Sizinle paylaşmak için

PARİS GEZİ REHBERİ 1.GÜN

PARİS GEZİ REHBERİ 1.GÜN

Paris gezi rehberi, ilk görülecek yer olarak Notre Dame Kilisesinden başlıyor. Notre Dame Kilisesi önünde yer alan sıfır noktası Fransa’daki herhangi bir noktanın Paris’e uzaklığını saptamada başlangıç noktasını ifade ediyor.Buraya ulaşım kolay. Metro ile Paris’in her yerinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Notre Dame Kilisesi

Biz de bindiğimiz duraktan Saint Michel’ de iniyoruz ve köprüyü geçerek kiliseye doğru yürüyoruz.Kiliseye girişte daima sıra var. Giriş ücretsiz ama ünlü yaratık şeklinde heykellerin olduğu çatıya ve kulelere çıkmak ücretli. Paris’ te geçireceğiniz süre boyunca alacağınız Paris Pass ile ulaşımı, tarihi ve turistik yerlere girişi ucuza getirebilirsiniz. Notre Dame Kilisesi’ nde çatı ve kulelere Paris Pass ile bedava çıkabilirsiniz.

 

Paris gezi rehberi

 

Kilisenin ön cephesindeki süslemeler, grotesk tarz olarak adlandırılan Gargoyle heykeller çok etkileyici. Bu korkutucu heykeller kötü ruhları korkutmak ve onların kilisiye erişmesini engellemek amacıyla yapılmış. Yağmurlu günlere denk gelirseniz ağızlarından yağmur sularının aşağıya aktığını göreceksiniz.

 

Paris gezi rehberi

 

Kilisenin iç atmosferi de dışı gibi etkileyici. Vaktiniz varsa, Notre Dame gezisini tamamlamadan önce kulelere çıkabilir ve Paris’ e bir de buradan bakabilirsiniz.

 

Paris gezi rehberi

Saint Louis Adası

Notre Dame’ ın solundaki sokaktan devam ederek St. Louis köprüsünü geçerseniz Saint Louis adacığına ulaşırsınız. Bu adacık Paris’in içinde herhangi bir mahalleymiş gibi durur; ortasından bir sokak geçer ve bu sokağı, 8-9 küçük sokak keser. Restoranları, kafeleri, dondurmacıları, krepçileri, butikleri ile hoş bir atmosferi var.

 

Paris gezi rehberi

 

Paris’in en iyi dondurmacılarından biri olan Berthillon un esas dükkanı burada. Önündeki kuyruktan orijinal olduğunu anlayıp biz de sıraya giriyoruz ve dondurmamızı banklarda Seine’ e karşı oturup yiyoruz.

Paris gezi rehberi

Shakespeare and Company Kitabevi

Bu adadan tekrar Notre Dame’ ın olduğu yere hemen oradan l’Archveche köprüsünden şehrin sol tarafına geçin. Nehrin kıyısından dümdüz yürüyün ve ünlü kitapçı Shakespeare and Company e girin. Burası Silvia Beach tarafından açılmış, Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, James Joy’un hiçbir yayıncı tarafından basılmayan ünlü Ulysses’in basılmış olduğu kitabevi. Üst kata maddi durumu iyi olmayan yazarlara Notre Dame manzaralı bedava konaklama imkanı veriyor.

 

Paris gezi rehberi

Slyvia Beach burayı 1919’da açmış. 1941’ de 2. Dünya Savaşı sırasında bir Alman subayı kendisinden kitap almak isteyince ona kitap satmayı reddetmiş ve sonrasında kitabevine zarar gelmesi ihtimalinden korktuğu için burayı kapatmış.

2011’de burayı işleten George Whitman ölmüş ve şimdi kitabevi George kızı Slyvia Beach Whitman tarafından işletiliyor. Alttaki ilk fotoğraf kitapçıyı açan Slyvia Beach, ikincisi  şu anda işleten  Slyvia Beach Whitman. Benzerlik dikkat çekici değil mi?

Paris gezi rehberi

Shakespeare and Company’den çıktıktan sonra St. Séverin kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Burada Gargoyler daha yakından görünüyor.

 

Paris gezi rehberi

St. Séverin sokağı 22 numaralı ev Paris’ teki en dar cepheli ev olmasıyla ünlü ve burası Latin Quarter’ a açılıyor.

 

Paris gezi rehberi

 

Latin Quarter’ dan nehrin ters istikametine dümdüz devam ederseniz St . Michel Bulvarı’na varıyorsunuz. Oldukça turistik olan bulvarda yine birçok kafe, lokanta ve hediyelik eşya dükkanı görebilirsiniz.

Saint Chapelle

St. Michel Bulvarı’ ndan nehre doğru bakarsanız Saint Chapelle’ in sivri kulesini göreceksiniz . St Michel köprüsünün üzerinden geçerek Palais Bulvarı yönüne giderseniz şapele ulaşırsınız.

Şapelin içi rengarenk. Duvarlarında vitraylar taşlardan daha fazla yer kaplıyor. Eğer güneşli bir günde giderseniz içeride harika ışık ve renk oyunları yakalıyorsunuz.

 

Paris gezi rehberi

Conciergerie

Şapelden sonra Conciergerie binasını da görün. Bu bina tarihte değişik amaçlar için kullanılmış. Fransız İhtilali’ nde giyotine giden Marie Antoniette ve Robespierre gibi 2780 insanın son zamanlarını geçirdiği yer olmuş.

 

2.Gün Paris gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz…

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 


Related Posts

PARİS GEZİ REHBERİ

PARİS GEZİ REHBERİ

Paris gezi rehberi, Paris’i bir Parisli gibi gezmenin yollarını anlatıyor. Paris denince aklıma önce kafeler geliyor. Adım başı o kadar çok kafe, restoran, pastane, unlu mamuller fırını var ki Fransızlar nasıl böyle ince kalmayı beceriyorlar aklım almıyor.İkinci olarak müzeler, üçünce olarak da herkesi çoluk çocuk […]

PARİS GEZİ REHBERİ 5. GÜN

PARİS GEZİ REHBERİ 5. GÜN

Paris gezi rehberi 5. gün Eyfel Kulesi, Quai Branly Müzesi, Rue Cler ve Musée d’Orsay ‘ i kapsıyor. Eyfel Kulesi Karşımızda bütün haşmetiyle duran Eyfel Kulesi bize demir ve çeliğin de estetik olabileceğini kanıtlıyor. %75’i yabancı olmak üzere yılda ortalama 7 milyon kişinin ziyaret ettiği bir yer burası. Bilet için kuyrukta […]Bir Cevap Yazın