ederek, siz de toplantılarda, birebir görüşmelerde istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

 

1. Özenle dinlemesini bilin

konuşma

Bir çoğumuz bir sonra kuracağımız cümleyi düşünmekten, karşımızdakinin ne söylediğini doğru dürüst dinlemeyiz. Bunu tersine çevirdiğimiz anda bir sıfır öne geçeriz. Biz karşımızdakini ne kadar iyi dinlersek, konuşulanlardan satır araları yakalayabilir ve asıl odaklanmamız gereken konuyu anlayabiliriz.

Eğer iyi bir dinleyici olamazsak, karşımızdakilerden de bunu bekleme hakkına sahip olamayız.

2. Karşınızdakini ilgilendiren konulardan konuşun

Konuşmanızın etkili olması, kendi bilgi ve zekanızı ortaya dökmekten çok, karşınızdakinin zeka ve düşüncesini açıklamasına olanak vermenizdir. Karşınızdakine, kendinin önemsediği konuda konuşma olanağı verirseniz, ve siz de konu hakkındaki fikirlerinizi söyleyerek onu desteklerseniz, konuşma her iki taraf için de son derece etkili ve verimli geçer. Karşınızdaki kişi yapılacak kampanyadan çok, çalışanlarla ilgili bir konuda konuşmak istiyorsa, size kampanya ile ilgili destek veremeyebilir, çünkü kendi gündemi bambaşkadır.

3. Sıkıcı ayrıntıdan kaçının

Konuşma

“Can sıkıcı olmanın sırrı herşeyi söylemektir” Bunu, ben değil, Voltaire, 280 yıl önce söylemiş. Eminim şu anda çevrenizdeki en küçük ve gereksiz noktayı bile atlamadan anlatan kişileri düşünüyorsunuz. “Depoya gelen malı saat 10.30’ da teslim aldım. Ama mal hemen reyona çıkmadı, çünkü onu alan reyon elemanı iadeleri tamamlamamıştı, tam o sırada da telefonu çaldı…” tarzında konuşan birisinin sözleri, ana konuya gelinceye kadar, sıkıntıdan patlarsınız ve bütün ilginizi yitirirsiniz.

4. Basmakalıp sözler kullanmayın

“Bir kelime seçmek, bir dünya seçmektir” derler. Asla kendinize,” Yalnızca iki sözcük bilir, tekrar tekrar onu kullanır!” dedirtmeyin. Herkesin kendine özgü bir üslubu, sevdiği birkaç kelime olabilir, ama neredeyse her cümleye “zaten” ya da “aynen“ sözcüğünü eklemek karşınızdaki için rahatsız edici olacaktır.

5. Konuşma sırasında daldan dala atlamayın

Konuşmaya başlamadan, durup, önce aklınızdaki sözcükleri seçin, makineli tüfek ateşi gibi başlayıp, sonradan “Ben ne söyledim, saçmaladım mı yoksa?” diyerek doğru şeyler söyleyip söylemediğinizin kuruntusunu yapmayın. Görüşmelerinize bir gündemle gidin.

Bu, networking yapmak için şirkette diğer bir çalışanla kahve içmek de olsa, konu başlıklarınızı belirleyin, gerekiyorsa bir liste yapın. Bir konudan ötekine atlamayın: Bir konuda yeterli uzunlukta konuşup, karşılıklı fikir alışverişi yapmak daha zevklidir.

Yine çoğu kişi, konuşmasını zorlaştırmak gibi bir yanlışa düşer. Konuşurken, konuştuğunuz kişinin yüzüne bakın, elinizle ağzınızı kapayıp mırıldanmayın, ya da fısıldayarak konuşmayın.Karşınızdakiler, söylediklerinizi size yineletmek zorunda kalmasınlar.

6. Doğru soruları sorun

Yöneticileriniz, yerinde bir sorunun akıllıca sorulmasıyla, karşısındakinin “açılmasına” neden olacağını iyi bilirler.

“İşler nasıl?” ya da “ne haber?” gibi sorular yerine “Bu göreve geldiğinde hedefin neydi?” ya da “Eğer yeniden seçme şansın olsa hangi departmanda çalışmayı isterdin?” gibi sorular, gerçek anlamda bir ilginin doğmasına neden olur. Dolayısıyla “Siz bu konuyu nasıl çözerdiniz?” ya da “Sizce bu hedef doğru mu?” gibi sorular, karşınızdakini konuşturur ve sizin gerekenden fazla konuşmanızı önler.

7. Öfkelendirmeden karşı çıkın

Çoğu kez, ne konuştuğunuz değil de, nasıl konuştuğunuz önemlidir. Dostça bir tartışma konuşmayı zenginleştirir, fakat konuşma sertçe “Sen ne yaptığını bilmiyorsun, yanlış kararlar veriyorsun” gibi sözcüklerle başlarsa karşı taraf kendini kapatabilir. Ya da karşınızdaki agresifleşir ve konuşma istenmeyen bir yöne gidebilir.

8. Sözünü kesmeyin

Eğer karşınızdaki konuşurken konuşmaya girmeniz sizing için önemli ise, araya girerken doğru zamanı bekleyin. Ve onun söylediklerine ekleme yaparmışçasına devam edin. Böylece karşınızdaki kişinin size karşı silahlarını çıkarmasını engellemiş olursunuz. Tabi, savaş istemiyorsanız. Eğer vurucu bir hamle yapmak istiyorsanız, dersinizi mutlaka çalışmış olun ve bir sonraki sorulacak soru ya da ortaya atılacak argüman karşısında düşüncelerinizi savunabilesiniz.

9. Kişiye değil konuya odaklanın

Çoğu kez bizi rahatsız eden, aynı odada olmak istemediğimiz kişilerle konuşmak zorunda kalırız. Böyle durumlarda, konuşulan konu ile ilgilenmeye çaba harcayın. Kafanızı sevmediğiniz kişiye odaklamak yerine, konuya odaklayın. Emin olun, bu enerjinizi yükseltecek.

10. Karşınızdakini övün

İnsanlara kompliman yapmayı öğrendiğinizde sohbetiniz de daha zenginleşir. Ancak burada ne söylediğinizi bilmeniz önemli. Konuşan kişiye “konuşmanızdan çok zevk aldım” diyerek genel bir şey söyleyeceğinize, söylediği birşeyi ele alıp övün, ya da ona ilişkin bir soru sorun. Böylece karşınızdaki, güçlü yönünü anlayacaktır ki, bu da onun için iyi bir kazanımdır.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın