Sizinle paylaşmak için

İSTANBUL GEZİ REHBERİ 4. GÜN

İSTANBUL GEZİ REHBERİ 4. GÜN

Gezi planında sarayların olduğunu gören Tuna dördüncü gün bağımsızlığını ilan etti ve bizimle gelmeyerek evde kaldı. Biz de Topkapı ve Dolmabahçe’ yi Reha’ yla beraber gezdik.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezi. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmış olan Saray’da, Osmanlı padişahları ve Saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar yaşamış. 1850’ lerin başında Sultanlar, mevcut Saray 19. yüzyılın devlet protokolü ve merasimlerine ilişkin gereksinimleri karşılamakta yetersiz kaldığı için Boğaz’daki Dolmabahçe Sarayı’na taşınmışlar.

Topkapı

 

Ancak saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmiş, bir baba ocağı olması ve Mukaddes Emanetler’i barındırmasından dolayı burada devlet törenleri yapılmaya devam edilmiş. Topkapı Sarayı, 3 Nisan 1924’ te müzeye dönüştürülmüş.

 

Topkapı Kutsal Emanetler

 

Biz bu gidişimizde hareme girmedik. Böylece yarım günlük tur yeterli oldu. Topkapı Sarayı’nda  elektronik rehberle gezerseniz çok iyi olur. Biz böyle yaptık. Bir de öğretmenlerin rehberlik ettiği bir öğrenci grubuna rastlayınca anlatılanlara kulak kabarttık. Köprülü Mehmed Paşa’nın Enderun’ undaki Akağalar Çeşmesi’nde elini yıkayacak sabun bulamadığını, yıllar sonra sadrazamlığında olunca Enderun ocaklarına 2 ton sabun bağışladığını bu sayede öğrendik.

 

 

NE YENİR

Nato Lokantası

Topkapı Sarayı’ ndan çıkışta öğlen çoktan olmuştu ve açlığımızı gidermek için Karaköy’deki Nato lokantasına doğru yola çıktık.

Biz yemekleri genellikle ortalamanın üstünde lezzete sahip esnaf lokantalarına bayılıyoruz. Son yıllarda hep böyle yerleri arar sorar olduk. Bunlardan birisi de Karaköy’ deki Nato. Kapıda isimlerinin yazdığı tabela yok, ama kime sorarsanız gösteriyor.

Esnafın doldurup taşırdığı öğlen servisinde kalabalık, harika döneri, iki tabak büyüklüğünde çorbaları ile güzel bir esnaf lokantası. Bize yine esnaf lokantalarından şaşmamamız gerektiğini gösterdi.

 

Karaköy Nato Lokantası

 

 

Dolmabahçe Sarayı

Evliya Çelebi; Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü yerinde Yavuz Sultan Selim’in bir köşk yaptırdığını yazar. I Ahmet zamanında, mekân taşla doldurularak köşk büyütülmüş. Sarayın ve yerleşimin adı buradan geliyor. Bugünkü yapı ise; 1842 yılında I. Abdülmecit tarafından yaptırılmış. Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün öldüğü yer olması münasebetiyle, Cumhuriyet tarihinde ayrı bir öneme sahip. Saray’ın yanındaki Dolmabahçe Camii, arka kısmında ise Sultan’ın kuşları için yapılmış ufak bir köşk var. Topkapı Sarayı ile aynı gün gezecekseniz kapanış saatine dikkat ederek zamanınızı planlayın. Biz iki sarayı (Topkapı’nın harem kısmı hariç), aynı gün zar zor gezebildik.

Dolmabahçe

 

 

5.gün İstanbul gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 Bir Cevap Yazın