Sizinle paylaşmak için

Ambalajdaki toz yerine gerçek bitki çayı içmenin yolları

Ambalajdaki toz yerine gerçek bitki çayı içmenin yolları

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların arttığı bugünlerde, iyileşmek ya da hastalanmamak için daha çok bitki çayı içmeye başladık. Ülkemiz bitkileri açısından, dünyada en zengin ülkelerin başında geliyor. Türkiye’nin coğrafi sınırları içinde 12.000’ e yakın bitki türü yetişiyor. Bitkisel zenginlik bu kadar fazlayken, soğuk kış aylarında vücut direncimizi artıracak bu şifalı çaylar da daha fazla tüketiliyor.

 

Hastalıklara iyi gelen bitkilerdeki şifa

 

bitki çayı

 

Ben bu yıl geleneksel siyah çaydan biraz daha uzaklaşarak şifalı bitkilerle yapılan çaylara yöneldim. Doğal yöntemlerle kendim ıhlamur, adaçayı, nane gibi birkaç bitkiyi kuruttum. Kokusuna bayıldığım yaseminin çiçeklerini de kurutarak bu karışımlara ekleyince, hem şifalı hem de aromatik çaylar elde ettim.

Geçenlerde bilinen bir markanın elime geçen bardak poşetini yanlışlıkla yırtınca ambalajlı çayların içinde bitki çayı yerine gerçekte ne var onu da görmüş oldum. Yırtılan poşetten dökülen kurutulmuş bitki değil, Nasreddin Hoca fıkrası misali tavşanın suyunun suyu, kısaca toz.

Siz de toz çayları içmek yerine ulaşabileceğiniz birkaç bitkiyi kurutarak sağlıklı çaylar içebilirsiniz.

 

1.Bitkileri taze toplayın

 

bitki çayı

 

Çayı yaparken çiçekleri kullanacaksanız bunun için çiçekleri, çiçekler tamamen açmadan önce ya da tomurcukken toplayıp kurutun. Yapraklardan çay yapacaksanız çiçek açtıkları dönemde bitkilerin yapraklarını toplayıp kurutun. Meyveleri ise olgunlaştıkları devrede toplayıp kurutmanız gerekiyor.

Yasemin çiçeğini yazın açtığında toplayın ve çiçekleri sererek kurutun. Çayınıza attığınız bir tutam yasemin harika bir aroma veriyor.

 

2.Temiz bitkileri toplayın

 

bitki çayı

 

Yalnızca temiz olan ve böceklereden arınmış olan bitkileri toplayın. Özellikle güzel ve güneşli günlerde çiçekler kuruyken, yani üzerlerinde çiy yokken toplamaya dikkat edin.

Kimyasal maddelerle ilaçlanmış topraklardan, tarlalardan, çayırlardan bitki toplamak yarar yerine zarar verir. Yine kirli kıyılar ve tren yolu kenarları, sanayi bölgelerinin çevreleri bitki toplamak için elverişsiz yerlerdir. Bitkileri toplarken doğaya saygılı olmalı ve köklerini sökmemeye dikkat etmeliyiz.

 

3.Çiçekleri ve yaprakları ezmeyin

Çiçekleri ve yaprakları toplarken bitkileri ezmeyin ve topladığınız bitkileri naylon poşetlere veya cebinize koymayın.

Bu durumda bitkiler terlemeye başlar ve kurutulurken kararırlar.

4.Bitkileri hava alan yerlerde kurutun

 

bitki çayı

 

Şifalı bitkilerin kurutulması, içerdikleri etkin maddelerin değişime uğramasını veya yok olmasını önler.

Bitkileri kurutmadan önce yıkamayın ve doğramayın. Topladığınız bitkileri temiz bir örtü ya da bir kağıt üzerine yayarak, gölgede ama hava alan sıcak odalarda, olabildiğince çabuk kurutun. Tümüyle kurutulmuş bitkiler kış için saklanabilirler.

5.Cam kavanozda saklayın

 

bitki çayı

 

Saklamak için plastik torbalar ya da teneke kutular değil cam kavanozu tercih edin. Saklarken mutlaka gün ışığından koruyun.

Sakladığınız bitkilerin bulunduğu ortamdaki oksijeni en aza indirmek için saklama kabını içinde boşluk kalmayacak şekilde ağzına kadar doldurun ve içinden kullandıkça daha küçük kaplara aktarın.

 

6.Kullanacağınız kadar hazırlayın

Kendinize ancak bir kış dönemi için kurutulmuş ot hazırlayın.Çünkü bunlar zanmanla şifa verme özelliklerini yitirirler. Doğa bize her yıl taze malzeme hazırlar. Bu yüzden stoklamak yerine taze toplayarak kurutmak daha yararlıdır.

7.Sıcak demleme ile bitki çayı hazırlama

Kuruttuğumuz otları çay gibi kaynatmadan, sıcak suyun içinde 5 dakika bekletmemiz yeterli olur. Mesela öksürük, astım-bronşit, mide rahatsızlıklarına iyi gelen ıhlamur sıcak demlenir. Yine halsizlik, öksürük için faydalı ve doğal bir antibiyotik olan adaçayı demlenerek içilir. Mide yanması ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen nane ve kekik de demlenerek içilen bitkilerdir.

8.Soğuk demleme ile bitki çayı hazırlama

 

bitki çayı

 

Soğuk demleme de şifalı bitkilerin tedavi edici olarak kullanma yöntemlerinden biridir. Kimi bitkiler sıcaklık etkisi ile tedavi edici özelliklerini yitireceklerinden kaynatılmamalıdır. Bu bitkilerden çay, soğuk demleme ile elde edilir.

Her bitki için ayrı ayrı belirlenmiş olan miktarlar, soğuk suda, genellikle geceleri 8-12 saat bekletilir. Sonra içilebilir sıcaklığa gelinceye dek ısıtılır ve içilir. İltihap sökücüdür. Yorgunluk, ayak şişmesi, bademcik için faydalı olan ebegümeci bu bitkilerdendir.

Ancak, şifalı bitkilerden yararlanmanın en iyi yolu soğuk ve sıcak demin karışımıdır. Bitkiler gereken miktarda, suyun yarısına gece yatırılır, sabah süzülür. Süzülen bitkilerin üzerine suyun diğer yarısı sıcak olarak dökülür ve tekrar süzülür.Böylelikle, sıcak ve soğuk yöntemle elde edilen çay karıştırılır. Bu yöntemle, hem soğuk suda hem de sıcak suda çözülen şifalı maddeler elde edilmiş olur.

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın