Sizinle paylaşmak için

TABLETİM OLMADAN ASLA

TABLETİM OLMADAN ASLA

Dijital Aletler ve Uyku

Cep telefonları ve ipad karşısında geçirilen zamanın fazla olmasının çocukların uyku kalitesini etkilediğini birçok yerde okumuşsunuzdur. Cep telefonları ipad ellerinden hiç düşmüyor. İşte tam burada dijital aletlerle uyku arasındaki bağlantı önem kazanıyor.

ipad

Çocuklarda Uyku Düzensizliği

Google’ da bununla ilgili arama yaparken uyku düzensizliği ile ilgili yapılan bir araştırma gördüm. Araştırmaya göre uyku düzensizliğine neden olan 3 önemli faktör var:

1.Işığın etkisi: Çocukların vücudu yetişkinlere göre ışığa karşı daha hassastır. Yatmadan önce cep telefonu tablet, ya da bilgisayar gibi teknolojik aletlerin ekranlarına uzun süre bakılması uyku düzensizliği yaratır. Işık beyin saatimizin kronometresi gibidir. Genç insanların göz bebekleri daha büyük ve dokusu daha şeffaftır. Bu nedenle bahsettiğimiz ışığa karşı hassasiyetleri yetişkinlere göre daha fazladır.

Aynı yoğunluktaki ışığa maruz kaldıklarında çocuklardaki melanin seviyesi        yetişkinlere göre iki kat düşer. Melatonin Hormonu  özellikle geceleri ( karanlıkta ) salgılanan bir hormondur ve uyku düzeni için gereklidir.

O halde neden “yatmadan önce kitap okumanın” “yatmadan önce tablet ve cep telefonuna bakmaya” dönüşmesine izin veriyoruz?

2.Psikolojik uyarım: yetişkinlere göre bu uyarma çocuklarda daha yoğundur. Heyecanlı bir oyun oynamak, şiddet içerikli fotoğraflara bakmak ya da arkadaşlarla mesajlamayı ya da daha fazlasını kapsayan tüm bu etkileşimler bilişsel uyarıyı artırır ki bu da uykumuzun gelmesini engeller.

Burada anne baba olarak bizim sınırları belirlememiz ve çocuklarımızın ne izlediği ve yaptığını bilmemiz gerekiyor.

3.Çocuğunuzun tablet ya da cep telefonu ile vakit geçisi demek yapacak diğer şeylerden kendini alıkoyması demektir. Bu da çocuğun ailesiyle vakit geçirmesi, oyun oynaması, ders çalışması ve uyumasına daha az vakit ayırması anlamına gelir. Cep telefonu ve tabletler yatak odasına girerse bu daha büyük problem halini alır.

“Yapacak başka birşey yok anne,  o yüzden ipad oynuyorum”

Tuna bazen bana “ yapacak başka birşeyim olmadığından ipad’e bakıyorum” der. Belki siz de çocuklarınızdan bunu duymuşsunuzdur. 2 yıl önce YouTube’da Nusret’in et pişirdiği videoları izlemeye başlamıştı. Ben bunu fiilen yapacağı birşeye dönüştürmek istedim ve 10 yaşında kendi başına et pişirmesine izin verdim. O sıralar bize misafir geldiğinde benim yardımım olmadan Tuna bir kaç kez başına geçmiştir.

Anne baba olarak bize düşen uykuyu çocuklarımızın önceliği haline getirmek. Çocuklarımızın hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi durumda olmasını istiyorsak hem bizler hem de okulları bunu odak noktasında bulundurmalıyız.

 

Kaynakça: http://pediatrics.aappublications.org/content/140/Supplement_2/S92

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.Bir Cevap Yazın