Sizinle paylaşmak için

Başarılı Kişilerden Başarıya Ulaşmak için 7 İpucu

Başarılı Kişilerden Başarıya Ulaşmak için 7 İpucu

Başarılı olmak için ne yaptılar?

Başarılı insanlar nasıl düşünür, onları yönlendiren nedir? Başarılı kişilere göre başarılı olmak için izlenmesi gereken 7 adım:

1.Sorumluluk alın

Başarılı olmak

Hemen hemen herkesi, ilerlememize engel oldukları için suçladığımız günümüzde, başarılı kişilerin düşüncesi, her işten kendimizin sorumlu olduğudur. Başarısızlıklarımızdan, başkalarını sorumlu tutmamamız gerekir.

Bir başkasına birşey söylediğimiz ya da sorumluluk yüklediğimizde, kendi başarımıza engel oluyor ve kendi gücümüzden veriyoruz. Böylece, “Yaşamım üzerinde, benden fazla sorumluluğa sahipsin” demiş oluyoruz.

Les Brown’ı ele alalım. Ailesi onu terk etmiş, okulda da “eğitilemez” olarak nitelendirilmişti; umudunu kaybetmemesi için hiçbir neden yoktu. Ama orta okuldayken, bir gün öğretmeni ona, “Bir başkasının senin hakkındaki görüşü, senin gerçeğin olmak zorunda değil” demişti. Brown, işte o anda, bir gerçeği görmüş, geleceğinin kendi elleri arasında olduğunun ayırdına varmıştı.

Ohio eyaleti parlamento üyesi ve yazar oldu ve bugün, saatte 20 bin dolar kazanan, Amerika’nın en önde gelen konuşmacılarından biri.

Brown’ın keşfettiği şey, yaşamda, doğa, geçmiş ya da öteki insanlar gibi şeyleri denetleyemeyeceğimizdir. Ama denetleyebileceğimiz şeyler de var: Kendi düşünce ve davranışlarımız gibi. Başarılı olmak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri ise, yaşamımız için sorumluluk almaktır.

2.Plan Yapın

Hedeflerimize, bir plan yapmadan ulaşmaya çalışmak, bir kentten ötekine haritasız gitmeye benzer. Yitirdiğimiz zaman, çaba ve para yüzünden, amacımıza ulaşmadan çok önce vazgeçebiliriz.

Amerika’nın en başarılı satış eğitimcisi, konuşmacı ve yazar Brian Tracy, “Yazılmış olmayan hedefler, hedef sayılmaz. Yalnızca birer fantezidirler” diyor.

Elinizde, yazılı bir haritayla, yolculuk daha keyifli geçer, böylece varış noktanıza en kısa sürede ve daha kolayca ulaşırsınız.

3.Başarılı olmak için uzmanlaşın

Ünlü iş adamlarıyla röportajlar yapıp, onlara başarılı olmak hakkında sorular soran Patricia Fripp, konuşmasını geliştirmek için özel bir eğitmen tutmuş ve tiyatro derslerine katılmış. Fripp, bu dersleri, Amerika’nın en çarpıcı spikeri seçildikten sonra da sürdürmüş.

Eğer biri, siz çalışırken sizi kameraya alsaydı, bu sizi rahatsız eder miydi? Yaptıklarınızın görüntülenmesi size gurur mu verirdi, yoksa huzursuz mu ederdi? Eğer huzursuz olacağınızı düşünüyorsanız, bugünden itibaren, alanınızda en başarılı olma yolunda adım atmaya karar vermeniz gerekir. Uzmanlara danışın, en iyilerin neler yaptıklarını inceleyin ve onların yaptıklarını yapın.

4.Asla Vazgeçmeyin

başarılı olmak

Bir hedefe ulaşmaya çalışırken vazgeçmek, bir seçenek olmamalıdır. Hedefinizi gerçekleştirmek için, ne gerekiyorsa yapmanız gerekir.

Disney bugün dünyanın her yerindeki ürün, film ve eğlence parkları sayesinde milyarlar kazanıyor ancak kurucu Walt Disney başlarda hayli zorlandı. Gazete editörü tarafından ‘hayal gücünden yoksun olduğu ve fikir üretemediği’ gerekçesiyle kovuldu. Bu olaydan sonra Disney ömrü çok uzun olmayan, iflas ve başarısızlıkla sonuçlanan şirketler kurdu. Buna rağmen Disney vazgeçmedi ve sonunda başarılı olmanın yolunu buldu. Brand Finance 2017 yılının “dünyada en değerli markalar” sıralamasında 34.5 milyon dolar değer ile 24. sırada.

Zamanınızı, hedefinize ulaşmak ve düşünüzü gerçekleştirmek için harcayın. Kendi kendinize şunu sorun: “Şu an yaptıklarım, amacıma ulaşmama yardımcı olacak mı?” Eğer yanıtınız “hayır” ise, yardımcı olacak birşey yapın

5.Bedelini Ödeyeceksiniz

Büyük bir eve, lüks bir arabaya ya da çok paraya sahip olmak güzeldir, ama asıl sorun, bunlara herkesin sahip olmak istemesidir. Başarılı insanlar, düşlerini gerçekleştirmek için nasıl bir bedel ödemeleri gerektiğini belirlerler; ardından da düşlerine ulaşırlar. Başarılı olmak için ne kadar çaba harcamaları gerektiğini umursamazlar.

Les Brown’ın sol kulağında bir nasır vardır. Neden mi? “Konuşma işine başlamaya karar verdiğimde, ne referansım vardı, ne de ünlüydüm. İnsanların bana güvenmelerini sağlamak için, telefonla binlerce kişiyi aramak zorunda kaldım.” Bugün bu nasır, birkaç milyon dolar değerinde!

 

6.Hayatı “İsteyerek” Yaşayın

başarılı olmak

Belki de başarılı insanları diğerlerinden ayıran en önemli özellik, yaşamlarını “isteyerek” yaşıyor olmalarıdır. Yaptıkları şeyin doğruluğuna inanıyorlar ve dünyaya bu amaçla gelmiş olduklarını hissediyorlar.

Bir amacınızın olmaması, az sayıda sorunun üstesinden gelebilmek için mümkün olduğunca az çaba harcamak demektir. Ama hedefiniz doğrultusunda yaşadığınızda, tek amacınız, görevinizi başarıyla yerine getirip getirmediğiniz olacaktır. Başarılı olmak için yaptığınız şeyi sevecek ve bunu belli edeceksiniz. Girişimciliğinizle insanlar sizinle iş yapmak isteyeceklerdir.

Yaşamınızın amacını nasıl belirlersiniz? Sizin için neyin önemli olduğuna karar verir ve işinizi bunun çerçevesinde yapılandırırsınız. Rowling bugün Harry Potter’dan sayesinde büyük bir üne ve servete sahip.Ancak bu kitaptan önce neredeyse beş kuruşsuz, depresyonda ve boşanmıştı; ayrıca bir yandan okuyor, bir yandan kitap yazıyor ve çocuğunu büyütüyordu. Rowling yardım parasıyla geçinen biriyken 5 yılda sürekli çalışması ve amacını unutmaması sayesinde dünyanın en zengin kadınlarından biri oldu.

7.İşinizi Geciktirmeyin

“Hayallerinizi Yaşayın” adlı kitabında, Les Brown, arkadaşı Marion’la yaptıkları bir telefon görüşmesine değiniyor. Ertesi gün arkadaşı ölmüştü. Cenazeden sonra, Marion’un ofisini boşaltmaya yardımcı olan Les Brown, arkadaşının yazmakta olduğu bir oyunun notlarına rastladı. Ne yazık ki oyun asla yayımlanamamıştı. Marion, oyunun sonunu bilen tek kişiydi.

Zamanımızın sonsuz olmadığını anımsayın. Başarılı insanlar bunun bilincindedirler, ama bunu olumsuz ya da sinir bozucu birşey gibi göreceklerine, bundan yararlanmaya çalışırlar. İstedikleri şeyin peşinden giderler, tutkuyla ve azimle düşlerini izlerler.

 

Kaynakça: Bütün Dünya

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın