Sizinle paylaşmak için

Sevgililer gününde ilişkiniz için empati yapmanın adımları

Sevgililer gününde ilişkiniz için empati yapmanın adımları

Sevgililer Gününde son yıllarda kapitalizm iyice coşmuş olsa da bu, sevgiyle ilgili bir gün olduğu için birbirini seven insanların bu günü kutlamaları bence çok güzel.

Sevgililer Günü, ilişkilerimizi değerlendirmemiz açısından da bir fırsat. Evliliğimizde ya da ilişkimizde tatsız durumlar olduğunda, çoğu zaman sorunun karşı tarafta olduğuna inanmak istiyoruz. Genellikle de kendimizi onun yerine koyup, düşünmeye çalışmıyoruz. Hayatın her alanında olduğu gibi ilişkilerin sağlıklı bir şekilde yürümesi için empati gerekli.

“Sorun bende değil, sende”

İlişkilerde genel eğilim tatsız durumlarda bunun sorumluluğunu karşı tarafa atmak oluyor. Oysa insan bezen dönüp kendine bakmalı ve “bunda benim de payım var mı?” diyebilmeli. Bunu yapmanın yolu, karşımızdaki gibi düşünmeye, hissetmeye çalışmak, kısaca empati kurmak.

Söylerken çok kolay gibi görünen bu kavramı geçenlerde Reha’ nın kuzeni , eşi ve kızıyla gittiğimiz Pamukkale’ de masaya yatırdık. Hepimizin hemfikir olduğu, empati yapmanın gerekliliği, ancak bunun kolay olmadığı.

Mesela ben, iyi bir dinleyici olduğumu söyleyebilirim, ama empati kurmak başka birşey, dinlemenin ve anlamanın çok ötesinde. Empatinin ilk adımı dinlemek, dinlemeyi becerebilmek. Ama “karşısındaki dinleyebilen, empati kurabilir” diye bir amaç  sonuç ilişkisi kuramayız. Empati kurmayı başarmak için kendi adıma gideceğim epey  yol var.

Hani bir laf vardır “lider olunmaz, doğulur diye”, biraz onun gibi birşey. Etrafımızdaki insanların düşüncelerini anlamayı ,onlar gibi hissetmeyi çalışmayı, onları mutlu etmeyi bazılarımız daha iyi becerir ve bu doğuştan gelen bir özellik olabilir. Yine de empati yapma becerisinin sonradan edinilemeyeceğini söylemek doğru olmaz. Karşımızdaki kişinin ruhsal durumunu ölçümleyebilir ve bunu yaparken farkındalığımızı ve ruhsal durumumuzu kontrol altında tutabilirsek, ilk adımı atmış oluruz.

1.Sevgililer Gününde Sevdiğimiz kişiyi anlayalım

Sevgililer Gününde

Empati, vücudumuzda başlayan otomatik bir reaksiyondur ve etrafımızdaki insanların ne hissettiğini algılamamızla başlar. Bunu bir çeşit “duygusal bulaşıcılık” olarak da tanımlayabiliriz. Mesela bir aile yemeğinde, masanın etrafındaki herkes konuşuyor, gülüyor. Siz de konuşmaya katılıyorsunuz, gülüyorsunuz. Böylelikle karşımızdakilerin duygu durumunu anlıyor ve onların hislerine ortak olmuş oluyoruz.

2.Sevgililer Gününde Onun gibi hissedelim

Sevgililer Gününde

Sempatik ilgi uzmanlarca empatinin bir sonraki seviyesi olarak tanımlanıyor. Duygusal bulaşmayla başlıyor ve sonrasında da, kişinin durum değerlendirmesiyle birlikte neden böyle hissettiğini anlama çabası geliyor. Primatolojist Frans de Waal, bunu kavramsal empati olarak adlandırıyor. Yani burada sadece otomatik bir reaksiyon yok. İşin içine düşünce de giriyor. Bu seviye aynı zamanda teselli etme safhasının da başladığı seviye. Mesela sevgiliniz kapıdan üzgün bir halde giriyor. O anda duygusal bulaşıcılık başlıyor ve siz de bundan etkileniyorsunuz. Daha sonra onun neden böyle üzgün olduğunu düşünüyorsunuz. Bu durumda yumuşak bir yüz ifadesiyle ona ne olduğunu soruyor ve elini tutuyorsunuz.

3.Sevgililer Gününde Kendimizi onun yerine koyalım

Sevgililer Gününde

Bir sonraki adım, aynı anda iki yerde birden bulunmakla ilgili. Hem kendimizin, hem de karşı tarafın içinde. Buna “empatik perspektif alma” deniyor. Gerçek empati burada başlıyor. Olayları karşı tarafın bakış açısıyla görüp değerlendirebilmek. Bazılarımız bunu farkında olmadan yapabiliyor Mesela sevgilimizle tartıştığımız zaman, kendi doğrumuzu kabul ettirebilmek, onun tezini çürütmek için çok çaba harcıyoruz. Sonunda belki tartışmayı kazanıyoruz ama ilişki açışından birşey kazanmış olmuyoruz. Karşımızdaki “beni hiç anlamamışsın” dediğinde neredeyse onun mantıksız olduğunu düşünüyoruz. Oysa duygular mantıkla ilgili değildirler. Beynin farklı bir bölgesinden gelirler ve empatik olmak için duygularla bağlantı kurmamıza ihtiyacımız vardır.

Sevgililer gününde kendimize bir iyilik yapalım, mutluluğumuz için empati yapmaya çalışalım.

 

  

 

 Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın