Sizinle paylaşmak için

Neden sigarayı bırakmak istiyorum?

Neden sigarayı bırakmak istiyorum?

 

Sigarayı bırakmak kolay değildir elbette. Sigara içmeyen biri olarak sigaranın zararlarını çok şükür yaşamadım. Sigara içmeye, bir sebepten dolayı başlayanların, sigarayı bırakmak için türlü yollar aradıklarını ve çok zorlandıklarını biliyorum.Eşim de sigara içmiyor. Üniversite yıllarında içermiş ama. Şimdi yılda en fazla 3 sigara içtiğini ya görüyorum ya görmüyorum. Dolayısıyla bizim evde sigara lafı hiç geçmiyor.

Bilimsel araştırma projesi: Sigaranın sağlığa etkileri ropörtajı

 

sigarayı bırakmak

 

Tuna’ nın 5. sınıfta bilimsel araştırma projesi ödevinde seçtiği konu “Düzenli sigara kullanımının sindirim sistemine etkileri” olunca sigarayı ve sağlığa zararları bir kez daha hatırladım, adeta farkındalığım arttı.

Okullarda bu farkındalık yaratıldıkça çocuklarımızın sigaraya karşı daha bilinçli olacağına ben inanıyorum. Proje ödeviyle beraber Tuna sigaranın zararlarını daha da iyi anladı. Hatta halası sigara yakmak istediği zaman halasını uyarmaya başladı.

Tuna projedeki yöntemlerin içinden röportajı seçti ve babasıyla röportaj yaptı.

Kendisine “Sigarayı bırakma günü için projeni bloğumdan paylaşabilir miyim diye sorunca”, “tamam” dedi (tahmin etmiyordum, şaşırdım), hatta yazının ropörtaj kısmını kendisi yazdı.

Baba, ben geçen yıl seni bir kere sigara içerken görmüştüm. Ama sen aslında devamlı sigara içmiyorsun. Daha önce sigara içiyor muydun?

-Oğlum ben sigara içmeye üniversiteye giderken başladım. Arkadaşlarımın çoğu sigara içiyordu, ben de denemek istedim. Sonra bir baktım ki her gün 10-12 sigara içmeye başlamışım.

Günde 10,12 tane sigara içmek çok mu peki?

-Az değil tabi, bir paketin yarısı eder.

Nasıl karar verdin sigarayı bırakmaya?

-İlk birkaç yıl zararını hissetmedim. Sonraları basketbol oynadığımda zorlanmaya başladım, zaman zaman nefesim tıkandı.

Peki nefesin tıkandığında ne hissettin?

-Eskiden yaptığım zorlu hareketleri yapamaz oldum, bu da beni korkuttu. Genç olduğum halde, kendimi daha yaşlı ve güçsüz hissettim.

O zaman mı karar verdin sigarayı bırakmaya?

Bana sigarayı bıraktıran amcam oldu. Sigara içtiği için çok nefes darlığı çekerdi. Bir gün amcamı hastaneye kaldırdılar. Ziyaretine gittik. Sanki 10 yıl yaşlanmıştı. Ağzında ve burnunda bir cihaz vardı, oradan nefes alıyordu. Onu o halde görmek beni çok etkiledi ve sigarayı bıraktım.

Baba sen hiç sigara içme bir daha, hep sağlıklı ol!

Neden sigarayı bırakmak istiyorum?

Sigaraya başlamak aslında sigarayı bırakmak konusunu da beraberinde getiriyor. Sigarayı bırakmak isteyenlerin motivasyonlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sigara içenler hayatları boyunca içmek ve bırakmak arasında gidip geliyor. Zor da olsa sigaradan kurtulmak mümkün.Yurtdışında devlet tarafından desteklenen çok gelişmiş programlar var. Bizde de ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattının bu konuda hizmet verdiğini de belirtelim.

Sigarayı bırakmak istiyorsanız

  • Bütün önemli nedenlerinizi düşünün
  • Sağlığınız dışındaki nedenlerini de dahil edin
  • Bunların hepsini bir liste haline getirin
  • Listeyi kolayca görebileceğiniz bir yere asın

Sigarayı bırakmak ve motivasyonlarınız

1.Sigarayı bırakmak hastalık riskini azaltır

Sağlığınızı iyileştirmek ve hayatı tehdit eden hastalıklara dair riski azaltmak motivasyonunuz olsun.

2.Sigarayı bırakmak yaşam kalitenizi yükseltir

Yaşam kalitenizi yükseltirsiniz, sağlığınıza kavuşursunuz. Sosyal ortamlarda rahat yer almaya başlarsınız. Evde, işyerinde arkadaş ortamında sigara içmeyen ve siz içtiğiniz için rahatsız olanlar ve sevdikleriniz artık dumana maruz kalmaz. Kısacası daha mutlu olursunuz.

3.Sigarayı bırakmak tasarruf etmenizi sağlar

Sigara içmeyerek yapacağınız tasarrufu görünce siz de şaşıracaksınız. Sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeniyle doktor, hastane, tedavi giderleriniz azalır. Buradan sigarayı bırakarak zaman içerisinde ne kadar tasarruf edebileceğinizi ve bu parayı sigaraya harcamak yerine neler yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

4.Sigarayı bırakmak dış görünüşünüzü iyileştirir

Dış görünüşünüzü iyileştirmek daha iyi görünen cilt, dış ve saçlara sahip olmak, giysilerinizin sigara kokmaması demektir ki bu sizi psikolojik olarak pozitif etkiler.

5.Sigarayı bırakmak iyi örnek olmanızı sağlar

Sigarayı bırakarak aile, arkadaş ve iş çevrenize iyi örnek, rol model olursunuz.

6.Sigarayı bırakmak evinizin havasını iyileştirir

Evde soluduğunuz havayı iyileştirmek ve ailenizle arkadaşlarınızı sigara dumanına maruz bırakmamak motivasyonlarınızdan biri olmalı. Sigarayı bıraktığınızda eviniz, arabanız, giysilerinize sinmiş sigara kokusu kaybolacağından çevreyi rahatsız etmeyeceksiniz.

 

Kaynakça: https://alo171.saglik.gov.tr

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın