Sizinle paylaşmak için

Sarılmak, ölüm döşeğindeki bir bebeğin hayatını nasıl kurtardı?

Sarılmak, ölüm döşeğindeki bir bebeğin hayatını nasıl kurtardı?

Sarılmak ve sevgiyle gelen bir hayata dönüşün hikayesi…

Prematüre İkizler

Heidi ve Paul Jackson çiftinin ikizleri Brielle ve Kyrie, 17 Ekim 1995 tarihinde doğdular. İkizler normal sürelerinden 12 hafta önce doğmuşlardı. Hastanelerde, bu gibi durumlarda, ikizler eğer prematüre doğmuş iseler, enfeksiyondan korunmak amacıyla kuvözlerde gözetim altına alınırlar.

Massachusetts’ de Worcester Sağlık Merkezi’ ndeki bu ikizlere de aynı yöntem uygulandı. İkizlerden daha gürbüz olanı Kyrie, 990 gram ağırlığındaydı. Sakince uyuyor ve hızla büyüyordu. Fakat Brielle 990 kardeşinin bu gelişimine ayak uyduramıyordu. Solunum güçlüğü çekiyor, ayrıca kalp yetmezliği ve kanındaki oksijen eksikliği nedeniyle kilo alamıyor ve gelişemiyordu.

Zor Günler

Brielle’ in durumu 12 Kasım günü daha da ciddileşti. Solunumu hızlandı, teni mavi gri arası bir görünüm aldı. Kalp atışları düzensizdi. Bütün bunlara ek olarak hıçkırık krizleriyle tüm vücudu devamlı sarsılıyordu. Tüm bunlar önemli bir gerginliğin belirtileriydiler.

Hastabakıcıları Gayle Kasparian, bebeği sağlığına kavuşturmak için elinden gelen hemen herşeyi denedi. Fakat Brielle, bu çabaların hiçbirine en ufak bir tepki göstermiyor, durumu giderek kötüleşiyor, kuşku verici bir tablo çiziyordu.

Gayle, sonunda bir arkadaşından duymuş olduğu çok özel bir yöntemi denemeye karar verdi. Bu yöntem Amerika’ da uygulanmamasına karşın, Avrupa’ nın kimi ülkelerinde başarıyla uygulanmaktaydı. Bu yöntemde prematüre ikizler, aynı kuvöz içinde yan yana yatırıyorlar ve aralarında bir çeşit iletişim sağlanıyordu. Sarılmak bu iletişimi sağlıyordu.

Bir umut doğuyor

 

sarılmak

 

Bu ilginç uygulama, alışılmamış basit bir yöntemdi ve denenmesi için başhemşire Susan Fitzback’ in kesinlikle onayı gerekiyordu. Oysa Susan Fitzback, tıbbi bir kongreye katılmak üzere başka bir eyalete gitmişti.

Durumun çaresizliği karşısında Gayle tüm sorumluluğu üstlendi ve bu ilginç yöntemi denemeye karar verdi.”Brielle’ i kardeşiyle aynı kuvöze koyarak onları yanyana yatıracağım.” dedi.”Bundan başka yapabileceğim hiçbir şey kalmadı artık.”

Anne baba Jackson’ lar bu öneriyi kabul etmek zorunda kaldılar. Gayle, küçük Brielle’ i yattığı kuvözden aldı ve ikizi Kyrie’ nin yattığı kuvöze, onun yanına yatırdı. İşte o anda beklenmedik bir olay oldu. Brielle, yıllardır ayrı kaldığı dostuyla karşılaşan bir kişi içtenliğiyle, ikizi Kyrie’ ye sarıldı ve kıpırdamadan öylece kaldı.

Bu beklenmedik olay, birkaç saat sonra beklenmedik bir mucizeye dönüştü. Brielle’nin sağlık belirtileri büyük bir hızla normale dönmeye başladı. Sarılmak ona çok iyi gelmişti. Bir süre sonra da Brielle’in sağlığı tümüyle düzeldi, o da hızla kilo almaya ve gelişmeye başladı. Başhemşire Susan Fitzback’ in katıldığı kongrede ele alınan bu konu da, büyük bir rastlantı olarak, buydu. Başhemşire Fitzback, kongredeki arkadaşlarına döndüğünde bu yöntemi, kendilerinin de denemeyi düşündüklerini söylüyordu.

 

Sarılmak ve iyileştiren etkisi

 

Başhemşire Fitzback sağlık merkezine döndüğünde, kendisini büyük bir sürprizin beklediğinden habersizdi. Ona, prematüre ikizlere uygulanan alışılmadık yöntemin denendiği ve olağanüstü bir sonuç alındığı söylendiği zaman Fitzback, ”Harika birşey bu! Olağanüstü bir başarı!” diye haykırarak sevincini dile getirdi.

Heidi ve Paul Jackson çifti evlerine döndüklerinde mutlulukta adeta uçuyorlardı. Sevgili yavruları sonunda sağlığına kavuşmuştu. O günden sonra bu yöntem Amerika’ da da uygulanmaya başladı. Şimdi Amerika’ nın birçok evinde, birçok prematüre ikiz, birbirlerine olan sevginin yardımıyla yeniden yaşama kavuşmanın mutluluğunu sürüyor.

 

sarılmak

 

Şimdi ikizler 22 yaşında ve üniversiten mezun olacaklar. Brielle ve Kyrie doğal olarak hala birbirlerine çok yakınlar. İkizlerden biri üzgün olduğunda hala diğeri ona sarılarak iyileştiriyor.

 

sarılmak

Siz de buna benzer hikayelere tanık olduysanız, bizimle paylaşacağınız hikayeleri yayımlamaktan mutluluk duyarız.

 

Kaynakça: Nancy Sheehan-Selection

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın