Sizinle paylaşmak için

Hayatta mutlu olmanın 12 yolu

Hayatta mutlu olmanın 12 yolu

TUIK’in en son yaptığı Yaşam Memnuniyeti Araştırması Türkiye’ de mutlu olduğunu söyleyen kişilerin bir önceki yıla göre yaklaşık 5% artarak %61 olduğunu gösteriyor.

Bu beni biraz şaşırtsa da mutlu etti. Bazı insanların daha fazla mutluluk hormonu (serotonin) ile doğduğuna inanıyorum. Bazıları için ise daha zor bulunan birşey mutluluk. Etrafa pembe gözlüklerle baksak da, sürekli yolumuzdaki taşları ayıklamaktan yorulsak da hayatımıza daha fazla mutluluk eklemek elimizde.

Kendimizi bazen diğer insanlarla karşılaştırır, karşımızdakilerin bizden daha mutlu olduğunu düşünürüz. Bir defasında başarılı ve mutlu gözüken bir kadınla karşılaşmıştım. Kadın, çocukları ve eşi ile ilgili güzel şeyler söylüyor, İzmir’ de yaşamaktan ve yaptığı işin kendisine verdiği mutluluktan söz ediyordu. Onun, çok da çaba göstermeden mutluluğu elde eden şanslı biri olduğunu sanmıştım. Ardından teknolojinin hayatımıza kattıklarından, Google’ dan , aradığı bilgiye erişmekten bahsetmeye başladı. Sonra kanser olan eşinin hastalığı hakkında internetten bilgi edinebildiğini söyledi. Onu dinlerken kendisi hakkındaki düşüncelerimden utandım ve Allah’a şükrettim.

Bazı şeyler vardır, aslında basit gözükebilir, ama yaptıkça zamanla mutluluğumuzu artırdığını görürüz:

1.Ailenizle vakit geçirin

Ailenizle beraber olduğunuz zamanı artırın. Buna çekirdek aileyi olduğu kadar aile büyüklerini de ekleyin.

mutlu

2.Sağlığınıza önem verin

Canınız çektiğinde yediğiniz 1 tepsi baklavanın sizi rahatsız edebileceğini unutmayın. Sonradan sağlınızı kaybedip mutsuz olacağınıza, şimdiden düzenli beslenme alışkanlığını edinin.

mutlu

3.Sizi mutlu edecek bir düzen kurun

Eğer kirli bir ev sizi mutsuz ediyorsa evinizi temiz tutmaya çalışın. Ya da ütüsüz çamaşırlara kafanızı takıyorsanız ütüleyin gitsin, ertelemenin faydası yok…

mutlu

4.Etrafınızdaki olumsuz insanlardan arının

Etrafınızda olumsuz insanlar varsa bu insanlardan mümkün mertebe uzak durun. Olumsuz insan etrafına da olumsuzluk yayar. Olumlu insan da mutluluk…

mutluluk

 

5.İnsanlarla selamlaşın

Yaşadığız yerdeki diğer insanlarla selamlaşın. Bu yakın olmadığınız komşunuz, ya da alışveriş yapmadığınız esnaf ta olabilir.

mutluluk

6.Uykuya önem verin

Zihinsel sağlık problemleri, mesela depresyon düşük uyku kalitesi ve uyku hastalıklarıyla bağlantılıdır. Uykumuza gereken önemi verirsek hem ruhsal hem de fiziksel daha sağlıklı oluruz.

mutluluk

7.Spor yapın

Sporun sadece sağlıklı olmak, ya da zayıflamak için değil, psikolojik olarak da sizi rahatlacağı için yapın. Mesela, bir iki kez pilatese gittiniz, ama devam etmeye mi üşendiniz? Üşenmeyin, bir süre sonra size çok iyi gelmeye başlayacak ve hayatınızın bir parçası olacak.

mutluluk

8.İyiliklerinizi çoğaltın

İyilik yaptıkça, iyilik bulacaksınız. Bunu karşılık beklemediğiniz birşey olarak düşünün. Sivil toplum kuruluşlarında yararlı olmak istiyorsanız bir adım atın. İnanın insan böyle birşeyin içinde yer aldığında kendini çok faydalı ve iyi hissediyor.

mutluluk

 

9.Arkadaşlarınıza vakit ayırın

Çevrenizde güveneceğiniz arkadaşlar bulundurun.Ve onlarla mümkün olduğu kadar fazla bir araya gelin.

mutluluk

 

10.Aşık olun

Aşık olun, eğer aşıksanız bunu devam ettirmek için elinizden geleni yapın.

mutluluk

11.Canlıları sevin

Hayvanları, çiçekleri de sevin. Hayvanlar size can arkadaşıdır, patisiyle yüzünüzü okşayan minnoş bir kedicik size mutluluktan başka ne verebilir ki?

MUTLULUK

12.Doğada zaman geçirin

Bunu yaparken etrafınıza iyice bakın. Bu güzelliklerin, bu canlıların nasıl büyüdüğünü düşünün. Bir süre sonra üstünden atladığınız derenin, ya da gördüğünüz ağacın ya da  bir çiçeğin karşısında duyacağınız mutluluğa şaşıracaksınız.

MUTLULUK

 

 

 

Mesajınız var mı? Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

 

 

 Bir Cevap Yazın