Sizinle paylaşmak için

PARİS GEZİ REHBERİ 5. GÜN

PARİS GEZİ REHBERİ 5. GÜN

Paris gezi rehberi 5. gün Eyfel Kulesi, Quai Branly Müzesi, Rue Cler ve Musée d’Orsay ‘ i kapsıyor.

Eyfel Kulesi

Karşımızda bütün haşmetiyle duran Eyfel Kulesi bize demir ve çeliğin de estetik olabileceğini kanıtlıyor. %75’i yabancı olmak üzere yılda ortalama 7 milyon kişinin ziyaret ettiği bir yer burası.

Bilet için kuyrukta sıra beklerken stand up benzeri gösteriler yapan bazı insanları izliyor ve sıranın daha hızlı ilerlediğini farkedip seviniyoruz.

Asansörün içindeyiz. Asansörün içinde yükselirken panik olanlar, o yükseklikten aşağıya bakamayanlar ya da sanki 1. kattaki evinin balkonundaymış acayip rahat davrananların arasında benim de başlangıçta yüreğim ağzıma geldi, ama bir süre sonra geçti o his.

Paris gezi rehberi

Eyfel Kulesi önünde baba-oğul

 

Eyfel Kulesi ile ilgili bilmediğimiz ne var diye bakarken Telegraph’ taki yazıya denk geldim:

  • Alman işgali altındayken işgal bayrağı kuleye asılmasın, asılırsa da Naziler 1710 basamağı çıkmak zorunda kalsınlar diye, Fransızlar asansörün kablolarını kesmişler. Yine de Almanlar basamakları tırmanıp gamalı haç bulunan Nazi bayraklarını kuleden sarkıtmayı başarmışlar. Ancak bayrak büyük ve oransız olduğundan rüzgar bayrağı uçurmuş.
  • Citroen, Eyfel Kulesi’ ni kullanarak dünyanın en dev reklam panosunu yapmış ve bununla Guinness Rekorlar kitabına geçmiş.
  • Sıcak ve soğuk havalarda kulenin yüksekliği +17,-17 cm değişiyormuş, ancak bunu çıplak gözle görmek mümkün değilmiş.
  • Kuledeki bir asansör yılda 103.000 km mesafe katediyormuş.
  • 2009 yılında Fransa’daki ”Türkiye Mevsimi” etkinliklerinde, Eyfel Kulesi 5 gece boyunca Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırılmış, haberlerde çıkmıştı hatırladım. Harika gözüküyor, keşke orada olup görebilseydik.

 

Türk bayrağı Eyfel Kulesi

 

Quai Branly Müzesi

Eyfel’ den sonra 5 dakika yürüyerek değişik bir tat alacağınız Quai Branly Müzesi’ ne gidebilirsiniz. Kültürel farklılıklara bir övgü niteliğindeki müzede, eski Afrika, Asya ve Güney Amerika medeniyetlerine ait oyma heykelleri, maskları, silahları, takıları, seramikleri görebilirsiniz.

 

Quai Branly Müzesi

 

Rue Cler

Quai Branly Müzesi’ nden sonra 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde Rue Cler var. Arnavut kaldırımlı Rue Cler’ de şarküteriden, manava, kasaptan balıkçılara kadar tüm taze gıda satan dükkanları görebilirsiniz. Çiçekçileri ve şarap dükkanlarıyla geleneksel yiyecek içecek alışverişinizi yapmak için çok güzel bir yer. Özellikle Paris’ te evde kalıyorsanız, malzemelerinizi buradan alarak harika bir sofra kurabilirsiniz. Yemek yemek için de güzel yerler var. Biz “Boucheries Roger Billebaull” isimli bölgenin en iyi kasabı olan kasaba girdik ve tezgahtaki etlere bakınırken, çalışan arkadaşa sorduk. Bize Le Petit Cler’ i önerdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Le Petit Cler

Le Petit Cler Öğle ya da akşam yemeğini yiyebileceğiniz menüsü zengin bir restoran. Et, tavuk, salata ve tatlı ve içecek seçenekleri oldukça fazla. Yemekler lezzetli. Fiyatlar da iyi, diğer restoranların %10 altında.

 

Paris Kafe Le Petit Cler

 

Musée d’Orsay

Rue Cler’den Ecole Militare metro durağına yürüyün ve buradan D’ Orsay Müzesi’ ne gidin. Solferino metro durağında inip 2-3 dakika yürüyünce ulaşacağınız bu müze eskiden bir tren garıymış, hatta bu tren garının yapımında Eyfel Kulesi’nin yapımında kullanılandan daha fazla metal kullanılmış. Trenler gelişince istasyondaki platformlar yeni trenlere göre kısa kalmaya başlamış ve kullanıma kapanmış. Hatta 1970 yılında neredeyse yıkılıp yerine otel yapılacakken, dönemin Kültür Bakanı sayesinde yıkılmaktan kurtulmuş. İnsan, bizde yıkılarak AVM ve otel yapılmak istenen Haydarpaşa Garı’nı düşünmeden edemiyor.

 

Paris gezi rehberi

 

Müzenin önemine gelince Louvre’ da göremeyeceğiniz en ünlü empresyonist ressamların eserleri burada. Bu müze babamın favorisi. Doktor olmasına rağmen diğer birçok doktor gibi sanata karşı ilgisi ve yeteneği var. Özellikle gençliğinde uzun bir süre empresyonistlerden etkilenerek yağlıboya tablolar yapmış, sonraları kendi tarzını bulmuş.

Müze bana göre de çok etkileyici. Monet, Renoir, Manet, Van Gogh’un dış dünyayı kendi algılama biçimleriyle içselleştirerek yansıtmışlar, o fırça darbeleri çok güzel. Her yerde reprodüksiyonlarını gördüğümüz, hatta bir aralar bolca 5-10.000’lik puzzle’ larını yaptığım bu eserlerin gerçeklerini görmek beni Louvre’ dan daha çok etkiledi. Degas’ nın balerinleri, mimari kısmındaki maketleri ve Art Nouveau mobilyaları ile mutlaka görülmesi gereken bir müze.

 

Yıldızlı gece Van Gogh

 

Le Relais de l’Entrecôte: Paris’ teki en popüler antrikotu yemek için

Paris’ te birkaç şubesi olan, bizim St. Germain’ dekine gittiğimiz, önü her daim kuyruk olan bu restorandaki kuyruğa bakıp lütfen geri dönmeyin. Çünkü sizi içeride enfes soslu antrikot bekliyor. Ekmeğinizi sosa banın, ekstra patates isteyin, şarapla beraber yemeğinizin tadını çıkarın.

 

le-relais-de-l-entrecote

Paris gezi rehberi

 

 

Lyon’a giderken Rue Crémieux

Paris Gezi Rehberi

Ertesi gün trenle Lyon’a giderken tren garının (Gare de Lyon) yakınında bulunan rengarenk bir sokağa giriyoruz. Yolumuz bu tarafa düşmese muhtemelen göremeyeceğimiz bu sevimli sokakta yürüdüğümüz için kendimizi şanslı hissediyoruz.

Biz, 12. bölgede bulunan bu sokağa gelmek için, Saint Germain’ den otobüsle  garın yakınındaki durakta inerek 4 Rue de Lyon caddesindeki Monoprix‘ nin önünden geçtik. En fazla 5 dakika yürüyerek Monoprix’ nin karşışındaki 2. sokaktan sola girerseniz buraya ulaşmış oluyorsunuz.

Küçük renkli evlerin sokağın iki yanına dizildiği bir mahalle havasında olan bu yerde fotoğraf tutkunları, turistler, hatta profesyoneller gelip çekim yapıyorlar.

Rue Crémieux en fazla 8 metre genişliğinde 150 metre uzunluğunda bir sokak. Buna rağmen iyi korunduğundan dolayı bu ilgiyi hak ediyor. Pembesi, yeşili sarısı ve mavisiyle insanın içini ısıtıyor.Rengarenk evlerin, kapıların ve panjurların önünde fotoğraf çekmek için 10 dakika burada kalıyoruz ve treni kaçırmamak için gara doğru hızlı hızlı yürümeye başlıyoruz.

Diğer günleri içeren Paris gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 

 


Related Posts

PARİS GEZİ REHBERİ

PARİS GEZİ REHBERİ

Paris gezi rehberi, Paris’i bir Parisli gibi gezmenin yollarını anlatıyor. Paris denince aklıma önce kafeler geliyor. Adım başı o kadar çok kafe, restoran, pastane, unlu mamuller fırını var ki Fransızlar nasıl böyle ince kalmayı beceriyorlar aklım almıyor.İkinci olarak müzeler, üçünce olarak da herkesi çoluk çocuk […]

PARİS GEZİ REHBERİ 4. GÜN

PARİS GEZİ REHBERİ 4. GÜN

Paris gezi rehberi 3. günü Le Marais ve yakın çevresindeki gezilecek yerleri kapsıyor. Le Marais Hareketli ve renkli bir mahalle görmek için özellikle Pazar gününüzü Le Marais’ ye ayırın. Paris’in 3. ve 4. bölgesindeki bu mahalleye biz de Pazar günü gidiyoruz. Mahalle cıvıl cıvıl. 600 […]Bir Cevap Yazın