Sizinle paylaşmak için

Sömestr tatilinde çocuklarla yapabileceğiniz 11 aktivite

Sömestr tatilinde çocuklarla yapabileceğiniz 11 aktivite

Sömestr tatili

Sömestr tatili geliyor. Tatili çocuklarımız ve kendimiz için en güzel şekilde değerlendirmeyi istiyoruz. Tuna küçükken sömestr tatili demek benim için de yıllık iznimden alacağım bir hafta demekti. Bu nedenle Tuna ile beraber vakit geçirmeyi iple çeker, hemen planlar yapmaya başlardım. İzmir’deki ılıman iklimin de etkisiyle listemde dışarıda yapılacak aktiviteler mutlaka olurdu.

Eğer çocuğunuz ilköğretim çağındaysa sömestr tatilinde okuldan ödev verebiliyorlar. Ben tatilde mümkün olduğu kadar derslerden uzak, ama öğrenme sürecinden uzak olmayan aktiviteler yapılması taraftarıyım. Tatilde derslere ara verelim, çocuklara biraz izin verelim soluklansınlar. Ve yine vazgeçemedikleri elektronik aletleri biraz da olsa onların uzağında tutmaya çalışalım. “Anne sıkıldım!” demeyecekleri güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

1.Legolarla oynayın

 

Sömestr

 

Legolar hayatımızdaki kurtarıcılarımız. Legoları beraber oynayarak ikiniz de yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Beraber oynamaya vakit bulamadığınızda da legoları onu en az 1 saat oyalayacaktır. Kendi fikirlerini ortaya koymasını teşvik edin. Kararsız kaldığında ona “Senin süslediğin bir yılbaşı ağacını çerçeveletip odana asarsak eminim harika duracaktır “ gibi önerilerde bulunabilirsiniz.

 

Sömestr

 

Ya da legodan yapacağı ve içine bilye koyarak hareket ettirmeye çalışacağı bir labirent de onun için geliştirici bir olacaktır.

 

2.“Kendin Yap” kutusuyla yaratın

 

sömestr

 

Birçoğumuzun evinde okul projesi için alınmış ve projeden arta kalmış içinde yapıştırıcı, sim, kurdele, şönil, hareketli oyuncak göz, ponpon gibi malzemelerin bulunduğu bir kutu vardır. Bir çeşit “Kendin Yap” kutusu. Alalım “Kendin Yap” kutumuzu önümüze ve onların ilgi alanlarına göre ne olursa yapmaya başlayalım.

 

3.Hikaye uydurun

 

Sömestr

 

Tuna canavar hikayelerine bayılırdı. İlk cümleyi kurarak bir hikaye başlatabilir, cümlenin bir yerinde vereceğiniz boşluğu doldurmasını isteyebilirsiniz. Sonra o bir cümle söylesin ve bir kelimelik boşluk bıraksın, boşluğu siz doldurun. Mesela “Zogi ile Prens tam savaşmak üzereyken Prenses İnci gelir ve onları ________.”

Hayal gücünüzü istediğiniz gibi kullanabilir, komik komik kelimeler bulabilirsiniz. Sömestr tatilinde bu oyun, sizin beraber gülerek epey eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak.

 

4.Dinozor yapın

 

sömestr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuvalet ve havlu kağıtlarının rulolarından dinazor yapın. Hazırda boş rulonuz yoksa biriktirmeye başlayın, çünkü sonunda oluşturacağınız sanat eserine siz de şaşıracaksınız.

5.Fotoğraflardan kolaj çalışması poster yapın

 

Sömestr

 

Eski fotoğraflarını ya da dijital ortamda beraber seçeceğiniz fotoğrafları çıktıdan alın. İhtiyacınız olan diğer şeyler renkli bir karton, yapıştırıcı ve makas. Makas kullanmak için henüz küçükse siz onun yerine kesebilirsiniz. Onunla beraber dilediğiniz gibi yapıştırın. Mesela ağaç ya da yıldız şeklinde bir şekil yapabilirsiniz.

6.Çoraptan kukla yapın

 

Sömestr

 

Çoraplarınıza yapıştıracağınız hareketli gözlerle çoraplar süper sevimli bir kuklaya dönüşüyor. Kuklayla oynarken onu eğlendirecek şeyler söyleyin. Mesela ben yeğenim Ceren’ le kukladan köpek oyunu oynarken, Ceren bir mandalina bahçesine girmeye çalışıyor. Bekçi köpeği de mandalina bahçesini koruyor ve Ceren’i içeri sokmamaya çalışıyor. Ve eğlence başlıyor…

7.Eski çarşafınıza çizim yapın

 

sömestr

 

Eski çarşafları bazen ne yapacağımızı bilemeyiz. Birkaç ay önce bir çarşafımın erimiş olduğunu gördüm ve onu küçük parçalara ayırarak toz bezi yaptım. Ama siz temizlik yerine eski çarşaf ya da masa örtünüzü daha hayırlı bir iş için kullanabilir ve bu sömestr tatilinde çocuğunuzun iyi vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece bir kaç renk marker kalem.

Kalemleri alın ve çarşafı yemek masasını üzerine koyduktan sonra yolları,köprüleri, otoparkı, hatta bisiklet yolunu çizebilirsiniz. Amacımız çocuklarla beraber bir şehir oluşturmak. Yolu çizdikten sonra evdeki oyuncak arabalarla o yollardan geçme, trafik polisinin durdurması ve ehliyet ruhsat kontrol, yolun arkasına lego bloklarla apartman, okul, park yapma gibi oyunlar oynayabiliriz. Çocuğunuz nasıl bir şehir oluşturduğunu görmek sizi çok sevindirecek.

 

8.Deyim kartlarıyla oynayın

 

Sömestr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günlük hayatımda ne yazık ki deyimleri fazla kullandığımı söyleyemem. Bazen eş dost bir araya geldiğimizde içlerinden biri, cümlenin arasına bir deyim sıkıştırır ve inanılmaz etkili olur. Deyimler galiba küçük yaşta öğrenilirse daha kalıcı oluyor.

İşte Redhouse deyim kartları tam da bunu amaçlayarak, çocuklara deyimleri eğlenceli görsellerle öğretmeyi başarıyor. Bu kartlarla çocuğunuzla oynamaya, basit deyimleri seçerek, küçük yaştan itibaren  başlayabilirsiniz. 4. Sınıftan itibaren deyimleri okulda da işleyecekleri için kaynak niteliğini de taşıyor.

 

9.Hareketli oyunlar oynayın

 

Nuh’ un Gemisi

Bu oyunu birkaç arkadaşıyla beraber ya da daha geniş aile bir araya geldiğinizde oynayabilirsiniz, çünkü grupla oynanan bir oyun. Oyunda herkese gizlice bir hayvan adı takılıyor. Ama aynı hayvanın adı biri kız, öbürü oğlan olmak üzere iki oyuncuya birden verilir. Oyuncular adını taşıdıkları hayvanın sesini taklit ederek (hırlama, havlama, ötme, tıslama gibi) eşlerini buluyorlar. Oyunun sonunda eşini bulamayanlar önceden saptanan bir cezayı yerine getirir.

 

Sıcak & Soğuk

Oyun oynayacağınız bir eşya bulun. Bu küçük bir oyuncak, bir kitap, bir kalem olabilir. Sırayla ebe olun. Çocuğunuz ebeyken siz eşyayı bir yere saklayın. Sonra gözlerini açsın. Yürümeye başlasın. Eşyanın bulunduğu yere yaklaşınca “sıcak”; uzaklaşınca “soğuk” deyin. Bunu konuşarak değil, sıcak gelmiş ya da soğuk gelmiş gibi yaparak oynayınca da eğlenceli oluyor.

Saklambaç

Saklambaç her ne kadar büyük yerlerde güzel olsa da evde de saklanacak birçok yer var.Ve çocuklar saklambaç oynamayı çok seviyor. Siz de çocukluğunuza dönün ve evde içine girebileceğiniz yerler aramaya başlayın.

 

10. Müzeleri gezin

 

Rahmi Koç Müzesi

 

Rahmi Koç Müzesi Zeytinyağı fabrikası Marshall Seyyar Buhar Makinası

 

İstanbul’ da yaşıyorsanız ya da tatil planınızda İstanbul bir gününüzü mutlaka Rahmi Koç Müzesi ne ayırın. Müzeye adım attıktan sonra burasının dolu dolu bir günü hak ettiğini göreceksiniz. Türkiye’ de böyle güzel, kaliteli ve dolu dolu bir müzenin olduğunu görmek harika.

İçinde yok yok. 19. yy bebek arabaları, İngiltere yapımı ilk bisiklet örneği , Sultan Abdülaziz’ in vagonu, klasik otomobiller, Cadillaclar , Chevroletler, Harley Davidsonlar, denizaltı, Fenerbahçe Vapuru, Sadun Boro’nun yelkenlisi Kısmet, sandallar, filikalar, gemiler, minyatür evler ve oyuncaklar, artık var olmayan o güzelim Boğaz iskelelerinin maketleri, zeytinyağı üretim tesisi, para basım makinaları…Üst katta çocuklar için bir hayli eğlenceli olan bölümde baloncuk yapma aktivitesi, heykel, biyoloji, boyama atölyeleri ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

İzmir Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak müzesi

 

Sömestr

 

Sömestr tatilinde İzmir’ deyseniz Konak Varyant’ ta bulunan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ ni gezebilirsiniz. İki katlı minik müzenin alt katında gerçek saçlı bebek koleksiyonu, bebek evleri, meşhur Lehman teneke oyuncakları var. Üst katında ise Cumartesi günleri Karagöz – Hacivat Atölyesi ve Gösterisi yapılıyor.

Bugün “Pijamaskelileri izledin mi?” diye sorsak, izlememiş çocuğa neredeyse rastlamazken, Karagöz ve Hacivat’ı gösterisini izleyen çocuk bulmakta zorlanırız. Bu değerlerin unutulmamasını sağlayarak çok öneml bir iş yapıyor.

Key museum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özgörkey ailesi Key Museum ile İzmir’ de hasret kaldığımız dolu dolu bir müze yaratmışlar. 130 otomobil ve 40 motorsikletin olduğu müzede benzin istasyonu, otomobil maskotları, marka otomobillerin küçük modelleri, hatta otomobil markalarının modacılarla yaptığı işbirliği sonucu dokunan eşarplar var.

Tüm parçalar çok güzel, çok bakımlı, boyaları adeta ışık saçıyor. Reha’nın kuzeniyle gezdiğimizde çocuklar Tuna ve Cansu, ikisi de burayı çok beğendi. Kafe bölümünde oturarak çay, kahve içebilirsiniz. Çocuklara yönelik yiyeceklerle menülerini geliştirirlerse kafesinde daha uzun zaman geçirilebilir.

 

11. Açık havadaki yerlere gidin

 

İzmir Doğal Yaşam Parkı

 

Sömestr

 

İzmir Sasalı’ daki Doğal Yaşam Parkı çocuğunuzun temiz hava alması ve doğal ortamda yaşayan hayvanları görmesi, onları tanıması için güzel bir fırsat. Hayvanların özgürce dolaşabildiği bir alan yaratılmış .Çocukluğumda gezdiğimiz Fuar’ daki hayvanat bahçesini hatırlıyorum da, Sasalı eksikleri olmasına rağmen çok güzel.

Fuar Lunapark

Burası bizim Tuna’nın küçüklüğünden bu yana gittiğimiz bir lunapark. Özel günlerin haricinde (23 Nisan, bayramlar vb) giderseniz çocuklara ayrılan bölümde oldukça iyi vakit geçirebilirsiniz.

İzmir Sanat Kafe

 

sömestr

 

Çocukların arkadaşlarıyla futbol, saklambaç gibi oyunlar oynayabileceği Fuar’ da yeşillikler ve ağaçlarla çevrili güzel bir kafe. Sizin de kahve, çay içip birşeyler okuyabileceğiniz ya da arkadaşlarının anneleriyle sohbet edebileceğiniz keyifli bir yer.

 Vialand

 

Vialand maceraperest nefeskesen

 

Geçtiğimiz yıl sömestr tailinde İstanbul’ da gittiğimiz Vialand’da hava koşulları nedeniyle Nefeskesen (Roller coaster) ve Adalet Kulesi çalışmaması bizde hayal kırıklığı yaratmıştı. Bir sürprizle karşılaşmamak için önceden hangi oyuncakların çalıştığını öğrenerek gidin.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın