Sizinle paylaşmak için

ÇOCUĞUMUZA OLUMLU DAVRANIŞ KAZANDIRMANIN 15 YOLU

ÇOCUĞUMUZA OLUMLU DAVRANIŞ KAZANDIRMANIN 15 YOLU

“Çocuğuma hiç bağırmam”

Çocuğumuzun davranışlarını etkilemek için olumlu ve yapıcı bir yaklaşım benimsemek her zaman daha iyidir. Çocuğumuza, istemediğimiz bir şeyi yaptığında nasıl  uyarıda bulunuyorsak, olumlu davranışlarda bulunduğunda da buna dikkat etmemiz ve bazı eylemler almamız gerekir.

Bu teoride doğru bir yaklaşım olmakla beraber pratikte bunu uygulamakta bazen zorluk çekeriz. Ben kızgınlık ve sinir seviyemi ne kadar aşağıda tutmaya çalışsam da gün gelir oğluma bağırdığım olur. Sonrasında kendimi kötü hissederim ve bağırdığıma bin pişman olurum, o ayrı.

 

Olumlu davranış kazanması için ipuçları

1.Çocuğumuza rol model olalım

rol model

Kendi davranışlarımızla çocuğumuza rol model olalım. O, kendi davranışlarını şekillendirirken bizden ipucu alıyor, bizim nasıl davrandığımıza bakıyor. Mesela çocuğunuzun size teşekkür etmesini istiyorsanız siz de ona teşekkür edin. “Teşekkür et canım“ demeniz yeterli değil.

Reha yemek seçtiğinden ve yaptığım yemeklerle ilgili mutlaka bir geribildirimi olduğundan dolayı Tuna’ dan da benzer şeyler duyuyorum. “Anne bunun tuzu az olmuş “ ile başlayıp “yemeğe koyduğun yağı mı değiştirdin?” e kadar giden şeyler söyleyebiliyor.

2.Çocuğumuza önemli olduğunu hissettirelim

Çocuğumuzu önemli olduğunu hissettirelim

Çocuğumuza basit ama sıkıcı bazı işler vererek bize yardım etmesini isteyebiliriz. Bu ona kendini önemli hissettirebilir. Ondan sofra kurmasını isteyebiliriz. Bunu yaptığında peçeteleri ne kadar güzel koyduğunu söyleyip översek kendini iyi hisseder ve sofra kurmaya devam edebilir.

3.Çocuğumuza nasıl hissettiğimizi gösterelim

olumlu

Çocuğumuza gösterdiği olumlu davranışın bizi nasıl etkilediğini söylememiz onda da olumlu duygular yaratır. Cümlelerinize “Ben” diye başlarsanız çocuğunuza olayları sizin gözünüzden görme şansını verirsiniz. “Yüksek sesle konuşma” demek yerine “Benim canım sıkılmaya başlıyor çünkü çok ses var ve telefonda ne konuştuğumu duyamıyorum” demekle duygularınızı da ona aktarmış olursunuz.

 4.Fazla tekrar etmeyelim

Çocuğumuza ne yapması ya da ne yapmaması gerektiğini sürekli hatırlatırsak bir süre sonra iş çığırından çıkabilir. Arkadaşlarının oyuncaklarını alıp vermediğinde bunu yapmaya devam ederse ne gibi sonuçların olacağını söyleyin. Ve üçe kadar saymaya başlayın.

5.Çocuğumuzun olumlu davranışını yakalayalım

Çocuğumuza

Çocuğumuz istediğimiz gibi davrandığında ona olumlu geribildirim verelim. “Çok güzel oynuyorsun, legolarının hepsi masanın üzerinde ve hiç yere atmadan çok güzel birleştiriyorsun” demek, onun legoları yerlere atıp oynadıktan sonra “ne yapıyorsun, çabuk onları topla” demekten daha iyidir.

Olumlu geribildirim verirken onun anlayağı cümleler kurmaya dikkat edelim. “Sen çok iyi bir çocuksun” demek yerine “odanda bütün oyuncaklar için bir köşe ayırmanı çok beğendim” demeniz daha yararlı olur. Bu açıklayıcı bir övgüdür.

6.Çocuğumuza sorumluluk verelim

Çocuğumuz büyüdükçe kendi davranışlarından daha çok sorumlu olur. Bunun farkında olmasını sağlamalıyız. Ona, davranışının doğurduğu doğal sonuçlarla başa çıkma fırsatını vermeliyiz. Eğer beden dersinin olduğu gün spor çantası evde unttuysa, spor çantasını okula götürmeyerek, bu durumla başa çıkmayı öğrenecektir. Belki bir daha çantasını unutmaz, daha iyi organize olur.

 7.Çocuğumuzun seviyesine inelim

Çocuğun seviyesine inin

Çocuğumuza ne kadar yakın olursak onun ne hissettiğini ve ne düşündüğünü daha iyi anlarız. Ona yakın olmamız, davranışı hakkında geribildirim verdiğimizde söylediğimizi dikkate almasını sağlayacaktır. Onun dikkati üstümüzde olduğunda bizi dinlemesi için ekstra çaba harcamamıza da gerek kalmaz.

8.Çocuğumuzu dinleyelim

Çocuğunuz dinleyin

Çocuğumuzu aktif olarak dinleyelim. O konuşurken başımızla onaylayabilir, onun oturduğu şekilde oturabilir, onunla benzeşebilir ya da ona ne hissettiğini söyleyebiliriz. “Kitabını okulda unuttun, ödevini yapamayacağın için kendini kötü hissediyorsun” demek onun kızgınlık, öfke, üzüntü, çaresizlik gibi duygularla başa çıkmasına yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

9.Çocuğumuzu değişik durumlara hazırlayalım

Evde yapmamız gereken bir sürü iş var. Çamaşırlar yıkanacak, çamaşırlar serilecek ve ev toplanacak. Bu sırada çocuğunuzun da banyo zamanı geldi, ama o bir türlü banyoya girmeyi bilmiyor. Böyle bir durumda onu uyarmalı , 5-10 dakika sonra banyoya girmesini, bunun neden gerekli olduğunu, aksi takdirde ertesi sabah erken kalkarak yıkanması gerekeceğini söyleyebiliriz. Böylelikle onu olacaklara karşı hazırlamış oluruz.

10.Sözümüzde duralım

çocuğumuza

Sözümüzde durursak çocuğumuz bize güvenmeyi ve saygı duymayı öğrenir. Ona güzel birşey için söz verdiğinizde bunu yapacağınızı bilir ve size güvenir. Yine kararlı olduğunuz ama onu memnun etmeyen bir konuda, kararınızı değiştirmek için ısrar etmemesi gerektiğini öğrenir.

Odasını düzenledikten sonra beraber bisiklete binebileceğinizi söylediğinizde bunu ertelemeyin. Ya da “ödevini yapmadan Ipad oynayamazsın, alırım “ diyorsanız, ve ödevini yapmayıp oynamaya devam ediyorsa, elinden alın.

11.Olumlu davranış için ortam yaratalım

çocuğumuza

Çocuğumuzun içinde bulunduğu ortam onun davranışını etkiler. Çocuğumuzun olumlu davranmasını sağlamak için ortamda değişiklik yapabiliriz. Bu onun oyun oynaması için güvenli ve rahat ortam yaratmak gibi basit şeyler de olabilir.

Mesela annem torununun rahat rahat oynaması için salonundaki sehpaları ve üzerindeki ufak tefek aksesuarları kaldırarak ona geniş ve güvenli bir oyun alanı yarattı. 2 yıldır da salonu bu halde duruyor. Ceren de gayet mutlu, güvenli, düşmeden, bir yerini vurmadan salonda oynamaya devam ediyor.

12.Düşünmeden hareket etmeyelim

Çocuğumuza “yapma, dur, hayır” demeden “gerçekten bunu söylememiz gerekli mi” diye düşünelim. Bu müdahalelerimizi gerekli olmadıkça yapmazsak, çocuğumuz rahat davranmaya , oynamaya devam eder. Sınırlandırılmadığı için canı sıkılmaz ve bizim de canımızı sıkmaz. Uyarılar tabi ki önemli, ama sadece gerektiğinde yapalım.

13.Sızlandığında tavrımızı koyalım

çocuğumuza
Sebze yemek istemiyorsa ve siz o sızlanıyor diye köfte patates yapmaya girişiyorsanız, bu ona başka zaman sızlanmayı tekrar edebileceğini öğretir. Sebze yemek istemiyorsa tavrınızı koyun ve yelkenleri indirmeyin.( Çok zor biliyorum..)

14.Çocuklarımıza olumlu ve basit yönerge verelim

Çocuğumuza

Ona basit yönergeler verdiğimizde ondan ne beklediğimizi anlayacaktır. “Karşıdan karşıya geçerken elimi tut” basit bir yönlendirmedir. “Kapıyı açık bırakma” negative yönergesi yerine “Kapıyı kapat” pozitif yönergesi onun davranışlarına olumlu etki edecektir.

15.İşi komikliğe vuralım

Bu bizim işimizi kolaylaştıracaktır. Çocuğumuz yerdeki oyuncakları toplamıyorsa, gıdıklamayı seven büyük burunlu kötü cadının gelerek onu gıdıklayacağını söyleyip, oyuncakları toplamasını sağlayabiliriz.

 

 

Kaynakça: http://raisingchildren.net.au/

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın