Sizinle paylaşmak için

İdeal yaş size göre hangi yaştır?

İdeal yaş size göre hangi yaştır?

 

İdeal yaş sizce nedir? Hayatımızın en mutlu dönemi, kimimize göre tüm sorumluluklardan uzak geçen çocukluk günleri olabilir. Ya da ilk aşık olduğumuz, belki de ilk para kazanmaya başladığımız zamanlar.

İdeal yaşta olmak

En güzel yıllarımızın önümüzde olduğunu mu yoksa geride kaldığını mı düşünüyoruz?

Mesela, yaşlanmayı durduran bir ilaç olsa, bu ilacı hayatımızın hangi döneminde alırdık?

Ben bu soruyu etrafımdaki birkaç kişiye sordum. Oğlum ve arkadaşları 40 yaşı büyük bularak, ilacı 30’lu yaşlarında içebileceklerini söylediler.

yaş

70 yaşına gelmek üzere olan olan babama sorduğumda babam, 40 yaşın ideal olduğunu söyledi. Neden diye sorduğumda, 40 yaşında sağlığının daha iyi olduğunu, henüz şeker gibi hastalıklara yakalanmamış olduğunu söyledi. Ona göre 40  gayet iyiydi, çünkü birçok imkana sahip olmuştu, aynı zamanda çocuklar da büyümüş, kendi ayaklarının üzerinde durmaya başlamışlardı.

Babamla aynı yaşlarda olan enişteme sorduğumda o da benzer bir cevap vererek, 40’lı yaşların kendisi için ideal olduğunu söyledi. 50 ise sağlığında bir dönüm noktasıydı, vücudundaki ağrıların başlangıcıydı.

Yakın bir arkadaşım da, insanın kendi problemlerinin sorumluluğunu taşımaya başladığı dönemin, en ideal dönem olduğunu söylemişti. İş hayatına atıldıktan sonra, kendi yaşamını kendisinin yönlendirebildiğini, ve daha özgür hissettiğini anlatmıştı.

İdeal yaş tavsiyeleri

Psikologlara göre her insan beş yaşına geldiğinde kişiliğinin genel hatları belirlenir. İnsan büyüdükçe olgunlaşır ve kişiliğinde değişimler olur. Kırklı yaşlarda kişiler kendi yaşamlarını sorgulamaya başlarlar. Bu sorular insanın kişiliğinin değişmesine yol açabileceği gibi, zor bir dönemin başlangıcı da olabilir.

Geçenlerde Amerika’ da bilim adamlarının en iyi hissettiğimiz yaşın ne olduğunu ve bunun nedenini anlamaya çalıştıklarını okudum. Yaptıkları çalışmalarda birçok kişinin hayatlarının farklı dönemlerindeki endişe ve stres seviyeleriyle beraber, en fazla eğlendikleri dönemleri de kaydetmişler. Bununla amaçlanan, bu kişilerin, hayatlarının herhangi bir döneminde memnuniyeti yakalamış olmaları durumunda, bize tavsiyelerde bulunmasını sağlamak, bunu da bilimsel bir temele dayandırmak.

Beni şaşırtan bir bulgu, hayatlarından en memnun olan kişilerin yetmiş yaşındaki kişilerden oluşmasıydı. 50 yaşlarını süren birçok kişi ise 30′ yaşında olmak istemiyordu. Bir diğer bulgu, yaşları farketmeksizin, kimsenin yaşlı görünmek ya da yaşlı hissetmek istemediği ki, bunu gayet normal buluyorum. Aksi takdirde yaşlanma karşıtı kremler satış patlaması yaşamazdı.

Gerçekten ideal yaş var mı?

Peki, diğer tüm yaşlardan bir adım önde olan “ideal yaş” var mı?

Bunun cevabı “hayır”. Bazı kişilere göre, en güzel yaş, fırsatların en fazla olduğu yaşlar ki, bu biraz gençliği ifade ediyor. Bazılarına göre, en güzel yaş hayattan en memnun oldukları yaşlar ki, bu da daha olgun yaşları gösteriyor. Bir grup ta fiziksel olarak en formda oldukları ya da en fazla arkadaşa sahip oldukları 20-30’lu yaşları ideal yaş olarak tanımlıyorlar.

Ama, 27 yaş gibi ideal bir yaşta olan genç bir arkadaşım bana 20’li yaşların insanın güvende olmadığı, doğru kararlar alamadığı bir dönem olduğunu söylemişti. Yirmili yaşlara dek insan herşeyi daha kolay öğrenir ve bilgi birikimi edinir. Ancak bu bilgi birikimini iyi değerlendirmek için, yaşınızın biraz ilerlemesi gerektiği de doğru.

yaş

Galiba ideal yaşımız, bir rakamı değil de hissettiğimiz duyguya denk geliyor. Bazıları için bu çocukların bebeklik dönemi iken, bazıları için çocukların üniversiteye başladığı, bazıları içinse çocukların evlendiği dönem.

Anneme göre ise ideal yaş, hayatın ne kadar kısa olduğunu anladığınız an ve sahip olduklarınıza şükrettiğiniz an. Bunu annemden duyduğum an, lise arkadaşını 10 yıl önce kanserden kaybettiği andı.

Bir de farklı spesifik şeyler için uygun yaş kavramı var ki, mesela evlilik yaşı için benim evlendiğim dönemde bu 25-30 yaş arası iken, şimdilerde 35-40 yaş arası olmuş durumda.

Evlilikle ilgili ideal yaş söz konusu olduğunda, bize, yaşlara göre boşanma oranları fikir verebilir. TUİK 2016 verilerine göre boşanmaların %39,1’i evliliğin ilk 5 yılında gerçekleştiğini ve evlenme yaşının kadınlar için 24 olduğunu göz önüne alırsak, ideal yaşın 29-30’lu yaşların başı olduğunu söyleyebiliriz.

Bana göre ideal yaş…

Hiç unutmuyorum, 15 yıl önce 27 yaşında bekarken, babamın bir arkadaşı evlilik için ideal yaşın 25 olduğunu söylemişti. Onun da benden küçük kızı vardı, ve kızı 2 ay önce 39 yaşında evlendi.

İdeal yaş, fiziksel olarak gençlik yaşları olabilir, ama bana kalırsa mutlu olabildiğimiz her gün ideal yaşımızdayız.

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın