Sizinle paylaşmak için

Aşka bakışımızdaki şaşırtıcı gerçekler

Aşka bakışımızdaki şaşırtıcı gerçekler

Aşk konusuyla ilgili, Sevgililer Günü nedeniyle FikriMühim WOMM araştırma firması tarafından, 30 Ocak– 2 Şubat 2018 tarihleri arasında, 59 ilde yarısı erkek, yarısı kadın 1.100 kişiyle online olarak yapılan  Türkiye genelindeki araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.

 

Aşk Engel Tanımaz

Aşk

Aralarında yaş, eğitim, maddi ve kültürel farklar olan kişiler birbirine aşık olmalı mıdır?

Araştırmaya katılanların yüzde 71 aşk engel tanımaz derken,yüzde 29’u hemen uzaklaşmalı siye cevap vermiş. Yani, 3 kişiden 2’si farklılıkların aşkın karşısında duramayacağını söylüyor.

 

Hoşgör sen, affet gitsin

Aşk

Aşkta hangi hatalar affedilmeli?

Aşkta affedilecek hataların en başında; yüzde 64 ile randevuya geç kalmak, yüzde 62 ile aileye arkadaşlara düşkünlük, yüzde 55 ile özel günleri hatırlamamak geliyor.

Başkalarına yapılan kaçamak bakışlar, zor ulaşılmak ve ilgisizlik affedilmesş gereken hatalar sıralamasında sonlarda yer alıyor.

Affetmem asla seni!

AŞK

Hangi hatalar affedilmemeli?

Affedilmemesi gereken hatalara gelince ilk sırada yüzde 87 ile ilişkide aldatmak yer alıyor. Şiddet, büyük yalanlar, ahlaksız teklif, alkol uyuşturucu gibi bağımlılıklar yine affedilmeyen hatalardan.

 

Rutine girmeyelim

AŞK

İlişkide monotonluk nasıl önlenir? Heyecanı kaybetmemek için neler yapılabilir?

İlişkilerde monotonluğun önlenmesi, heyecanın ilk günkü gibi korunması için yapılması gerekenlerin başında yüzde 76 ile rutinin dışında yapılan programlar geliyor. Bunu yüzde 73 ile küçük sürprizler ve yüzde 54 ile ansızın söylenen sevgi sözcükleri izliyor.

Ayrı ayrı hobiler edinmenin de kadın ve erkeklerin kendilerine ait yaşam alanı yaratması anlamına geleceği ve böylelikle monotonluğun önleneceği söyleniyor.

Boşvermişim dünyaya

Aşk

Sizce bir ilişkinin düşmanları nelerdir?

İlişkilerin uzun soluklu olması için, hangi düşmanlarla mücadele ettiğinizi iyi bilmelisiniz.

Araştırma sonuçlarına göre bir ilişkinin en büyük düşmanı olarak yüzde 66 ile boşvermişlik ilk sırada. İkinci sırada yüzde 55 ile sorumluluğu kabullenmemek, üçüncü sırada ise yüzde 52 ile eski sevgilinin gölgesi yer alıyor.

Bundan 10 yıl önce karşılaşmayacağımız cevap olarak verilen telefon, oyun ve sosyal medya bağımlılığı ise sıralamada üst sıralarda.

 

BU SEFERLİK AFFEDİYORUM

AŞK

Sürekli ayrılıp barışmak aşkı nasıl etkiler?

Genel görüş; sürekli ayrılıp barışmanın ilişkiye kesinlikle iyi gelmediği yönünde.

Sürekli ayrılıp barışmak çiftlerin birbirine olan inancını zedelediği, ciddiyetsizlik yarattığı, hatta aşkı öldürdüğü verilen cevaplar arasında.

Aşkı öldürse bile sürekli ayrılıp barışmanın ilişkiye heyecan kattığını düşünenler de var.

Engel mi mesafeler aşk yoluna meşk yoluna?

Aşk

Mesafelere rağmen aşk yaşanır mı?

Sevgililer ,eşler, iş hayatında yaşanan tayinlerle, eğitim gibi nedenlerle ayrı kalabiliyor . Araştırma sonucuna göre söz konusu aşksa teferruat. 10 kişiden 6’sına göre mesafeler aşka engel değil.

Geri kalanlar ise mesafenin aşka engel olduğunu düşünüyor, ne kadar sevsende acını mutluluğunu hayatını paylaşamayınca ilişki yürümüyor.

Ben bu filmi daha önce de izledim…

AŞK

Kötü biten aşklar, yeni aşkı nasıl etkiler?

Katılan kişilerin yüzde 65’i olumlu yönde eski tecrübelerden yararlanmanın iyi anlamda etkileyeceğini söylüyor. Yani 3 kişiden 1’i daha önceki kötü ilişkilerinin yeni ilişkiye ışık tutacağını söylüyor.

Yüzde 35’ i tecrübe travmatikse, gelecek ilişkiyi kötü etkileyeceğini söylüyor.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 


Related Posts

Aşk, evliliğimizde ne zaman bitti?

Aşk, evliliğimizde ne zaman bitti?

Aşk ve evlilik. Evet, aşk evliliği bizim evliliğimiz. Önümüzdeki hafta, karım ve ben evliliğimizin 15. yılını kutlayacağız. Evlilik bir süreç, bir yolculuk. Karıma söylemek istediklerimi, ona aşk mektubu yazarak göstermek istedim. Aşk mektubunu karım neden okuyamadı? Aşk ve evlilik Sevgili karıcığım, seni ilk evlendiğimiz zamankinden […]

Sevgililer gününde ilişkiniz için empati yapmanın adımları

Sevgililer gününde ilişkiniz için empati yapmanın adımları

Sevgililer Gününde son yıllarda kapitalizm iyice coşmuş olsa da bu, sevgiyle ilgili bir gün olduğu için birbirini seven insanların bu günü kutlamaları bence çok güzel. Sevgililer Günü, ilişkilerimizi değerlendirmemiz açısından da bir fırsat. Evliliğimizde ya da ilişkimizde tatsız durumlar olduğunda, çoğu zaman sorunun karşı tarafta […]Bir Cevap Yazın