Sizinle paylaşmak için

Sevgililer Gününe Özel Kırmızı Oje Hikayesi

Sevgililer Gününe Özel Kırmızı Oje Hikayesi

Kırmızı oje bütün kadınlar gibi benim de severek kullandığım bir renk. Peki kırmızı ojenin nasıl ortaya çıktığını ve insanlar üzerindeki etkisini biliyor musunuz?

kırmızı oje

RENKLERİN HAYATIMIZA ETKİSİ

Renklerin insan psikolojisine ve algısına etkileri olduğuna inanırım ben. Renklerin dünyası, büyüsü ve enerjisi vardır. Bunu hisseder ve yaşarız.

Mesela; üzerimize giydiğimiz bir kıyafet, aynı beden, aynı ortam olmasına rağmen, daha farklı bir renkteyse, o gün bizi harika hissettirebilir.

Her renk genel olarak bir duyguyu yansıtır. Renklerin gizemli anlamları araştırıldığı zaman ruhsal ve duygusal yaşamımızla ilgili çok şeyin farkına varıldığı ortaya çıkmış. Girdiğiniz bir lokantadan neden kalkmak istemediğiniz, yolda yürürken neden birdenbire acıktığınız, neden bir markaya özellikle güven duyduğunuz, neden bir kişi ile konuşmaya kalktığınız zaman size kaçamak cevaplar verdiğinin cevabı renklerin hayatımızdaki etkisinde saklı. Renkler,  kendi dilleriyle karşımızdakine,  bizim karakterimizi , bizden önce anlatırlar.

KIRMIZI RENK NE ANLAMA GELİYOR

Bir kere kırmızı renk sıcak bir renktir. Sıcak renkler bize ateşi ve sıcaklığı hatırlatan, canlı, dikkat çeken, bize enerji veren, canlılık hissi uyandıran renklerdir.

Sıcak renklerin havadaki titreşimi kuvvetlidir. Bu yüzden diğer renklere göre gözü daha önce etkilerler.Küçük bir çocukta renk anlayışı başladığı zaman kırmızıya bakıp ona atılması bundandır.

Kırmızı canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Kırmızı renk fiziksel olarak ataklığı, duygusal bağlamda bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir.

KIRMIZI OJE VE ETKİSİ

Giysi seçiminde, mesela iş toplantılarında kullandığım renk lacivert, mavi , gri ve beyaz olmuştur genellikle. Kahverengi neredeyse hiç giymemişimdir. Bunun nedeni kitaplarda yazdığı gibi “İş görüşmelerinde, toplantılarda kahverengi giydiğimizde diğer insanlar arasında kaybolup gidersiniz” kaygısından çok bu rengi kendime yakıştıramadığım için.

Mesela kırmızı rengi de giysilerimde neredeyse hiç kullanmamama rağmen, ojeye gelince durum değişir. Kırmızı oje, benim için oje denince akla ilk gelendir. Sürmesi oldukça beceri isteyen bu oje, elleri son derece güzel ve bakımlı gösterir. Nedense sürdükten sonra ellere bakma hissi uyandırır ve hayran hayran kendinizi ellerinize bakarken bulursunuz.

kırmızı oje

Birçok renkle de uyumludur kırmızı oje. Siyah bir giysiyle olduğu kadar, mavi bir giysiyle de hoş gözükür. Şık bir giysiyle olduğu kadar, spor bir giysiyle de.

KIRMIZI OJENİN HİKAYESİ

kırmızı oje

Yıl 1931, yer New York. Helen Neuschaefer o akşam misafirlerini yemeğe çağırmıştı. Midye pişirecekti ve deniz kıyısına inerek midye toplamıştı. Eve dönerken gözü tırnaklarına kaydı ve tırnaklarının çizilmiş ve çatlamış olduğunu gördü. Canı sıkılmıştı. Hemen tırnaklarına şeffaf tırnak cilası sürdü. Ama cila kötü görüntüyü kapatamamıştı. Daha güçlü bir şeye ihtiyacı vardı. Boya işinde çalışan eşinin evdeki boyalarından kırmızı olanını seçti. Birkaç damlasını tırnaklarına sürdü. Tırnaklarına baktı ve “hiç de kötü görünmüyor doğrusu” diye düşündü. Çatlaklar kapanmış, güzel bir görüntü oluşmuştu.

O akşam yemeğe gelen misafirler bu kırmızı tırnaklara önce şaşırdılar, sonra hayran kaldılar. Ertesi gün eşinin işyerine giderek boyalarla denemeler yapmaya başladı. Birkaç ay sonra çabuk kuruyan ve renkli bir tırnak cilası yapmayı başarmıştı. Ojeler satışa çıkarıldığında yeni bir çığır açılmıştı.

Renkli ojeyle kadınları buluşturan Helen Neuschaefer üst üste Amerika’ nın en şık ve en zarif kadını seçildi.

 

Kaynak : Mark Nichols Reader’s DigestBir Cevap Yazın