Sizinle paylaşmak için

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmanın Yolları

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmanın Yolları

 

Çocuklar 3-6 yaşından itibaren sosyal yaşama katılarak cinsellik ile ilgili birtakım soruların cevaplarını aramaya çalışırlar. Freud’ a göre 3-6 yaş arası çocuklarda dikkat, cinsel organlara yönelmiş vaziyettedir, yani cinsel gelişim bu dönemden itibaren aralıklarla ön plana çıkar.

Çocuklar ve Cinsellik

Mesela, her cocuk annesine “anne ben nasıl dünyaya geldim” diye sormuştur. Buna verilen literatüre girmiş cevap “seni leylekler getirdi yavrucuğum” dur. Bu ne yazık ki birçoğumuzun yaptığı cinsel eğitim hatalarından biridir. Bu dönemde onu kafasında soru işaretleri bırakmak, doğru yönlendirmeyi yapmamak onun hayatına yanlış etki edebilir.

Tuna’ nın da bu soruyu sormuşluğu, ve benim çok küçük olduğunu düşünerek, ” babandan bir parçayı aldık benim karnıma koyduk, karnımdan çıktın ” gibi yanlış  cevap vermişliğim vardır.

Çocuklar farkında olmadan cinsellikle ilgili öğeleri oyunlarında da kullanabiliyorlar. Yine bir gün, aynı apartmandaki arkadaşı Berk bize gelmiş, odada oynarlarken bir ara bakayım diyerek içeri girmiştim. Bir de ne göreyim!  Kağıda çizilmiş bir meme resmi Bu, benim Freud’ la aynı düşüncede olmamı sağlamıştı.

Cinsellik, hayatımızın doğal akışında yer alan bir olgu. Çocuklarımızın sağlıklı olmasını istiyorsak, onları korumak istiyorsak, onların gelişimini izlemeli ve cinsellikle ilgili meraklarını doğru bilgilerle gidermeliyiz.

1.Çocuğumuza rol model olalım

Çocuklar diğer bütün konularda olduğu gibi ahlak ve cinsellik konusunda da anne ve babasının davranışlarını izleyerek düşünce sahibi olurlar.

Çocuğumuzun ahlak ve cinsellikle ilgili doğru bilgi edinmesinde sağlıklı rol oynamak için ona iyi örnek olmalıyız.

 

2.Cinsellikle ilgili sadece kötü olayları anlatmayalım

Aileler genellikle, cinsellik ile ilgili kötü öyküler anlatarak çocuklarını, bu konuda, olumsuzluğa ittiklerinin farkına varmazlar. AIDS ya da cinsel yolla bulaşan öteki hastalıklar, erken hamilelik, tecavüz, çocuklara yönelik tacizler cinsellik deyince akla gelen kötü öykülerden çocuklara gözdağı vererek bahsedilir. Tabi ki, bu tür tehlikeler hakkında çocuğumuzu uyarmalıyız. Ancak bazen cinselliği sadece bu tür öykülerle anlatarak, onu gerekli bir şey olarak tanımlamayı ihmal ediyoruz. Anne baba olarak yapmamız gereken onları bu konuda olumlu düşündürecek türden bilgiler vermek aynı zamanda yaşanacak tehlikelere karşı da bilgi vererek uyarmak olmalı.

 

3.Sakin ve rahat olalım

Çocuklarımızın soruları karşısında bazen ne yapacağımızı, nasıl cevap vereceğimizi şaşırıp panikleriz hatta utanırız. Sıkılgan ve tedirgin tavırlara bürünürüz.Bunun sonucu olarak rahat olamayız, ya konuyu geçiştirmeye çalışır ya da olumsuz birtakım bilgiler vererek çocuğumuzun bird daha bu konuyu açmamasını sağlamaya çalışırız.

Ancak böyle yaparak çocuklarımızın utangaç yetişmesine ve kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine neden oluruz.

 

4.Cinselliğin korkulacak birşey olmadığını anlatalım

Cinsellik, sevginin anlamına inanmak demektir. İnsanlar, değer verdikleri insanla, bu duyguyu tattıkları zaman, güzel duygular yaşarlar. Bu dönemde, çocuklarımıza bulmaca tarzında konuşmaları değil, bunları anlatalım.

 

5.Çocuğumuzla cinsellik hakkında erken yaşlarda konuşmaya başlayalım

Cinsel eğitimin 13 ve 19 yaş arasında verilmesi gerektiği düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Yapılacak olan o büyük konuşma, sıkıntılı ve zorlayıcıdır. Bunun sonucunda da çocuklar, genellikle gerçeklerle buluşturulmaz. Cinsel eğitim, devamlı bir bilgi akışı biçiminde olmalıdır ve erken yaşlarda verilmelidir. Başlamak için en iyi zaman, 3-5 yaşlarıdır. Bu şekilde çocuğumuzun doğal gelişimine de rehberlik etmiş oluruz. Bir çocuğa, vücudunu tanımasına yardımcı olmak kadar doğal bir şey yoktur.

Böyle bir yaklaşım, çocuğumuz 15-18 yaşına geldiğinde, bu konularda onunla konuşmamızı daha da kolaylaştıracak, sorularına daha rahat yanıt vermemizi sağlayacak.

 

“Ben nasıl ben oldum?”

Konuyla ilgili önereceğim bir kitap “Ben nasıl ben oldum?”. Kitabın eşitlikçi bir bakış açısı var. Eğlenceli bir kitap ve cinselliği doğal bir yere oturtmasından dolayı konusunda olumlu değerlendirmelere sahip.

 

Ben-nasil-ben-oldum

 

Ben Nasıl Ben Oldum?

Katerina Janouch

Resimleyen: Mervi Lindman

Çeviren: Ali Arda

Ayrıntı yay., 2011

  1. sf

+ 4 yaş 

Kaynakça: Reader’s Digest- Joyge Brothers

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın