Sizinle paylaşmak için

İNCE BELLİ BARDAKTA ÇAY KEYFİ

İNCE BELLİ BARDAKTA ÇAY KEYFİ
Çay ile esas tanışmam eşimle tanışmamla aynı zamana denk gelir. Reha, akşam yemeği henüz bitmeden çay demlenmeye başlanan bir evde büyüdüğü için günlü çay tüketimi epey fazla.

Ben de durum tam tersine kahve lehine, Türk kahvesi. İşte biz tanıştığımızda etkileşim denen o olay çay ve kahvede yaşandı. Ben onu kahveye, o beni çaya alıştırdı. Tiryaki olamadım, ama çay tüketimim epey arttı. Yıllarca ofis ortamında çalışmakla da bu kalıcı oldu. Çayla ilgili genel kültürüm epey gelişti.

En son yaptığımız Karadeniz gezisi de benim konu hakkında ortalamanın üzerinde fikrim olmasıyla sonuçlandı. Rize’ de Karadenizli kadınlarla yaylada makaslı torbalarda çay topladıktan sonra da, “çayı en fazla 12 dakika demlerseniz süper oluyor”, “Tirebolu no 42 çok iyi mutlaka deneyin” tavsiyelerine kadar gitti. Yaylada onlarla beraber çay toplarken, bunun ne kadar meşakkatli bir iş olduğunu da anladım.

Türkiye’de rakamlarla çay

Çin’de düzenlenen 2016 Uluslararası Çay Kongresi’nde hazırlanan ‘Dünya Çay Raporu’ na göre Türkiye dünyada kişi başı 3.5 kilogram ile en çok çay tüketen ülke.Türkiye’de yetişen çayı dünyanın diğer bölgelerindeki çaylardan ayıran en önemli özellik kışın kar altında kalması. Kar çaya doğal bir koruma sağlıyor.

Tüketimde birinci olmamıza rağmen çay bitkisinin yaygın olarak yetiştirildiği ve çay üretiminin yoğun olarak yapıldığı ülkelerin başında Çin, Hindistan, Sri Lanka, Endonezya ve Kenya geliyor.

Çay toplayan kadın

Çayı saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Severek içtiğimiz çayın saklanma koşulları da önemli. Dökme yapraklı çaylar ışığa, havaya ve toza duyarlı. Çayın yaprakları sünger misali temas ettikleri bir aroma ya da tadı içlerine çekiyor. Bundan dolayı çayın, serin, kuru ve ağzı kapalı bir halde saklanması öneriliyor.

Güzel bir çay keyfi için yapılmaması gerekenler

1.Çayı diğer çaylarla saklamayın: Diğer tat ve aromalarla karışacağı için aynı kapta tutmayın.

2.Fırın ya da ocağın üzerinde saklamayın: Fırından yükselen sıcaklık çayın aromasını zayıflatacaktır.

3.Baharatlarla beraber bulundurmayın: Yaprakları gözeneklidir ve baharatlar yapraklara nüfuz ederek tadını bozar.

4.Buzdolabında saklamayın: Yapraklar buzdolabında nemi emeceğinden dolayı burada saklamayın.

5.Işığa maruz bırakmayın: Işık, yapraklarını daha çabuk aşındırarak rengini açar.

6.Aşırıya kaçmayın: Her gördüğünüz çayı almaktan kaçının. Dolabınız belki de yıllarca içmeyeceğiniz çaylarla boşuna dolmasın.

7.Bayat  almayın: Çayın ne zaman hasat edildiğine bakarak alın ve buna göre kullanın. İlk hasat en makbul olanı.

 

Güzel bir çay keyfi için yapılması gerekenler

 1.Bu yılın hasadını satın alın: Eğer bu yılın hasadını alırsanız, hem tazesini içmiş, hem de raf ömrünü geçirmeden bitirmiş olursunuz.

2.Serin yerlerde tutun: Çayınızı alçak bir dolapta, serin, kuru bir yerde saklayın. Baharatlardan ve herhangi bir ısı kaynağından uzak tutun.

3.Hava almaz şekilde tutun: Çayınızı, kalay, seramik ve paslanmaz çelikten yapılmış ışık geçirmeyen kaplarda saklayın.Kabın koku geçirmeyecek şekilde kapalı olduğundan emin olun.

4.Az miktarlarda satın alın: Fazla aldığınızda uzun süre dolabınızda duracak. Küçük ambalajlardan yararlanarak farklı ve yeni çaylar deneyebilirsiniz.

 

Ve tabi ki sevdiğiniz insanlarla beraber için ki tadı damağınızda kalsın…

Kaynakça : A’ dan Z’ ye Çay Hakkında Herşey 2017-01– Derpa Grup

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 Bir Cevap Yazın