Sizinle paylaşmak için

Hamilelikte fazla kilo almamanın 9 yolu

Hamilelikte fazla kilo almamanın 9 yolu

Hamilelikte fazla kiloların zararları

Sağlıklı beslenmek, kontrollü kilo almak ve hamilelik boyunca yapacağınız düzenli fiziksel aktiviteler, sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Aslında, hamileliğinizde sağlıklı olmanız çocuğunuzun doğumundan sonraki yıllarda da önem taşır. Mesela bu, çocuğunuzun ileriki yaşlarında obezite ve diabete yakalanma riskini önler.

Eğer fazla kiloluysanız ve hamile kalmak istiyorsanız

Eğer ideal kilodaysanız ve sağlık durumunuz iyise bu, hamile kalma şansınızı artırır. Eğer fazla kilonuz varsa, hamile kalmadan önce kilo seviyenizi normale getirmeye çalışın.

“Benim için kilo vermek çok zor” diye düşündüğünüzü biliyorum. Ancak az kilo kaybının bile size çok faydası dokunacak. Eğer toplam ağırlığınızı %5-%10’ u kadar kilo verirseniz (eğer 100 kg iseniz 5-10 kilo ) daha sağlıklı bir hamileliğe başlamış olursunuz. Mesela kan basıncınız normale döner, kanınızdaki şeker ve kolesterol oranı daha düşük seviyeye iner.

Eğer hamile kaldığınızda fazla kiloluysanız

Eskiden hamileysen “iki kişi için yemelisin” düşüncesi normal kabul ediliyordu. Ama artık fazla kilolu kadınların da hamileliklerinde güvenli bir şekilde daha az kilo alabileceklerini biliyoruz. Bununla ilgili mutlaka doktorunuzla konuşun, size almanız gereken kilo hakkında bilgi verecektir.

Hamileyken tabi ki vücuduzda değişimler olacak. Bu dönemde ne yediğinize dikkat etmeniz, ne kadar kilo aldığınız, ne kadar hareketli ve aktif olduğunuz, sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Hamilelikte fazla kilo almamanın yolları

1.Sağlıklı gıdalara odaklanın

Hamilelik

Hamileliğinizde yememeniz gereken gıdalara odaklanmak yerine, yemeniz gereken sağlıklı gıdalara odaklanın. Bunlar :

  • Bolca sebze, meyve, tam tahıllı ekmek, birçok vitamin içinde bulunduran diğer tahıl ürünleri, mineraller, lifli besinler
  • Kalsiyum, protein ve iyot için az yağlı şarküteri ürünleri
  • Demir ve protein için kırmızı et, omega 3, yağ asidi ve uskumru, sardalya gibi yağlı balıklar

Eğer sağlıklı gıdalar yiyorsanız, zararalı gıdaları yediğiniz zamana kıyasla daha az acıkırsınız.

2. Hamilelik döneminde sık ama az yiyin

Hamilelik

Küçük öğünler kilonuzu kontrol altına almanızı sağlarken aynı zamanda hamilelikte yaşanabileceğiniz halsizlikleri ve reflüyü önler.

Düzenli aralıklarla küçük öğünler yemek metabolizmanızı hızlandıracak ve acıkarak şeker ve yağı çok tüketmenize engel olacak.Burada önemli olan öğün atlamamak, öğün atlamakla kilonuzu kontrol altına alamazsınız.

3.Bol su için

Hamilelik

Su sağlık için en önemli öğelerin başında gelir. Beslenmemizin vazgeçilmez bir parçası olan suya hamileyken vücudun daha fazla ihtiyacı var. Günde en az 6-8 bardak su içmeyi hedefleyin.

Tam yağlı süt, gazlı ve gazsız meyve suları fazla tüketildiğinde kilo almanızı kolaylaştırır. Mesela yarım kilo sütün kalorisi 5 dilim ekmeğin kalorisine eşittir.

4.“Dikkat, aşeriyorum”

Hamilelik

Hamilelikte aşerme kişiye göre değişiyor. Hamilelikte bazı inanışları da test etmiş oluyoruz. Mesela ülkemizde cinsiyeti belirleyen söz olan “Ye ekşiyi doğur Ayşe’  yi” bende tam tersi bir etki yarattı. Birkaç kere bir  kavanoz biber turşusu yediğimi hatırlıyorum. Tatlı hiç canım çekmedi desem yeridir. Annemin yaptığı enginar yemeğinden de 3 tabak yemişliğim vardır.

Siz özellikle çikolata, tatlı, pasta gibi yüksek kalorili gıdalara aşeriyorsanız, bunları küçük porsiyonlar halinde yiyin. Mesela 80 gr çikolatanın hepsini yemek yerine dörtte birini yedikten sonra bırakın. Ya da, markete gittiğinizde çikolata reyonundan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın.

5.Yemeklerinizi önceden hazırlayın

Hamilelik

Haftalık yemek menüsü hazırlamanız, size hem marketten gıda alışverişinizi hem de yemeğinizi yaparken kolaylık sağlar. Buzdolabınızda meyve, salata malzemeleri gibi besinler bulunduğunda bunları kullanarak sağlıklı beslenebilirsiniz. Salatanın üzerine bir parça peynir koyduğunuzda bu hem sağlıklı, hem besleyici hem de az kalorili bir yiyecek olur. Yanında bir parça ızgara eti bir dilim buğday ekmeğiyle yediğinizde bu sizi epey tok tutar.

Yemekleri önceden planlamak ve hazırlamak sağlıklı gıda tercihi yapmanızı sağlar. Canınız tatlı, börek gibi fazla kalorili gıdalar çektiğinde önceden hazırladığınız bu sağlıklı yemekler sizi kurtarır.

6.Kendinizi sadece yemekle ödüllendirmeyin

Hamilelik

Hamilelik güzel olduğu kadar zor bir dönem. Kendinizi arada mutlaka ödüllendirin. Yalnız bu ödülün yemeğin dışında birşey olmasına dikkat edin. Mesela bir komedi filmi izlemek, masaj yaptırmak, kuaföre gitmek ya da hafta sonu yakın bir yerde kısa tatil.

7.Hareket edin 

 

Hamilelik

Eğer sağlık probleminiz yoksa ya da doktorunuz aksini söylemiyorsa her gün yapacağınız yarım saatlik egzersizin size çok faydası olacak.

Hamile kalmadan önce spor yapmadıysanız, bu sizin için engel değil. Doktorunuz onaylıyorsa yürüyüş ya da imkanınız varsa yüzme gibi sporları yapmaya başlayabilirsiniz. Sizi zorlarsa 30 dakikalık yürüyüşü bölebilir, günde 2 defa 15 dakikalık yürüyüş yapabilirsiniz.

Günlük rutininize aşağıdakileri yaparak daha fazla hareket ekleyebilirsiniz

  • Bir yere giderken, ineceğiniz duraktan 1 durak önce inin ve yürüyün. Ya da apartmanda alçak katta oturuyorsanız merdivenle çıkın.
  • Evinize yakın bir yerde alışveriş yapacaksanız, giderken, herhangi bir ulaşım aracını değil yürüyüşü tercih edin.
  • Arkadaş buluşmalarınızda fiziksel aktiviye içeren şeyler yapın.

 8.Kendinize hedefler belirleyin

Hamilelik

Spesifik olmanın faydasını göreceğiniz birçok yer var. Mesela “Ben bu hafta her gün öğlen yemeğin yanında salata yiyeceğim, akşam yemeğinde ekmek yemeyeceğim” diyerek kendinize hedef belirleyebilirsiniz. Ölçülebilir bir hedef koyduğunuzda hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı anlamanız kolay olur.

9.Destek alın

Hamilelik

Hamilelik döneminide, kadın doğum doktorunuz , bağlı bulunduğunuz yerin sağlık ocağındaki aile hekiminiz ya da hastane aile hekimliği obezite poliklinikleri sizin daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları elde etmenize yardımcı olabilirler. Kilo kontrolünü doktorunuzla yapmanızı yararlı olur.

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.


Related Posts

Zayıflamak için az kalori almanın yolları

Zayıflamak için az kalori almanın yolları

38 yaşındaki Aslı’nin yaşamının değişmesi, kalori sayacı uygulamasını akıllı telefonuna yüklemesiyle başladı. Az önce ettiği kahvaltısı sırasında aldığı kalorileri hesaplayınca, Aslı’nin şaşkınlıktan dili tutulmuştu. “Tereyağlı 3 ıspanaklı gözleme, 3 bardak şekerli çay , neredeyse bin kalori ediyordu!”Aslı ’nın canı çok sıkılmıştı ve zayıflamak için hemen […]

Hamilelikte ne yemeliyim?

Hamilelikte ne yemeliyim?

Hamilelikte ne yemeliyim? Birçok anne adayının, hele ilk hamileliklerinde bu konuda kafaları karışıktır. Bir yandan bebeklerinin sağlıklı olması için çabalarlarken, bir yandan da fazla kilo almak konusunda endişelenirler.   Hamilelikte ne yemeliyim ki kilo almayayım?   Anne adayları beslenmelerinde bu 8 konuya odaklanırlarsa normalden fazla […]Bir Cevap Yazın