Sizinle paylaşmak için

MUTLU HAMİLELİK İÇİN BUNLARA KULAK VERİN

MUTLU HAMİLELİK İÇİN BUNLARA KULAK VERİN

İlk kez hamile olduğunda insan tecrübesiz ve her türlü bilgiye aç oluyor.. Arkadaşlarımızla ya da aile büyüklerimizle konuştuğumuzda bu konuda herkesin bir fikri olduğunu görüyoruz ve herkes birçok konuda öğütler ve öneriler vermeye başlıyor. Burada gözardı ettiğimiz şey, nasıl hepimiz aynı değil isek, bu önerilerin de her birimiz için geçerli olamayacağı.

Hamile iken kendinizi dinleyin

Verilen önerilerin bizim için doğru olmadığını düşünmemiz gayet normal. İşte bu noktada sezgi ve içgüdülerimiz devreye giriyor. Eğer duygusal tarafta bunu güçlü bir şekilde hissediyorsanız içinizdeki sese kulak verin ve vücudunuz ne istiyorsa onu yapın. Ben hamile iken yürümek gibi önerilerden bazılarını düzenli bir biçimde yapmıştım, ancak sırf canım istediği için de 2 tabak dolu dolu patatesli enginar yemeği yediğimi hatırlıyorum.

 Hamilelik önerileri yürüyüş

Hamile olduğunuzda vücudunuzdaki değişimler

Vücudumuzdaki değişimlerin ulvi bir nedeni var: dünyaya bir bebek getirmek. Bu yüzden kendimize iyi bakmalıyız. Buna akşamları vücut yağı döktüğümüz su dolu bir küvete girmek ya da yumuşacık pijamalarımızı giymek dahil. Deneyince faydasını gördüğümüz birşey daha var ki kendimizi önemsemek. Sabah evden çıkmadan önce kendinize güzel sözler söyleyin. “Kendimi seviyorum” ya da “Ayşe, bugün yine çok güzelsin..” gibi.Bu, hamile iken  kendinizdeki fiziksel değişimlerle barışık olmanızı ve iyi hissetmenizi sağlayacak.

Doğum zamanı geldi…

Çantanızı hazırlamak

Eğer hastane odasında bulunmasını istediğiniz bir resim çerçevesi ya da en sevdiğiniz biblo ise bunu giderken yanınıza alın. Alıştığınız yastık, battaniye gibi size rahat ettirecek ve rahatlatacak herhangi bir eşyanızı almaktan çekinmeyin. Tek fark yanınızda götüreceğiniz artık bir “çanta” değil “tekerlekli küçük bir valiz” olacaktır.

Hamile kadın valiz hazırlamak

 

Normal doğum

Normal doğum terimini öyle bir kullanıyoruz ki, sezeryan sanki normal dışı bir doğummuş gibi görünüyor. Aslında bütün doğum şekilleri normaldir. Doğum, sizinle beraber doktorunuzun, bebeğinizin durumuna göre karar vereceği bir süreçtir. Normal doğum yapmış bir anne olarak, normal doğumun bana faydaları olduğu kadar beni zorladığı yönleri de oldu. Mesela epidural anestezi için anestezi uzmanını 3 saat beklemek zorunda kalmış ve bütün hastaneyi sancımdan bağıra bağıra inletmiştim. Dediğim gibi tüm doğumlar normaldir ve burada doktorunuza güvenmelisiniz.

 

Doğum sancısı

Doğum sancısı bildiğiniz diğer ağrılardan farklı. Ben çektiğim sancının doğum sancısı olduğunu ilk yarım saat anlamamıştım. Yazlıktaydık, kocam ve kardeşim karşımda oturmuş çekirdek çıtlıyorlardı. Ben daha önce pek de hissetmediğim birtakım ağrılar hissediyordum, ancak ağrılar şiddetli ve sürekli değildi. Neden sonra ağrılardaki şiddet dozu artınca, bunun normal bir ağrı olmadığını idrak ettim. Bu da benim İzmir’e giderken yolda 1 saatten fazla ağrı çekmeme neden oldu.

Burada önemli olan doğum yaklaştığında mümkün olduğunca doğum mahaline ve doktorunuza yakın olmanız ve farklı bir ağrı hissettiğinde derhal doktorunuzu aramanız. Hastaneye gittiğinizde doktorunuz sizin rahatlamanızı sağlayacak, gerekli önlemleri alacaktır.

 

Doğum sancısı

 

Doğumda kimler yanınızda olacak?

Yanınızda kimin olacağına siz karar verin. Tabi ki tüm aile bireyleri sizi ve bebeğinizi hemen görmek isteyecekler, ancak bunun anne için bunaltıcı bir duruma dönüşmemesi gerekiyor. Doğum sonrası rahatlamak, dinlenmek, bebeğiniz ve sadece eşinizle beraber olmak isteyebilirsiniz.

Odada 10 kişi varken tuvalete gitmenin ve emzirmenin rahat olmadığını hepimiz biliyoruz. Bir yandan daha nasıl emzireceğinizi bilmeden emzirmeye çalışırsınız, bir yandan da bunu kimse görmeden yapmaya.. En iyisi siz kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle yapın. Özelinizi koruyun. Bunda da diğer aile bireylerinin anlayış göstermesi, ziyareti sırayla ve kısa süreli yapmaları önemli.

 

Artık annesiniz…

Bebeğinizi beslemek

Bundan böyle bebeğinizi beslemek asli göreviniz. Hem de ne görev! Ne olur biraz rahatlayın. Bebeğiniz beslenecek, merak etmeyin. Bu, emzirmek, sütünüz gelmiyorsa mama vermek, sütünüz az geliyorsa mama ile takviye etmek, bebek memeyi emmiyorsa pompa ile sağarak sonra bebeğe vermek gibi pek çok farklı yollarla olabilir.

Emziriyorsanız ilk birkaç hafta kolay olmayabilir. Yara ve acılar size emzirmemeye kadar götürebilir. Pes etmeyin, yaralar bir süre sonra geçecek ve vücudunuz buna alışacak. Eğer pes ederseniz, kendinizi bebeğinizi mama ile beslemek gibi daha zorlu bir yolculuğun başında bulursunuz.

 

Meme vermek, emzirmek

 

Yine, sütünüzün yeterli olmadığından dolayı mama veriyorum diye suçluluk duymayın. Her iki şekilde de bebeğinizi sağlıklı beslerseniz gelişimi iyi olacaktır. Ama mamaya başlamadan önce mutlaka sütümü artırayım diyorsanız:

  • Sütü artıran en önemli besin sudur. Günde en az 2.5-3 litre su içmelisiniz.
  • Kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelisiniz.
  • A vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebze, kayısı gibi besinleri tüketmelisiniz.
  • Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.
  • Tüketilen yiyeceklerin besleyici değerlerini korumak ve özellikle kansızlığı önlemek açısından yemeklerle birlikte çay içmemelisiniz.

 

Sizin psikolojik durumunuz

Eğer psikolojik olarak kendinizi kötü hissediyorsanız, ve bu depresyon düzeyinde ise durumunuzu ciddiye alın ve profesyonel yardıma başvurun. Doğum sonrası psikoz, doğum sonrası dönemde özellikle eşlerin ve annelerin çevresindeki diğer yakın kişilerin farkında olması gereken ciddi bir hastalık olarak adlandırılıyor. Fark edilip tedavi edilmezse hem anne hem de bebeğe zarar verici sonuçları olabilir.

Bu konu ülkemizde de artık önemle ele alınıyor. Bepanthol Baby Türkiyenin ve Uykusuz Anneler Klubünün katkılarıyla düzenlenen Lohusa depresyonu farkındalık haftası, lohusa depresyonunun ciddiyeti üzerine farkındalık oluşturmak için hazırlanmış bir sosyal sorumluluk projesi bulunmakta.

Ne yazık ki birçoğumuz doğum sonrası yaşacağımız duygular, baş etmemiz gereken zorluklar hakkında bilgilendirilmiyoruz. Doğum olup bitiyor ve biz birden kendimizi kucağımızda minicik bir bebek, büyük bir sorumluluk ve karışık duygular içinde buluyoruz.

 

Üzgün anne

 

Tüm annelere…

Artık anneyiz, anne olmayı öğrendik ve inşallah bunu bir ömür boyu yapmaya devam edeceğiz. Kendimize haksızlık etmeyelim, hepimiz gayet iyi birer anneyiz. Bebeğimize sadece bizim verebileceğimiz o sıcacık sevgiyi verelim ve bunun tadına varalım.

Gülen bebek

Tuna bebekken…

 

 

 

 

Kaynakça: http://www.annevebebek.gov.tr

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 

 

 

 

 

 Bir Cevap Yazın