Sizinle paylaşmak için

Sevgililer Gününde Dilek Dileyebileceğiniz Yerler

Sevgililer Gününde Dilek Dileyebileceğiniz Yerler

Sevgililer Gününde tüm dilekleriniz gerçekleşsin. Tüm sevenler kavuşsun, küsler barışsın. Umutların peşinde giderken, yılda binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, herkesin kendi inancına göre dua okuduğu, istekte bulunduğu yerler var. Bellki sizin de Sevgililer Gününde yolunuz düşer.

Telli Baba Türbesi Sarıyer, İstanbul

Sevgililer

Sarıyer’ de Rumeli Kavağı’ndaki Telli Baba, eş bulmak isteyen kızların ziyaret etikleri bir türbedir. Daha önce türbeyi ziyaret eden kişilerin bıraktıkları gelin duvaklarından tel alarak dua edebilirsiniz.Bir rivayetlere göre, olmayacak işler için alınan tellerin kaybolduğu söylenir. Diğer bir rivayet ise kesilen telin ne kadar kısa olusa dileğin de o kadar çabuk gerçekleşeceği yönündedir.

 

Çifte Gelinler Türbesi, Eyüp, İstanbul

Sevgililer

Eyüp Sultan Türbesi’nin yanında bulunan Çifte Gelinler Türbesi, Orta Asya’ ya özgü  sekizgen kümbet formuyla diğer türbelerden ayrılır..

Çifte Gelinler Türbesinde ilgili Fatih Sultan Mehmet’in ordusu ile fetihe katılıp şehit olan, iki yeni evli gelinin burada yattığı söyleniyor. Bu türbede gömülü olanların Kırım Hanları hanedanına mensup oldukları, rivayetinde gerçeklik payı bulunduğu tahmin ediliyor.

Karyağdı Türbesi, Ankara

Sevgililer

Karyağdı Hatun Türbesi’ nin de ziyaretçileri daha çok kadınlardan oluşuyor. Evlenme çağındaki genç kızlar, sıkıntı ve hastalıklarından kurtulmak isteyenler, çocuğu olmayanlar özellikle türbeyi ziyarete geliyorlar. Eskiden türbede pencere önünde mum yakma, çaput bağlama gibi adetler bulunsa da bugün bunlara izin verilmiyor. Türbenin içinde, ziyaret edenlerin adak adaması için bir sandık var. Gelenler kendilerine hayırlı kısmet adamak için bu sandığa bir şeyler bırakıyorlar. Cuma günleri oldukça kalabalık oluyor.

 

Susuz Dede, İzmir

Sevgililer

Susuz Dede’nin kabri İzmir’ de Vali Konağı’nın arkasındaki tepede bulunuyor. Susuz Dede’ nin susuzluktan ölmüş bir evliya ya da asker olduğu rivayet edilir. Bu yüzden ziyaretine gelenler yanlarında su getirerek mezarına su dökerler. Susuz Dede, özellikle Cuma günleri, su taşıyanlarla dolup taşar. İzmir’ de şehrin göbeğinde tek yeşil kalmış tepedir ve buradan İzmir Körfezi manzarası çok güzeldir.

 

Dilek Sütunu, Ayasofya Müzesi

Sevgililer

Ayasofya’ da alt kısmı bronz levhalarla kaplı olan bu sütuna “Uğurlu direk”, “Ağlayan direk”, “Terleyen direk” adı da verilir. Sütunun bu özelliği ufacık deliklerin bulunduğu mermerden yapılmasından dolayı, ortamdaki rutubeti çekmesinden gelir.

Yüzyıllardan beri gerek hıristiyanlar, gerekse Müslümanlar tarafından dileklerine kavuşmak ve hatta göz hastalıklarına şifa bulmak ümidiyle bu sütunu parmaklayarak bir oyuk meydana getirmişler. Sonradan madeni levhalarla desteklense de, oyuğun bulunduğu kısım tahrip edilerek, yine açılmış.

 

Sevgililer Gününe denk gelmese de:Ayın Biri Kilisesi, Unkapanı, İstanbul

Sevgililer

İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ nın arka tarafında bulunan Ayın Biri Kilisesi her ayın birinci gününde kuyruk oluşuyor. Kendi inancına göre dua edip, dileklerini dilemek isteyenler mum yakıp, dilek için anahtar alıyor. Anahtarları duvardaki çercevelere sürerek, dileklerini diliyorlar. Ve aşağıda bulunan ayazmaya iniyorlar. Burada da suyla yüzlerini yıkayıp dua alyorlar.

Sevgililer Gününe denk gelmese de ayın birinde gidebilirsiniz.

Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada, İstanbul

 

Sevgililer

Büyükada’daki Aya Yorgi Kilisesi 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde oldukça kalabalık oluyor. Ayın Biri Kilisesinde olduğu gibi ziyaretçi akınına uğruyan Aya Yorgi, bir Rum Ortodoks Kilisesi. Farklı dinden birçok insanı burada dilek dilemek için buluşturan kilise, Büyükada’nın en yüksek yerlerinden biri olan Yücetepe’de bulunuyor.

Diğer kiliselerde olduğu gibi mum yakıyorsunuz ve dilek diliyorsunuz. Tuttuğunuz dilekler gerçekleştiği takdirde kiliseye geri gidip şeker dağıtıyor ya da zeytinyağı götürüyorsunuz.

 

Sevgililer Gününde tüm dilekleriniz gerçekleşsin, herşey gönlünüzce olsun.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın