Sizinle paylaşmak için

PARİS GEZİ REHBERİ 4. GÜN

PARİS GEZİ REHBERİ 4. GÜN

Paris gezi rehberi 3. günü Le Marais ve yakın çevresindeki gezilecek yerleri kapsıyor.

Le Marais

Hareketli ve renkli bir mahalle görmek için özellikle Pazar gününüzü Le Marais’ ye ayırın. Paris’in 3. ve 4. bölgesindeki bu mahalleye biz de Pazar günü gidiyoruz. Mahalle cıvıl cıvıl.

600 yıl önce Paris’ten kovulan Yahudiler, o dönemde Paris dışında kalan Le Marais’ ye yerleşmiş. 3. ve 4. bölgelerin 17. yüzyıla kadar Fransız asil sınıfının gözde mahalleleri olduğundan Yahudilere küçük bir alan tahsis edilmiş. Pletzl adı buradan geliyor.

 

Paris gezi Rehberi Le Marais Sacha finkelsztajn

 

Fransız aristokrasisinin 17. yüzyılda St. Germain’e taşınmasıyla bölge, Yahudi etkisiyle bir ticari merkeze dönüşmüş. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, hükümet bölgeyi restore etmeye başlamış. İlk işleri de zamanında Fransız asilzadelerinin konakları olan binaları müzeye çevirmek olmuş. Mesela Hotel Salé, günümüzde Picasso Müzesi, Hotel Carnavalet,  Paris Tarih Müzesi olmuş. O dönemde asillerin geniş malikâneleri “Hotel” olarak adlandırılıyormuş.

Bölge zamanla Marais’nin karşısında Beaubourg Bölgesi’ nde 1977’de yapılan Centre Pompidou ile özellikle modern sanatın merkezi haline gelmiş.

Ne Rue Des Rosiers ve bu sokağı kesen Rue Pavée, Rue Ferdinand Duval, Rue des Écouffes, Rue des Hospitalières-Saint-Gervais ve Rue Vieille du Temple’dan ibaret olan mahalle, koşer (et ve sütün aynı anda tüketilmediği, domuz etinin olmadığı) restoranları, falafel büfeleri, pastaneleri, Yahudi kitapçıları, sokaklarda kafalarında Kippa, üzerlerinde mantoları, içinden sarkan talletleri ile Ortodoks Yahudiler, minik sanat galerileri, Fransız cafeleri, gay barları ve sokak sanatçıları ile aklınıza gelebilecek her kesimin kaynaştığı bir yer.

L’As du Fallafel

Burada fallafelin adresi 34, rue des Rosiers’ deki L’As du Fallafel. Gerçekten çok iyi fallafel yapıyor, tadı  damağımızda kaldı. Pitanın içindeki ana malzeme yağda kızartılmış nohut köftesi var. Diğer malzemeler, patlıcan kızartması, humus, salatalık ve kırmızı lahana turşusu, harissa ve piquant sos. O bildiğimiz patlıcan kızartması da pidenin içinde süper olmuş. Bol peçete isteyin, benim çok ihtiyacım oldu. Bir öneri: en iyisi buraya gezinizin başında gidin, çünkü sadece bu fallafeli yemek için ikinci kere gitmek isteyebilirsiniz.

Paris gezi rehberi

Paris gezi rehberi

Musée National Picasso

Buraya gelmişken bir iki müze de gezeyim derseniz önce Picasso Müzesi’ nden başlayın. Carnevalet Müzesi de gezilecek diğer bir müze ancak bu yazıyı yazarken müzenin resmi sitesine girdim ve 2019’ a kadar restorasyon sebebiyle kapalı olduğunu öğrendim.

Müzenin binası 17 yüzyılda yapılmış “Hôtel Salé” adlı özel bir malikaneymiş. Kübizm ve sürrealizmle aranız iyiyse içinde Picasso’ nun 3.000’e yakın eseri olan bu müzeyi gezebilirsiniz. Picasso, Paris’te uzun yıllar yaşamış. Paris üzerine oldukça fazla eseri var. Müzede tablolardan başka Picasso’ nun yaptığı heykel, seramik ve gravürleri de görme şansınız var.

Buradaki eserlerinin çoğu çok sevdiği ve satmadığı, öldüğünde kendisinde bulunan eserler olduğunu öğreniyoruz.

Musée de la Chasse et de la Nature

Musée de la Chasse et de la Nature, 17. Yüzyılda yapılmış Hôtel de Guénégaud Hôtel de Mongelas malikelerinde yer alıyor. “Yüzyıllar boyunca insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişki” temasını sergileyen müzede tablolar, heykeller, halılar, goblenler, silahlar, fotoğraflar bulunuyor.

 

Paris gezi rehberi

 

 

Carnevalet Histoire de Paris

Le Marais’ de gezilecek diğer bir müze de Carnevalet Müzesi. Müzenin resmi sitesine girdiğimde ve 2019’ a kadar restorasyon sebebiyle kapalı olduğunu gördüm ama yine de içeriğinden kısaca bahsedeyim.

Carnavalet Müzesi, Paris’in geçmişini inceleyebileceğiniz bir müze. Hôtel Le Peletier de St-Fargeau ve Hôtel Carnavalet binalarında bulunan müze şehrin tarihine adanmış. Müzede Paris’in kültürel, ruhani ve entelektüel yaşamı sergileniyor. Sergilenen ilginç eserler de var. Mesela Robespierre’in giyotinle karşılaşmadan önce son mektubu ve antika olarak nitelendirilen kurbağa bacağı çorbasının tarifi. Bundan ilham alarak torunumun torunu için antika değeri olabileceğini düşünüyorum ve yeşil mercimekli, erişteli, nohut ve yoğurtlu tutmaç çorbası tarifini çizgisiz kağıda el yazısıyla yazmaya başlıyorum.

 

Centre Pompidou

Modern sanatlar müzesi gezmek isterseniz Le Marais’den 10 dakika yürüyerek Centre Pompidou ‘ ya gidebilirsiniz. Burası büyük bir kütüphane, sergi salonları, kafe ve restoranlardan oluşan çok kapsamlı bir kültür merkezi. Dışarıdan görünümü rengarenk dev borularla kaplı bir fabrikaya benziyor.

Mimarisinden dolayi Parislilerin en çok protesto ettikleri yapı olmuş. Mimarı Renzo Piano zamanında burayı “sanat ve düşler fabrikası” olarak brütalist tarzda tasarlamış. Binanın neredeyse tüm yapısal sistemi ve tesisatı dışarda, çünkü iç mekanın bu sistemlerin getirebileceği kısıtlamalardan bağımsız olarak her türlü sergi ve etkinlik için düzenlenmesi amaçlanmış.

 

Paris gezi rehberi

 

Bu arada müzeyi aplikasyonlarla gezebilirsiniz. Çıkışta kompleksin dışarıdan mimarisini ve sokak performanslarını izleyebilir, çevresindeki kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

 

The Lizard Lounge: Le Marais’ de Rahat bir Ortam

The Lizard Lounge , küçük ve samimi ortamı olan bir bar. Hem yemek yemek hem de bar ortamını yaşayarak birşeyler içmek istiyorsanız burayı öneririm. Biz oradayken pop ve soft rock çalıyordu. 18, rue du Bourg-Tibourg.

 

Paris gezi Rehberi Le Marais Lizard Lounge

 

5. gün Paris gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 


Related Posts

PARİS GEZİ REHBERİ

PARİS GEZİ REHBERİ

Paris gezi rehberi, Paris’i bir Parisli gibi gezmenin yollarını anlatıyor. Paris denince aklıma önce kafeler geliyor. Adım başı o kadar çok kafe, restoran, pastane, unlu mamuller fırını var ki Fransızlar nasıl böyle ince kalmayı beceriyorlar aklım almıyor.İkinci olarak müzeler, üçünce olarak da herkesi çoluk çocuk […]

PARİS GEZİ REHBERİ 5. GÜN

PARİS GEZİ REHBERİ 5. GÜN

Paris gezi rehberi 5. gün Eyfel Kulesi, Quai Branly Müzesi, Rue Cler ve Musée d’Orsay ‘ i kapsıyor. Eyfel Kulesi Karşımızda bütün haşmetiyle duran Eyfel Kulesi bize demir ve çeliğin de estetik olabileceğini kanıtlıyor. %75’i yabancı olmak üzere yılda ortalama 7 milyon kişinin ziyaret ettiği bir yer burası. Bilet için kuyrukta […]Bir Cevap Yazın