Sizinle paylaşmak için

GÖRMEK İSTEYECEĞİNİZ TEK RENKLİ 6 ŞEHİR

GÖRMEK İSTEYECEĞİNİZ TEK RENKLİ 6 ŞEHİR

Dünyada görülmeye değer bazı şehirler var rengarenk, ama bazıları var ki tek renk. İnsanların yüzyıllardır hikayelerle renk verdikleri dünyanın tek renkli şehirleri benzersiz görüntülerle sizi harika bir maceraya davet ediyor.

1.Mavi şehir Şafşavan, Fas

Fas’ ın meşhur mavi şehri, namı diğer Fas’ ın mavi incisi Şafşavan’ ı Pinterest ya da Instagram’ da görmüş olabilirsiniz. Gerçekten de şehir resimlerdeki kadar mavi mi? Yoksa birkaç cadde ya da sokaktaki evler mi böyle?

dünyanin-tek-renkli-Şehirleri mavi şehir Şafşavan Fas

Şafşavan kenti 1471 yılında İspanya’ dan firar eden Yahudiler ve Morolar tarafından Rif dağlarında  kurulmuş. Kent, adını, kurulduğu Rif dağlarının şeklinin keçiboynuzuna benzemesinden alıyor.

Şafşavan’ ın neden mavi olduğuna gelince bu konuda 3 rivayet var. Bunlardan birincisi Yahudilerin bir geleneği ile ilgili. Tevrat’a göre, İsrailoğullarının ibadet kıyafetlerinin dört köşesinden sarkması gereken püsküllerin tekhelet rengi iplerle burulması gerekiyormuş.Bu rengi bulamayan Yahudiler mavi beyaz arası bu tonu “hilazon” isimli denizde yaşayan kabukludan elde etmeyi başarmışlar. Ve kendi kıyafetleriyle beraber tüm şehri mavi-beyaz arasındaki tonlara boyamışlar.

Şehrin maviye boyalı olmasındaki ikinci rivayet bu rengin, kötü ruhları kaçırdığına olan inanış.

dünyanin-tek-renkli-Şehirleri Mavi şehir Şafşavan Fas

Hangi rivayet doğru bilmiyorum, ama şehir harika bir mavi görüntüye sahip. Şehrin sokakları, evleri maviyle süslenmiş. Şehir eski Yahudi nüfusundan kalma geleneğini bugün de sürdürüyor.

dünyanin-tek-renkli-Şehirleri Mavi şehir Şafşavan Fas

Şehir dağda olduğundan dolayı etrafındaki doğaI güzellikler de harika. Bu yüzden fotoğraf tutkunları için inanılmaz güzellikte bir fon oluşturuyor.

2.Turuncu şehir Valletta, Malta

Valetta sarı taşlardan yapılmış göz alıcı evleri, konakları, geçit vermez surları, tarihi kiliseleri ile Malta’da görülmesi gereken bir şehir, aynı zamanda Malta’nın başkenti.

Dünyanın tek renkli şehirleri Sarı şehir Valletta Malta

Tarih boyunca yaşanan en kanlı ve şiddetli savaşlardan biri Saint Elmo kalesi önünde yaşanmış .Ard arda yapılan saldırılarda her iki taraf da ağır kayıplar vermiş. Surlardaki tahribat arttıktan sonra Turgut Reis komutasındaki kuvvetler altıncı saldırılarında kale surlarına ulaşmışlar, fakat Turgut Reis, başına isabet eden bir şarapnel parçası ile ağır yaralanmış ve ölmüş.

Turgut Reis öldükten sonra da aylarca devam eden çarpışmalardan kesin bir sonuç elde edilememesi sonucu kuşatma kaldırılmıştır. Kuşatmanın Hospitalier Şövalyeleri’nin zaferi ile sonuçlanması Avrupa’da büyük yankı uyandırmış. Papa Malta’nın kurtulmasından dolayı kiliselerin çanlarını çaldırmıştır. Çünkü Malta kaybedilseymiş Roma da kaybedilmiş sayılacakmış.

Dünyanın tek renkli şehirleri Sarı şehir Valletta Malta

Hatta ünlü düşünür Voltaire’ in bile bu savaştan abartılı bir şekilde bahsederken “Hiçbir şey Malta Kuşatması kadar ünlü değildir.” dediği belirtilir.

Şövalyelerin lideri de Valette’in bu zaferinden sonra Avrupa’daki saygınlığı
yükselmiş ve adaya yapılan maddi destek artmış ve bu sayede Valletta isimli
surlarla çevrili yeni bir şehir kurulmuş.

3.Beyaz şehir Udaipur, Hindistan

Hindistan’ ın kuzeyinde Rajasthan bölgesinin güneyindeki büyük şehir aynı zamanda “beyaz şehir” olarak biliniyor. 2008’ de Travel&Leisure dergisi tarafından ziyaret edilmesi gereken ilk sıradaki şehir ödülünü almış. Şehrin tamamı, etekleri Pichola gölüne doğru süzülen yeşil tepelerle çevrili. Udaipur çok sayıda göllerin ve bahçelerin olduğu bir şehir. Şehirde 6 tane göl var ve bu göller Udai Singh tarafından 16. yy’da Berach ırmağına set çekilerek oluşturulmuş.

Beyaz şehirdeki en ünlü yapılardan biri City Palace. Mihrace’nin en görkemli kışlık sarayı. Bir uçtan diğer uca 600 m uzunluğuyla Hindistan’ daki ikinci büyük saray. Tamamen granit ve mermerden yapılmış sarayın balkonlarından Pichola gölü ve yazlık saray izlenebilir. Saray terasları, iç mekanları, antikaları, duvar freskleriyle, bahçeleri ile oldukça görkemli ve turistlerin favorisi.

City-Palace-Udaipur

Beyaz şehirde yapılacak diğer bir aktivite de Pichola gölünde tekne turu. Gölün ortasında beyaz mermerden inşa edilmiş, muhteşem yazlık saray yer alır. Birçoğu şimdi otele dönüştürülen zenginlerin evleri ve sarayları dışarıdan ziyaretçi kabul etmese de, akşamüstü gün batımı ile beraber yapacağınız tekne turu sizde oldukça romantik bir etki bırakacaktır. Ancak gölün yağmur yağmadığında kuruduğunu da söyleyeyim.

Dünyanın tek renkli şehirleri

Beyaz şehirde gerçek Hindistan’ ı yaşamak için Jagdish Tapınağı’nın bulunduğu eski şehrin dar sokaklarında yürüyebilir, Hindu tapınaklarına girip ayinleri izleyebilir, yerel ürünler satan dükkanlardan alışveriş yapabilir ve kınayla yapılan geçici dövmeyi deneyebilirsiniz.

Beyaz şehir Jagdish Tapınağı Udaipur

4.Sarı şehir Izamal, Meksika

Şehrin binalarının sarı renkli olmasından dolayı buraya sarı şehir ya da altın şehir deniliyor. Kasaba olarak da adlandırabileceğimiz bu küçük şehrin tarihi Mayalar’ a dayanıyor. Bir zamanlar Maya piramitlerini barındıran (ve çoğu yerde hala Maya dilini konuşan) tepelerde inşa edilmiş.

 

Sarı şehir Izamal

Meksika’daki İspanyol koloni mimarisinin izlerinin olduğu bu kasabada yürüyerek ya da atlı arabalarla dolaşabilirsiniz. Pap Hol Chac tepesindeki Castillo de Reyes manastırınının uzun koridorunu oluşturan yetmiş beş sarı ark boyunca yürüyebilir ya da kasabaya bakan piramite tırmanabilirsiniz.

Dünyanın tek renkli şehirleri Izamal Meksika sarı şehir

5.Kırmızı şehir Marakeş, Fas

Fas, bir ay öncesine kadar Afrika Birliği’ ne üye olmayan tek Afrika ülkesiydi. 28. Afrika Birliği Zirvesi’nde Fas’ın yeniden birliğe üye olması kararlaştırıldı.

Tarihteki ilk gezginlerden olan İbni Battuta Afrika ve Endülüs’ü dolaşıp 29 yıl süren 73.000 mil uzunluğundaki yolculuğunu tamamladıktan sonra Fas’ta yaşamaya başlamış, seyahatlerinde yaşadıkları halkın dilinde dolaşmaya başlayınca yolculuğu dönemin sultanının da isteğiyle yazıya dökülmüş. Eser “Rıhle” olarak meşhur olmuş.

Marakeş’e baktığınızda Avrupa’ ya çok yakın olduğunu görürsünüz. Cebelitarık Boğazı’ na uzaklığı sadece 13 km olan Marakeş’ te, Afrika ve Ortadoğu’ nun izlerini bulabilirsiniz.

Marakeş kırmızı şehir

 

Dünyanın tek renkli şehirleri

Bölgede Atlas dağlarında gezilmesi gereken ve dünya mirası listesinde yer alan Ait Ben Haddou size zaman makinesiyle çok öncelere gitmişsiniz hissini verir.

Dünyanın tek renkli şehirleri

Ait-Ben-Haddou kalesi onyedinci yüzyılda kilden yapılmış bir kale ve tepeye doğru yükselir. Kaleyi keşfetmenin en iyi yolu küçük evlerin arasından eski basamakları tırmanıp kalenin tepesine ulaşmaktır.

Bazı ünlü filmlere sahne olan bu mistik kentte en son Games of Thrones dizisinin bazı kısımları da çekilmiş.

6.Gri şehir Aberdeen, İskoçya

İskoçya’nın en kalabalık üçüncü kenti olan Aberdeen, coğrafi konum olarak Kuzey Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Dünyada Avrupa’nın petrol başkenti olmasıyla ünlü olan şehirde petrol sayesinde endüstri canlanmış. Petrol gelirlerinden dolayı yaşam standartları yükselmiş.

Dünyanın tek renkli şehirleri Aberdeen İskoçya gri şehir

Gemi turlarıyla şehri denizden görmeniz  keyifli bir alternatif olabilir. Balmedie ve City Beach isimli popüler plajlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da İskoçya’ nın en büyük balık pazarını görebilirsiniz.

Dünyanın tek renkli şehirleri City beach Aberdeen gri şehir İskoçya

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın