Sizinle paylaşmak için

PARİS’ TE EVİNİZİN RAHATLIĞI: AIRBNB İLE NEREDE KALINIR?

PARİS’ TE EVİNİZİN RAHATLIĞI: AIRBNB İLE NEREDE KALINIR?

Airbnb ile daha ucuz

Son zamanlarda yaptığımız gezilerde kalacak yer ayarlarken Airbnb’ yi tercih ediyoruz.

Paris’ e gittiğimizde de böyle yaptık. Paris’ te oteller oldukça pahalı. Bu yüzden 3 kişi seyahat ettiğinizde bile Airbnb ile ev rahatlığını yaşamanız ve daha az para harcamanız mümkün. Biz Airbnb ile ev seçerken hep şanslıydık. Tabi bunda kuzenimin Paris’ te yaşamasının payı büyük. Şu zamana kadar da çok şükür kötü bir ev sahibi ile karşılaşmadık.
Airbnb’de de kalacağımız yer ile ilgili ödemeyi siteye yapıyoruz. Ev sahipleri ve bizim aramızda doğrudan para alışverişi gerçekleşmiyor. Online otel rezervasyonlarındaki gibi Airbnb’ ye kredi kartı ile ödeme yapıyoruz. Ev sahibi onaylamadan ödeme yapılmıyor, Airbnb kendi komisyonunu aldıktan sonra kalan miktarı ev sahibine aktarıyor.

Garanti mekanizmasına gelince, Airbnb Ev Sahibi Garantisi, misafirlerin depozito miktarını aşan bir hasara neden olduğu ya da depozitonun uygulanmadığı ender durumlarda, ev sahibine sigortalı mülke zarar verdiği için 1.000.000 $’a kadar koruma sağlıyor.

Peki Airbnb ile kalacağımız yeri ayarlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Lokasyon, Lokasyon ve yine Lokasyon

Ben kalacak yer seçerken ilk olarak lokasyona önem veriyorum. Kalacağım yer metroya yakın, ailelerin yaşadığı bir merkezi mahallede olmalı.

Lokasyonla ilgili detaylarda ise yakınında bir marketin olmasına dikkat ediyorum. Biz genellikle günde mutlaka 1 öğünü evde yemek yaparak yiyoruz. Bu kahvaltı ya da akşam yemeği olabililiyor. Kahvaltı yapacaksak yakında bir marketten yumurta, domates , peynir gibi kahvaltılıkları alıyoruz. Evde eksik olan bir şeyi farkettiğimizde de, mesela tuz, bir koşu alıp gelebilme lüksümüz oluyor.

Paris bölgelere ayrılmış bir şehir. İngilizcede bu bölgelere arrondissement deniyor. Bu bizdeki ilçe yapısına nispeten benzetilebilir. Ben burada bölge olarak değineceğim. Haritaya baktığınızda Paris’ te bölgelerin salyangoz gibi spiral olarak oluşturulduğunu göreceksiniz. 

Paris’ te bizim tercihimiz 1. Bölge, 2. Bölge, 5. Bölge 6. bölge oluyor. 18. bölgeyi de unutmayalım, saydığım bölgelere yakın değil ama Montmartre burada. 

 

Paris arrondisement map

 

Bahsettiğim bölgelerdeki beğendiğim yerleri harita üzerinde işaretledim.

1.Bölge

Grands Boulevards metro durağı yakınından başlayıp Rue de Richelieu, Rue Vivienne gibi sokaklara, Louvre Müzesine doğru bakabilirsiniz.

 

Paris 1. Bölge

 

2.Bölge

Rue Montorguiel, Louvre Müzesine yürüyüş mesafesinde çok güzel bir cadde. Kafeler, taze meyve sebze, ekmek, nefis unlu mamuller alabileceğiniz birçok dükkan var. Aynı zamanda çok güzel giysi dükkanları var. Burada Airbnb ile kalacak ev ararken Sentier metro istasyonunun yakınlarından başlayıp Rue Montorguiel ve onu kesen sokaklara bakabilirsiniz.

 

Paris 2. Bölge

 

5.Bölge

Maubert metro durağından başlayıp Pierre ve Marie Curie Üniversitesi yönünde Saint Germain Bulvarı ve Rue Ecoles ve bu iki cadde arasındaki sokaklara bakabilirsiniz. Yine market alışverişinden, giyime, kafelerden restoranlara herşeyin elinizin altında olduğu bir bölge.

Paris 5. Bölge

 

6.Bölge

Notre Dam des Champs ve Vaneue metro duraklarından başlayıp, Sen nehri yönüne doğru cadde ve sokaklara bakabilir , ya da Lüksemburg bahçelerinin etrafını araştırarak kendinize en uygun yeri bulabilirsiniz. Bölge çok popüler olduğundan fiyatlar da oldukça yüksek. Saint Germen des pres metro durağının civarında meşhur Café de Flore’, Le Relais de l’Entrecôte, Les Deux Magots’u görebilirsiniz.

 

Paris 6. Bölge Airbnb

 18.Bölge

Montmarte Paris’in tek tepesi. Diğer bölgelerden buraya gitmek için finiküleri kullanmak gerekiyor. Bahsettiğim bölgelere yakın olmasa da Sacre Coeur Bazilikası, şirin sokakları ile kalmayı tercih edeceğiniz bir yer olabilir. Ben burayı bohem havası, rahatlığı ve samimiyetinden dolayı çok seviyorum.

 

Paris 18. bölge

Mimari detaylara meraklıysanız

Lokasyondan sonra dikkat ettiğim konu binanın iç ve dış mimarisi. Klasik Fransız mimarisini seviyorsanız şömineli, parkeli, Fransız pencereli evlere bakabilirsiniz. Türkiye’ de maalesef içinde oturulan tarihi yapılar yok denecek kadar az. Oysa eski yapıları korumak turizm açısından ülkemize öyle çok katkı sağlar ki…Dolayısıyla Avrupa’da binalar benim için beton yığını değil, estetik birer güzellik.

Airbnb Paris daire

 

Paris’ te binaların yaşı oldukça eski. Geçmiş zamanda asansör olmadığından dolayı, günümüzde binalardaki asansörler, merdiven boşluğuna konumlandırılmış. Bu yüzden oldukça küçük . Ben 2 kişi 1 çocuk zor sığdığımız asansör biliyorum. Belki daha küçüğü de vardır. Asansör olmayan binaların sayısı da oldukça fazla. Daire yüksek katta değilse, asansörsüz tercih edilebilir. Tabi bavullarınızın durumu da önemli. Merdiven meselesini önemsemeseniz bile bütün gün gezdikten sonra 4 kat çıkmak size zulüm gibi gelebilir. Bunu da yaşadığımız için iyi biliyorum ve önermiyorum.

Değerlendirmeler

Airbnb’ deki kişilerin değerlendirmeleri karar verme sürecimde çok önemli. Booking.com’ daki deneyimlerim bana olumsuz yorumlar olsa da, önyargılı olmamam gerektiğini öğretti. Tabi yine de olumlu yorumların, olumsuz yorumlardan çok daha fazla olmasına dikkat ediyorum.

Genel tavsiyeler

Airbnb’ de rezervasyonunuzu ne kadar önce yaparsanız, iyi evlere ulaşma şansınız o kadar artar. Ben rezervasyonlarımızı en az 2 ay önceden yapıyorum, bazen 2-3 yer seçiyorum ve müsaitlik durumuna göre diğerlerini iptal ediyorum.

Airbnb’ de üyelik sistemi ile indirim kazandırarak kazançlı çıkabiliyorsunuz. Buradan Airbnb’ ye kayıt olarak bir sonraki seyahatinizde 85TL indirim kazanabilirsiniz.

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.