Sizinle paylaşmak için

Ünlü işadamlarının hayatlarını kim değiştirdi?

Ünlü işadamlarının hayatlarını kim değiştirdi?

İş adamları, hayatlarını değiştiren, kendilerini etkileyen kişileri anlattı…

Hüsnü Özyeğin

“Patronum, patron yaptı”

Ünlü iş adamları, hayatlarını değiştiren, kendilerinin etkileyen kişileri anlattı.“Beni iş hayatına yönlendiren insan işime son veren....

Robert Kolej Anderson Hall 42 nolu yatakhane arkadaşım Mehmet Emin Karamehmet’e iki defa teşekkür ediyorum. Birinci teşekkürüm beni 29 yaşında bankacılığın B’sini bilmezken Pamukbank’a yönetim kurulu üyesi, 32 yaşında genel müdür olarak atadı.

Mehmet Emin’e bir başka davranışı nedeniyle ikinci kez teşekkür etmek istiyorum. 1983’te yılda 100 milyon dolardan fazla zarar eden bir banka olan Yapı ve Kredi’yi 1987 yılında 70 milyon dolar kar eden bir banka haline getirince, kendisinden Yapı Kredi’nin yüzde 1 hissesini istedim. Yarısını bana bağışlamasını, yarısını kendim alacağımı söyledim. Beni diğer Çukurova yöneticilerinden ayıramayacağını ve hisse veremeyeceğini söylediği için tekrar teşekkür ediyorum. Zira o anda kendi bankamı kurmaya karar verdim.”

 

İbrahim Çeçen, Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı

“Beni iş hayatına yönlendiren insan, işime son veren vali oldu”

Ünlü iş adamları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ailem dışında benim hayatımı etkileyen insanların başında bir vali yer alır. Daha memuriyet hayatımın ilk döneminde işime son veren bu vali, bütün hayatımın akışını değiştirdi, beni farklı bir yöne itti.

O dönem 26 yaşındaydım, mühendis olarak devlette çalışıyordum. Dönemin Bitlis Valisi ideolojik olarak ters düştüğü Milli Eğitim müdürünü görevden almak isteyince beni ispiyonculuk yapmaya zorladı. Bu benim için kabul edilecek bir şey değildi. Karşı çıktım, yapamayacağımı belirttim. Ben de valiye, “Sayın valim madem öyle, mülkiye müfettişlerini çağırın da bu konuyu araştırsınlar “ dedim. Tabi bunu söylerken memuriyetimin son bulacağını da düşünmemiştim.

Bu olay sonrasında açığa alındım. İşimi çok seviyordum. Yaşadıklarım benim için tam anlamıyla bir yıkım olmuştu. Bütün hayallerimin elimden gittiğini hissediyordum. İki yıl çalıştığım memurlukta nerede hata yaptığımı anlamamıştım. Devlete gerçekten sadakatla hizmet veriyordum. Kariyerimi de devlete hizmet etmek ve politika üzerine kurmuştum. Ama memuriyet kariyerim kısa sürdü. Şimdi o vali muhtemelen rahmetli olmuştur.Ama şu bir gerçek ki hayatımın yönünü değiştirdi.Çünkü beni açığa almasaydı, bugün herhalde iyi bir bürokrat olmak, belki de bir siyasetçi olmak gibi bir hedefim olurdu. Beni iş hayatına yönlendiren insan, işime son veren vali oldu. Dolayısıyla ona teşekkür etmek istiyorum.”

Akın Öngör, Garanti Bankası eski

CEO’ su, Selendi Şarapları kurucusu

“Aradığım ışığı Ayhan Şahenk’ ten aldım”

Ünlü iş adamları

Bir gün Garanti Bankası’ nın o dönemki genel müdürü İbrahim Betil’ den gelen telefon onun Ayhan Şahenk’ i tanımasını sağlayacaktı. Telefondaki İbrahim Betil, “Beyefendi sizinle görüşmek istiyor” diyordu. Hemen aklından olumsuz düşünceler geçti.” O zamanlar bankada ‘beyefendi’ diye hitap edilen kimse yok. Beni birileri işletiyor diye düşündüm ama risk almadı ve telefonda, ‘peki, hazırım’ dedim”.

Telefondaki ses, “Ben Ayhan Şahenk, nasılsınız ?” diye söze başlayınca, Akın Öngör heyecanla, “İyiyim efendim, siz nasılsınız? karşılığını vermişti. Ardından Ayhan Şahenk kendisini şaşırtan bir davette bulunmuştu:

“Ben sizinle bir kahvaltı yapmak istiyorum. Ancak baş başa ve kimse bilmesin lütfen. Ne zaman müsaitsiniz?”

Hemen ertesi gün için randevu tespit edilmiş ve Hilton’ da kahvaltı için anlaşılmıştı. Akın Öngör o kahvaltıyı hiç unutmayacaktı:

“Ayhan Bey’ i ilk defa yüzyüze görüyordum. Genel konuları konuştuk ve beni incelediğini fark ettim.Sonra sekiz kahvaltı daha yaptık. Bana son kahvaltılardan birinde ‘Sizi genel müdür yapmayı düşünüyorum, yaparsam bankada ne yapacağını bir kağıda el yazısıyla yazıp verin’ dedi.

“Sizi, genel müdür yapıyorum”

Akın Öngör, Ayhan Bey’in istediklerini yazıp vermişti. Randevu bir sonraki kahvaltıydı. Kahvaltıda Ayhan Şahenk “ Ben inceledim, programınızla mutabıkım ve sizi genel müdür yapmaya karar verdim” dedi.

 

Süreyya Ciliv, Turkcell eski CEO’ su

“En çok babamdan etkilendim”

 

Ünlü iş adamları

Süreyya Ciliv, babasından dinlediği o yılları hiç aklından çıkarmıyor: “Her şeyi satıp İzmir’e gelmiş. İzmir’de iş kurmuş, bir süre sonra da kardeşine kefil olmuş ve kardeşinin işleri bozulunca da bütün servetini kaybetmiş.

O yüzden ticareti bırakıp, sıfırdan başlayıp Osmanlı Bankası’na veznedar olarak girmiş.

“Ona milyonlarca teşekkür ediyorum, çünkü” diye söze başlayan Süreyya Ciliv, gerekçelerini de şöyle sıralıyor:

Babamın bize öğrettiği şeylerin başında dürüstlük vardı. Kendisi de kısa yolu seçmedi.

Onu gelecek hakkında hep pozitif ve iyimser gördüm.

Gösterişe önem vermez, zenginliğin getirebileceği şımarıklığa da hiçbir zaman izin vermezdi. Bizi bu konuda hep uyardı.

Beni yurtdışına gitmeye hep çok teşvik etti. “Yurtdışında daha yeni teknolojileri öğren, Türkiye’ye gel” derdi.

 

 

Kaynak: Teşekkürü Bir Borç Bilirim, M.Rauf Ateş

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın