Sizinle paylaşmak için

BEBEĞİM NEDEN AZ UYUYOR?

BEBEĞİM NEDEN AZ UYUYOR?

Bebeğimin uykusu ile ilgili merak ettiğim 7 konu

Oğlum doğduktan sonra gündemimizin birinci maddesi uyumayan bebek olmuştu. Bebeğimin uykusu benim için önemli bir problemdi. O ana kadar kimse bana uykusuz gecelerden, bir bebeğin gece neredeyse saat başı uyanabileceğinden bahsetmemişti. Belki bir fikrim olsaydı bu dönemi daha rahat geçirirdim.

Sürekli teoriler üretir olmuştum. Bana göre Tuna 2 yaşına kadar meme emdiği için geceleri bu kadar sık uyanıyordu. Uyku eğitimi ile ilgili okuduklarımın da faydası olmadığını görünce çareyi geceleri Tuna’ yı yanımda yatırmakta buldum.

İşim de kolaylaşmıştı hani. Ağlayınca pijamanın üstünü açıp meme emziriyordum. Meme emdikten sonra tekrar uyumaya başlıyordu. Adam resmen tiryaki olmuştu. Meme vermeyince basıyordu yaygarayı. Bir süre sonra yarı uyur yarı uyanık halde meme vermeye başladım. Biraz daha büyük olsa hiç yerimden kıpırdamayacağım, o açsın, emsin, kapatsın, iş o kadar çığırından çıkmış.

Bu uyku sorunsalı hiç bitmeyecek sanırken, bir iş gezisiyle yurtdışına gitmem gerekti. İlk defa oğlumdan bir hafta ayrı kalacaktım. Bu sonraları normal gelse de, yeni annelik psikolojisiyle insan kendini suçlu hissediyor, “ben nasıl bir anneyim 7 gün bebeğimi yalnız bırakıyorum” havasına giriyor. Ama bu havadan kurtulur kurtulmaz uyku sorunsalını kökten çözecek bir yöntem aklıma geliyor. Denemekten birşey çıkmaz diyerek artık 2 yaşına gelecek olan tosuncuk Tuna’yı memeden kesmeye karar veriyorum.

Seyahat dönüşü meme emmek istiyor. Memeyi açıyor açıyor ama bir de ne görsün, meme kömür gibi kapkar. İtiraf ediyorum boyadım, hem de siyah göz kalemiyle. Ne yapalım, o da bir zahmet yalancı meme emseydi de yalancıktan tiryakilik yapmasaydı. Zaten artık yeterdi. Bir iki ağladı, benim de içim ağladı ama dönmek yok dedim, devam ettim. Ve meme emme dönemimiz de böylece son bulmuş oldu.

Sizin de uykusuz gecelerinizde aklınıza gelen sorulara ışık tutsun diye uyku ile ilgili bazı sorularınızın cevapları:

1.Bebeğimin günlük ortalama uyku gereksinimi ne kadar?

Bebeğimin uykusu

Çocukların uyku gereksinimleri yaşlarına göre değişir. Yaşlara göre baktığımızda:

  • Yeni doğan bir bebek günde ortalama 14-17 saat uyumalıdır.
  • 4-12 aylık bebeklerde gündüz uykuları dahil 12-16 saatlik uyku yeterlidir.
  • 1-2 yaş arası bebekler ise gündüz uykuları dahil 11-14 saat uyumalıdır.
  • 3-5 yaş arası okul öncesi dönemde çocuklar 10-13 saat uyumalıdırç
  • Okul çağına geldiklerinde günlük ortalama uyku süresi azalır. 6-12 yaş grubu çocuklarda uyku 9-12 saata düşer.
  • 13-18 yaş arasındaki ergenlik ve gençlik döneminde günde ortalama 8-10 saatlik uyku gereksinimleri vardır.

Bebeğimin uykusu

2.Uyku düzeni anne sütü emen bebeklerde değişiklik gösterir mi?

Anne sütü emen bebekler gece boyunca daha sık uyanırlar. Bunun nedeni mama ile beslenen bebeklere oranla midelerinin daha kısa zamanda boşalmasıdır.

3.Bebeğimi yüzükoyun mu sırtüstü mü yatırmalıyım?

Bebeğimin uykusu

Sırtüstü yatış şekli ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) riskini azaltmaktadır. Ancak yüzükoyun yatırılan bebekler, diğer bebeklere göre yüzde 16 daha uzun, yüzde 40 daha aralıksız uyurlar.

4.Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) nedir ?

Ani bebek ölümü sendromu gerçek nedeni bilinmeyen, çok seyrek görülen, ancak hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde bebeğin uyku durumundayken ölmesi olarak tanımlanabilecek oldukça trajik bir durumdur.

Kesin olmamakla beraber, bebeği sırtüstü yatırmanın bu durumu önleyebileceği yaklaşımı genel olarak kabul görmektedir. Ancak yüzükoyun yatırılması daha avantajlı olan bebekler de vardır. Mesela kolaylıkla kusan bebekler ya da küçük çeneli oldukları için solunum yolları tıkanabilecek bebekler bunlar arasında sayılabilir.

5.Bebeğim ne zaman aralıksız uyuyacak?

Üç aylık bebeklerin yaklaşık yüzde 70’i gece yarısı ile sabah 6 arasında uyanmazlar. Bebek 6 aylık olduğunda bu oran yüzde 90’ a ulaşır.

6.Bebeğim kolik mi?

Kolik bebeklerin yüzde 20’ sinde rastlanan aşırı ağlama ve huzursuzlukla açıklanan bir durumdur. Çoğunlukla bebeğin uykusunu almasına engel oluşturabilecek boyutta olabilir. Bu, her yönüyle sağlıklı olan bir bebeğin günde 3 saat kadar süren ve haftanın en az 3 günü gelen ağlama nöbetleri şeklinde de açıklanabilir.

 7.Bebeğim neden kolik?

Koliğe neden olan nedenlerden en çok göze çarpanı inek sütü kullanımıdır. Aşırı gaz ve fazla besleme de nedenler arasında sayılmaktadır.

Bebeğimin uykusu

 

Kaynakça: https://www.cdc.gov/

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın