Sizinle paylaşmak için

Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon belirtileri bir değil, birden fazla belirtiyi içerir. Depresyondan söz edebilmek için, belirtilerin en az iki hafta süre ile görülmesi, kişinin yaşamını etkileyecek kadar şiddetli olması ve günlük hayatının önemli bir kısmında olması gerekir.

Okula gitmek istemeyen ve hasta olduğunu söyleyen yedi yaşında bir çocukla, doktora gittiğinde şikayeti olmadığını söyleyerek evde giderek sessizleşen yaşlının ve iş yerinde öfkeli ve çabuk sinirlenen biri olarak tanınan adamla menopoza yeni girmiş olan komşunuzun ortak noktaları depresyon olabilir.

Depresyon belirtileri soyut olduğu için depresyonu anlatmak kolay olmayabilir. Bazı kişiler ağrılardan, çarpıntı yada bulantıdan yakınarak kederlerini, yaşamdan tat almadıklarını anlatmaya çalışabilirler. Kişi keder, isteksizlik duygularını tanıyamayabilir ya da bunları söylemekten utandığı, bu belirtilerin ciddiye alınmayacağı endişesi ile doktora bedensel yakınmalarla, çarpıntı, nefes alamama, uyuşma ve karıncalanmalar gibi sorunlarla başvurabilir.

Toplum nüfusunun yüzde onunu etkilediği düşünülen depresyon çok konuşulan ama az bilinen bir hastalıktır. Depresif bozukluklar bir insanın vücudunu, ruh halini ve düşüncelerini etkiler. Kişinin iştahı, kendisine verdiği değer ve çevresiyle etkileşimi bu hastalıkta değişime uğrar. Depresyon zayıf kişilikle ilişkili olmayıp istenince kişinin kendini toparlayıp kurtulacağı bir durum da değildir. Günlük yaşamın iniş çıkışları ve ara sıra kendini kötü duyumsama bu hastalığın tanısına girmemektedir ve ne yazık ki çoğumuz depresyonun tedavi edilebildiğini bilmemekte, belirtilerini tanıyamamakta ve iyileşmek için yardım aramamaktayız.

Bu hastalığın nedenleri çok değişken olmakla birlikte kimi ailelerde depresyon kuşaklar boyunca tekrarlayabilir. Bu nedenle kalıtsal bir yük olduğu düşünülmüştür. Kimi kişilerin, özellikle yoğun stres altında denetim sağlayamayanlar, öz saygıları ve özgüvenleri az olanlar ya da aşırı karamsar olanların depresyona yakalanmaları daha olasıdır. Ağır ya da kronik hastalıklar da depresyona yol açabilir. Felç, kalp krizi, kanser, Parkinson hastalığı gibi hastalıklardan sonra sıklıkla depresyon görülmektedir. Hormonal dengesizlikler, menopoz ve hamilelik de kadınları yaşamları boyunca depresyon açısından tehdit eden durumlardır. Kişilerin özel yaşamlarında olan ciddi sorunlar, sevilen bir yakınının ölümü, boşanma ve finansal zorluklar öteki tetikleyici nedenler arasında sayılabilir.

Depresif bozukluklar tıbben çeşitli adlar altında yer alır. Majör depresyon, distimi ve bipolar bozukluk bunlardan kimileridir. Tanılar farklı olsa da belirtiler ortaktır. Çevremizde depresyonu tanıyabilmek için her yaştan her ırktan insanı etkileyebileceğini unutmamalı ve belirtilerini öğrenmeliyiz.

Depresyon Belirtileri

  • Duygular arasında üzüntü, boşluk, umutsuzluk, karamsarlık, suçluluk ve değersizlik vardır
  • Karar vermede, anımsamada ve konsantre olmada zorlanılır
  • Sıradan işlerden (telefon etmek, müzik dinlemek vb.) keyif alınmaz
  • Okulda ve evde daha çok problem yaşanır
  • Enerjisizlikten, yavaşlamış olmaktan, uyuyamamaktan ve uyanamamaktan yakınılır
  • İştah sorunları, baş ağrıları, mide ağrıları, kronik sırt, bel ve kas ağrıları olur
  • Daha önce var olmayan huzursuzluk, sinirlilik ve yalnız kalma isteği görülür
  • Çevreye olan ilgi azalır, alkol ya da ilaç kullanımı  artar
  • Ölüm ve intihar düşüncelerinden konuşulur

Yukarıda belirtilen durumlarda depresyondan kuşkulanmalı ve tıbbi yardım için kişilere yardımcı olunmalıdır.

Erkeklerde depresyon

depresyon belirtileri

Aslında depresyon cinsiyet ve yaşa göre çok değişik biçimlere bürünebilir. Öyle ki alkol ya da uyuşturucuların ardına saklanan bir erkeğin depresyonunu anlamak zor olabilir. Aynı biçimde işte uzun saatler kalıp çalışan bir erkekte de depresyon olabilir. Tipik erkek depresyonu cesaretini kaybetme, sinirlilik ve aşırı alınganlık duygularıyla birlikte olur. Öte yandan kadınlarda görülen depresyonda ise umutsuzluk ve yardım alamama duygusu daha öne çıkar.

Kadınlarda depresyon

depresyon belirtileri

Kadınlarda depresyonun iki kat daha fazla görülmesinin nedenlerinden birisi de hormonlardır. Menapoz öncesi ve sonrası dönemlerinin ya da doğum sonrası dönemlerinin yanısıra, her ay yaşadıkları fizyolojik hormon değişikliklerinin bile kadınları depresyona daha yatkın kıldığı bilinmektedir. Tüm bunların üstüne kent yaşamının kadına yüklediği, hem ev hem de işte sorumluluk yüklenme, yaşlıların ve çocukların  bakımıyla ilgilenme gibi artan ek faktörler de kadın depresyonlarının suçlularındandır.

Yaşlılarda depresyon

depresyon belirtileri

Yaşlı insanların depresif olması çoğu kişi tarafından normal olarak algılanmakta ve yaşlılığın bir parçası olarak görülmektedir. Bu yanlış düşünce yüzünden yaşamından son derece zevk alabilecek birçok yaşlı kendilerini depresif olmaya koşullamaktadır. Doktora gittiklerinde de şikayetleri hemen her zaman fizikseldir. Baş, boyun bel ağrıları, eklem ve kas ağrıları, mide yanması gibi şikayetler belli yaşın üzerindeki hastalarda kolaylıkla tedavi edilebilecek bir depresyonun ifadesi olabilir.

Çocuklarda depresyon

depresyon belirtileri

Depresyon belirtileri çocuklarda da görülebilir.Bambaşka biçimler alabilen şikayetler genellikle okula gitmek istememe, hasta taklidi yapma, anne ya da babaya aşırı bağlı olma ya da onların ölebileceklerinden derin bir korku duyma gibi olabilir. Herşeyi reddeden, anlaşılmadığını düşünen ve isyankar bir ruh hali içinde olan bir çocuk da pekala depresif olabilir.

Depresyon, istisnaları olmakla birlikte, genelde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yeter ki tanı konulabilsin. Tanıdığımız insanların depresif olmalarından kuşkulandığımız zamanlarda, onlara yapabileceğimiz en iyi yardım, doktor muayenesi için cesaretlendirmektir. Amatörce konuşmalar, artlarındaki iyi niyetin özür için yeterli olamayacağı derinlikte yaralar açabilir.

 

Kaynakça: Prof Dr. Hayriye Elbi Mete, Dr. Ufuk Akyol

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 1 thought on “Depresyon belirtileri nelerdir?”

Bir Cevap Yazın